Temperatury są coraz niższe i pracownicy MPGK Katowice wypatrują pierwszych opadów śniegu. Przygotowania trwały już od końca poprzedniego sezonu. Jak tylko pojawią się pierwsze opady, pojazdy wyruszą do zadań zimowych.
Aby rozpocząć zimowe prace, trzeba dokładnie sprawdzać stan pogody – służą do tego 3 stacje meteo, które obsługuje MPGK. Dodatkowo na terenie miasta znajduje się 5 kamer, które na bieżąco monitorują stan dróg, dzięki czemu służby wiedzą, gdzie należy odśnieżać w pierwszej kolejności. Kamery są zainstalowane przy drogach o różnym natężeniu – zarówno przy lokalnych, z niewielkim ruchem samochodowym (jak np. przy skrzyżowaniu ul. Leopolda z ul. Bohaterów Monte Cassino), jak i tych z szybkim ruchem (DTŚ).
Plan odśnieżania
Odśnieżanie ulic to nie tylko prace, które się toczą po wystąpieniu opadów. Aby wszystko działało sprawnie, w zasadzie już po zakończeniu poprzedniego sezonu trzeba rozpocząć przygotowania do kolejnego. Cały sprzęt wykorzystywany w zadaniach zimowych należy po sezonie umyć, zakonserwować i dokonać przeglądów, ponieważ praca w trudnych warunkach, jakimi są śnieg, wiatr i niska temperatura, powodują szybsze zużywanie się maszyn. Dodatkowo uzupełniane są zapasy soli i piasku, aby w momencie opadów śniegu w magazynach była odpowiednia ilość surowców, które pomagają zmniejszać skutki zimy. We wrześniu pracownicy sprawdzają stan techniczny maszyn, a także dokonują kolejnych napraw i przeglądów, aby w momencie rozpoczęcia sezonu wszystko sprawnie działało. Aktualizują również trasy przejazdów pojazdów do odśnieżania.
Sprzęt i surowce do zadań specjalnych
Maszyny, które są wykorzystywane do prac zimowych, pracują w bardzo trudnych warunkach. Śnieg, lód, wiatr, niska temperatura, gwałtownie zapadający zmrok – to wszystko może występować podczas zimy, dlatego pojazdy muszą być przygotowane. W tym sezonie do tych zadań będzie wykorzystanych m.in. 25 pługopiaskarek, 18 ciągników przystosowanych do pracy zimą, pług wirnikowy, 5 wywrotek do wywozu śniegu. Aby praca w trudnych warunkach była efektywna, a pojazdy mogły bez problemu wjeżdżać w miejsca często trudno dostępne, nierzadko muszą być wyposażone m.in. w napęd 4 x 4. 100 pracowników będzie pracować nad tym, aby miasto było jak najbardziej przejezdne, a zima nie przeszkadzała mieszkańcom w codziennym funkcjonowaniu.
Oprócz maszyn przygotowano zapasy soli i piasku, którymi posypywane są ulice. Dzięki temu mieszkańcy mogą bezpieczniej przemieszczać się po mieście. Na sezon zimowy przygotowano ok. 6 tys. ton soli i 300 ton piasku. Sól jest przechowywana w specjalnym pomieszczeniu w kształcie igloo, które zostało zaprojektowane przez Kanadyjczyka Johna Fitzpatricka. Dzięki temu sól pozostaje sucha i niezbrylona, a kształt kopuły ułatwia pracę ładowarkom. Wcześniejszy jej zakup pozwala mieć pewność, iż nie zabraknie surowca podczas opadów.
– Pracownicy MPGK muszą zadbać o 752 km dróg w naszym mieście, które ze względu na ich szerokość trzeba przejechać kilkukrotnie. W przypadku opadów musimy odśnieżyć je odpowiednio gwałtownie i zabezpieczyć, aby mieszkańcy mogli się bezpiecznie poruszać. Taka odległość jest mniej więcej równa trasie z Katowic do Monachium, więc to bardzo dużo. Dlatego potrzebny jest do tego zadania duży zespół – do zadań zimowych mamy wyznaczonych około 100 pracowników. Zadania, które przed nimi stoją, są bardzo ważne i trudne, dlatego, kiedy już realizowane są opady, dajmy służbom czas na wykonanie postawionych przed nimi zadań – podkreśla Radosław Weingricht, kierownik Zakładu Oczyszczania MPGK Katowice.
Również mieszkańcy powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo. Ważne jest m.in., aby w samochodach mieć zamontowane zimowe opony, a także jeździć uważniej i spokojniej, bo przy trudnych warunkach może być mniej czasu w reakcję, szczególnie w nagłej sytuacji.
MPGK Katowice intensywnie przygotowuje się do sezonu zimowego. Jaki będzie – tego nikt dokładnie nie jest w stanie określić, ale służby oczyszczania miasta opracowały bardzo drobiazgowo różne warianty działania. Ich nadrzędnym celem jest, aby ułatwiać wszystkim przemieszczanie się po mieście.
Opracowanie: Katowicka Agencja Wydawnicza
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).