Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ wzmacnia role profilaktyki i promocji zdrowia w swoich działaniach dla pacjentów. Edukujemy, korygujemy błędne przekonania o zdrowiu, wskazujmy mądrą praktykę potwierdzona naukowo. Przekonujemy, ze profilaktyka oraz wczesne wykrywanie chorób ma najważniejsze znaczenie dla jakości i długości życia. Wspólnie z portalem internetowym „Super Nowości” dzielimy się z Państwem ważnymi informacjami, potrzebnymi „na co dzień”.
Movember
Listopad to wyjątkowy miesiąc, w którym dużo i głośno mówimy o profilaktyce męskich nowotworów. Szczególnie takich jak rak jąder u młodych mężczyzn czy rak prostaty. Pod wspólnym tytułem #movember organizowane są spotkania, konferencje i warsztaty, które pokazują krok po kroku, jak wziąć sprawy w swoje ręce, na co zwrócić uwagę i kiedy udać się do urologa.
Profilaktyka
Nowotworom można i należy zapobiegać! Rak to niewygodny przeciwnik, dlatego trzeba go uprzedzić. zwykle zgłaszamy się do lekarza dopiero wtedy, gdy coś boli – często za późno. Zapominamy o regularnych badaniach profilaktycznych. Dlatego NFZ przygotował poradnik, w którym wyjaśniamy m.in.:
- dlaczego mężczyźni powinni regularnie wykonywać badania
- co wpływa na rozwój nowotworu
- na jakie objawy powinniśmy zwrócić uwagę
- jak samemu badać jądra
Poradnik dostępny jest na stronie internetowej NFZ pod hasłem „Profilaktyka to męska sprawa”. Można tam również obejrzeć film, w którym dr n. med. Łukasz Kupis – urolog, androlog – odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące raka jądra, który najczęściej dotyka młodych mężczyzn.
6 ważnych tematów i 6 ważnych rozmów
Panowie, boicie się wizyty u lekarza i trudnych pytań? Niepotrzebnie, ale mam dla Was dobry wstęp – filmy, w których specjaliści opowiedzą o 6 różnych aspektach zdrowia mężczyzn. Nie są to krótkie reklamy, ale poważne rozmowy na poważne tematy. Zarezerwujcie sobie czas i posłuchajcie ekspertów – zachęca Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego NFZ. Są one dostępne na kanale YouTube pod hasłem „Akademia NFZ – Zdrowie mężczyzn”. Dotyczą sześciu ważnych tematów:
- Wstęp do męskiej profilaktyki
- Na co chorują mężczyźni?
- Od juniora do seniora. Kompendium badań okresowych
- Męska otyłość a zasady zdrowego żywienia
- Męski stres i związane z nim zagrożenia
- Wczesna informacja o początkach choroby. Dlaczego jest tak ważna?
Samobadanie
Poradnik i film to świetne kompendium wiedzy. jeżeli brakuje Wam jeszcze graficznego poradnika jak wykonać samobadanie jąder, również tam go znajdziecie. To tylko 5 minut raz w miesiącu! Pamiętajcie, nie każda zmiana to rak, ale z każdą zgłoś się do lekarza!
Czy podkarpaccy mężczyźni dbają o męskie sprawy?
Poradnia urologiczna to miejsce, które powinien odwiedzić każdy mężczyzna po 40. roku życia. Dlaczego wtedy? Lekarze podkreślają, iż to moment, w którym gruczoł prostaty zaczyna dawać o sobie znać. Sam jego przerost nie jest groźny, choć może utrudniać życie. Groźny jest jednak nowotwór, o którym lepiej dowiedzieć się wcześniej, niż wtedy gdy na leczenie będzie już za późno.
W 2023 roku, 48 poradni urologicznych na terenie Podkarpacia przyjęło 67 977 panów starszych niż 40 lat. U ponad 44,5 tysiąca z nich (czyli 66%) lekarz stwierdził przerost gruczołu prostaty. Z pewnością nie była to dla nich dobra informacja, ale zasługują na pochwałę za to, iż przełamali lęk i własne obawy. Dzięki jednej wizycie mają wiedzę jaki jest stan ich zdrowia oraz mają pewność, iż to „tylko” przerost, a nie zmiana nowotworowa!
Nowotwór jądra dotyczy głownie młodych mężczyzn. Tak też jest na Podkarpaciu. Ten typ raka był w tym roku powodem wizyty u lekarza 570 panów. Ilu choruje, ale bagatelizuje sprawę lub boi się pójść do lekarza? Nie wiadomo.
Dane statystyczne są nieubłagane. Choroba dotyka faktycznie częściej panów przed 50-ką, ale to nie oznacza, iż starsi nie chorują. W grupie osób przed 18-tym rokiem życia w tym roku zdiagnozowano 7 chorych osób, a w wieku po wyżej 50-go roku życia 122 osoby, ale w wieku 18-49 – aż 441 osób.
Rafał Śliż, rzecznik prasowego Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Gdzie szukać poradni urologicznych?
Wszystkie dane teleadresowe znajdują się internetowej wyszukiwarce NFZ „Gdzie się leczyć?”. Wykaz dotyczący zarówno naszego województwa jak i całego kraju dostępny jest również pod bezpłatnym i czynnym całą dobę numerem infolinii NFZ 800 190 590. W ramach NFZ funkcjonuje na Podkarpaciu 48 poradni. Wymagane jest skierowanie, które może wystawić każdy lekarz: rodzinny, specjalista czy lekarz wypisujący pacjenta ze szpitala. Poradnie są w większości dużych miast jak Krosno, Przemyśl, Rzeszów czy Tarnobrzeg. Są też w mniejszych miejscowościach jak Dukla czy Rymanów.
Czy mieszkając na Podkarpaciu mogę udać się do poradni w innym województwie?
Tak. Nie istnieje rejonizacja, zatem można wybrać dowolną poradnię w dowolnym miejscu Polski. Ich wykaz znajdziemy we wspomnianej wyszukiwarce „Gdzie się leczyć?”.
Czy czas oczekiwania na wizytę jest długi?
Tutaj proponuję inna wyszukiwarkę NFZ „Terminy leczenia”. Codziennie trafiają tam informacje o pierwszym wolnym terminie, które posiada poradnia, np. urologiczna. Z ostatnich informacji wynika, iż w Rzeszowie znajdziemy terminy pierwszej wizyty za kilkanaście dni. W Ustrzykach Dolnych za kilka dni, a w Lesku za 2 tygodnie. W Jarosławiu za 3 tygodnie, podobnie w Rymanowie.
Każdy pacjent ma prawo wyboru dowolnej poradni na terenie Polski, która posiada umowę z NFZ. Z pewnością, możliwość skorzystania w niedalekiej odległości od domu jest bardzo komfortowa. Jednak czasami warto wybrać się w niedaleką podróż, aby móc skorzystać ze specjalistycznej pomocy znacznie szybciej. O ile osoby starsze będą miały z tym problem chcąc się wybrać samodzielnie, to dorosłe dzieci z pewnością wezmą to pod uwagę, mogąc zabrać swoich rodziców na krótki wyjazd związany ze zdrowiem.
Potrzebujesz rozwinąć ten temat? A może masz pomysł na kolejny artykuł? Opisz nam w mailu [email protected] swoje potrzeby, a my postaramy się je zrealizować. A może jesteś pracownikiem medycznym i chciałabyś/chciałbyś wspólnie poruszyć jakąś kwestię? Zapraszamy do współpracy!