Motyle „pofruną” do Krakowa

7 godzin temu

Grupa teatralna „Motyle” z Warsztatu Terapii Zajęciowej PSONI Koło w Świdniku zajęła trzecie miejsce w jubileuszowej, 25. edycji Festiwalu „Albertiana”. Ich spektakl „Spowiedź motyla” zachwycił jury, zapewniając zespołowi udział w uroczystej gali finałowej, która odbędzie się 24 marca na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

„Spowiedź motyla” przedstawia poruszającą historię dziewczyny, która po wielu latach wraca do swojego opuszczonego domu. Bohaterka musi zmierzyć się z samotnością i zacierającymi się, dziecięcymi wspomnieniami. Basia, dzieląc się własnymi przeżyciami, odkrywa przed widzami trudne emocje związane ze stratą bliskiej osoby. Spektakl skłania do refleksji nad losem osób z niepełnosprawnością i zadaje pytania o ich przyszłość w perspektywie braku najbliższych.

– w tej chwili w „Motylach” działa 12 osób, których pasją jest teatr i taniec. Na początku działalności (w 2001 r.), grupa ograniczała się do występów lokalnych. Był to udział m.in. w Lubelskiem „Nieprzetartym szlaku”, co zaowocowało wyjazdami zagranicznymi do Lwowa, Kijowa i Brześcia. Następnie uczestniczyła w festiwalach organizowanych w Krakowie, Nałęczowie, Kołobrzegu czy Toruniu. Umożliwiło to prezentację dorobku artystycznego osób niepełnosprawnych intelektualnie zrzeszonych w naszym Stowarzyszeniu. Zajęcia teatralno- taneczne sprawiają uczestnikom wiele euforii a osiągane sukcesy są źródłem satysfakcji, dumy i dają motywację do dalszej pracy – mówi Wiesława Staszczak, kierownik WTZ PSONI Koło w Świdniku.

Zespół triumfował m.in. na I Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Nieprzetartego Szlaku w Brześciu oraz otrzymał Grand Prix V Festiwalu Form Tanecznych w Łomiankach. Artyści zdobyli także I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana” w 2019 roku. Prowadzącą „Motyle” była wówczas Renata Elmerych. Grupa od kilku lat uczestniczy również w Wiosennych Konfrontacjach Teatralno-Muzycznych „Przystanek Talentowo” – w ramach Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Nałęczowie, gdzie jury plasuje ich w gronie zwycięzców.

„Motyle” , których instruktorką jest w tej chwili Wioleta Repeć, nieustannie poszukują nowych form wyrazu, łącząc teatr, taniec i muzykę, a ich występy poruszają serca publiczności. Każde wyróżnienie to nie tylko nagrody, ale także dowód na to, iż pasja, zaangażowanie i talent mogą pokonywać wszelkie bariery.

Festiwal „Albertiana”, na którym „Motyle” zagościły już po raz kolejny, jest organizowany przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko” w Krakowie oraz Fundację im. Brata Alberta w Radwanowicach. To cykliczne wydarzenie ma na celu promowanie działalności artystycznej osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz umożliwienie im prezentacji na profesjonalnej scenie.

Udział w gali finałowej to ogromne wyróżnienie dla świdnickiego zespołu. „Motyle” z dumą będą reprezentować nasz region. To niezwykła szansa na pokazanie, iż sztuka nie zna granic.

Na uwagę zasługuje również fakt, iż kostiumy do spektakli wykonywane są w pracowni krawieckiej WTZ prowadzonej przez Agnieszkę Grelę, zaś scenografią zajmuje się pracownia stolarska pod kierunkiem Marka Glinki.

jk, fot. WTZ PSONI Koło w Świdniku

Idź do oryginalnego materiału