Movember się kończy, profilaktyka trwa cały rok: Wielkopolski NFZ apeluje do mężczyzn o badania

3 godzin temu

Rak prostaty i jąder to jedne z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. W Wielkopolsce rocznie diagnozuje się około 2000 przypadków raka prostaty, głównie u mężczyzn powyżej 60. roku życia, oraz około 150 przypadków raka jądra, który najczęściej dotyka młodych mężczyzn w wieku od 20 do 39 lat. Mimo dostępności prostych badań profilaktycznych, wielu mężczyzn wciąż unika wizyt u urologa. Statystyki są alarmujące – aż 61% mężczyzn po 55. roku życia nie zgłasza się na badania, które mogą uratować im życie.

Wielkopolski NFZ w listopadzie zorganizował serię wydarzeń propagujących profilaktykę zdrowotną. W ramach kampanii Movember, 6 listopada w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu przeprowadzono bezpłatne konsultacje urologiczne, z których skorzystało kilkudziesięciu mężczyzn.

Działania dotarły także do mniejszych miejscowości. We współpracy z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego odbyły się szkolenia dla rolników i uczniów szkół rolniczych. Spotkania zorganizowano w Rawiczu, Sielinku, Wolsztynie oraz Kuślinie, gdzie uczestnicy poznawali zasady profilaktyki raka prostaty i jąder.

Do akcji Movember włączyli się także piloci F16 z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach, rugbyści z Posnania Rugby Club oraz zawodnicy brazylijskiego jiu-jitsu z Gracie Barra Poznań. Ambasadorskie działania polegały na promowaniu profilaktyki w mediach społecznościowych oraz sesjach zdjęciowych z symbolicznymi wąsami – znakiem rozpoznawczym Movember. Wąsy mają być pretekstem do rozmów na temat męskiego zdrowia i zachętą do regularnych badań, które można wykonywać przez cały rok.

Profilaktyka raka jądra opiera się na prostym badaniu palpacyjnym, które pozwala wykryć niepokojące zmiany. W razie potrzeby wykonywane jest USG. Z kolei w diagnostyce raka prostaty najważniejszy jest test PSA lub badanie per rectum. W przypadku podejrzenia nowotworu kolejnym krokiem może być rezonans magnetyczny lub biopsja prostaty. Eksperci podkreślają, iż wczesne wykrycie nowotworu znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie.

Chociaż listopad jest miesiącem szczególnie poświęconym męskiemu zdrowiu, Wielkopolski NFZ apeluje, by troska o zdrowie trwała przez cały rok. Regularne badania, prosta profilaktyka i otwartość na rozmowy o zdrowiu to najważniejsze elementy w walce z męskimi nowotworami.

Idź do oryginalnego materiału