Msza z udziałem biskupów trzech diecezji. Cystersi będą wspominać Kadłubka

1 rok temu
Zdjęcie: Jędrzejów. Klasztor Cystersów. / Fot. Radio Kielce


Cały rok będą trwały w Jędrzejowie uroczystości wspominające błogosławionego Wincentego Kadłubka, biskupa krakowskiego, doradcy książąt i królów oraz autora Kroniki opisującej dzieje Polski od czasów pradawnych po 1202 rok. W tym roku mija 800 lat od jego śmierci.

Kadłubek zmarł 8 marca 1223 roku w Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie, gdzie spędził ostatnie lata życia po rezygnacji z posługi biskupa krakowskiego. Jego szczątki spoczywają w jędrzejowskiej świątyni cystersów.

Będzie msza z udziałem biskupów trzech diecezji i przewodniczącym Episkopatu

Trwające rok uroczystości ku czci wybitnego błogosławionego rozpocznie 8 marca o godz. 18.00 msza św. pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego – zapowiada o. Rafał Ściborowski, opat Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie.

– Podczas tej mszy świętej zostanie otwarta trumna, w której spoczywa Wincenty Kadłubek i zostaną pobrane relikwie błogosławionego. Dotąd już ponad 80 relikwiarzy zostało wysłanych na cały świat, do miejsc, gdzie jest rozwijany kult Wincentego Kadłubka. Tym razem relikwie trafią m.in. do franciszkanów z Jarocina oraz do jednej z parafii diecezji łódzkiej – zapowiada.

Materiał wideo zrealizowany 2 marca 2016 r. w Archiopactwie Cysterskim w Jędrzejowie, kiedy została odprawiona Eucharystia, po której nastąpiło pobranie relikwii bł. Wincentego Kadłubka.

Natomiast w ostatnim tygodniu sierpnia, od czwartku do niedzieli, w Jędrzejowie odbędzie się kilkudniowy odpust ku czci bł. Wincentego Kadłubka.

– Wtedy, w niedzielę odbędzie się msza święta pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, w asyście biskupa krakowskiego, sandomierskiego i kieleckiego, ponieważ te trzy diecezje wiążą się z życiorysem bł. Wincentego Kadłubka – podkreśla opat.

Do Jędrzejowa będą przyjeżdżać wierni ze wszystkich dekanatów

W obchody zostanie włączona cała diecezja kielecka. Przez cały rok, w każdy trzeci piątek miesiąca w jędrzejowskim sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka będą się odbywać dni skupienia dla wiernych z kolejnych dekanatów.

– Jest to już skonsultowane z Kurią Diecezji Kieleckiej. Ksiądz biskup Jan Piotrowski zgodził się na takie przeżywanie „Roku Kadłubkowego”, ponieważ Kadłubek jest drugim patronem diecezji kieleckiej. Spotkanie będzie się zaczynało zawsze ok 19.30. Będą śpiewane nieszpory, konferencja o bł. Wincentym Kadłubku, różaniec i msza święta o 23.00 z kazaniem o mistrzu Wincentym, po której będzie rozesłanie – zapowiada opat.

W ciągu jubileuszowego roku zaplanowano w Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie także zjazd Kół Żywego Różańca i zjazd duchowieństwa diecezji kieleckiej oraz zjazd proboszczów diecezji kieleckiej.

Stolica Apostolska zgodziła się na całoroczny odpust

Uroczystości jubileuszowe potrwają rok, do 8 marca 2024 roku. W tym czasie wszyscy odwiedzający sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie będą mogli otrzymać odpust zupełny.

– Został on pozyskany przez Kurię Kielecką dla jędrzejowskiego Archiopactwa Cystersów, o co zwróciłem się do Stolicy Apostolskiej. Te odpusty zostaną ogłoszone 8 marca przez księdza biskupa Jana Piotrowskiego. Wszyscy, którzy przez cały rok nawiedzą sanktuarium i będą się modlić przy trumnie bł. Wincentego Kadłubka, na wskazanych w dokumencie warunkach będą mogli wyprosić odpust zupełny za żywych lub za zmarłych – zapowiada ojciec Rafał Ściborowski.

Kadłubek sam wybrał cystersów. Wierni przez cały czas doświadczają tam cudów przez jego wstawiennictwo

Opat dodaje, iż bł. Wincenty Kadłubek wybrał jędrzejowski klasztor zafascynowany regułą cystersów.

– Cystersi żyli według ostrych reguł zakonnych, to widocznie go pociągało, motywowało do tego, by tym stylem cysterskim żyć. Swoje ostatnie 5 lat przeżył w ciszy klasztornej celi i według konkretnego rytu życia zakonnego. Warto także przypomnieć, iż bł. Wincenty zwracał uwagę na kult Najświętszego Sakramentu. To jemu zawdzięczamy święcące się wieczne czerwone lampki przy tabernakulum – przypomina.

Trumna ze szczątkami błogosławionego Wincentego Kadłuba. / Źródło: diecezja.kielce.pl

Ojciec Rafał Ściborowski dodaje, iż kult błogosławionego jest przez cały czas żywy. Często w jędrzejowskim sanktuarium, w drodze na Jasną Górę, zatrzymują się pielgrzymki autokarowe. Przybywają tu także grupy uczniów poznających na lekcjach postać Wincentego.

– przez cały czas zbierane są także świadectwa o łaskach wyproszonych za wstawiennictwem bł. Kadłubka. Przyjmuje je w kancelarii proboszcz od osób, które uważają, iż jakiś cud w ich życiu dokonał się przez wstawiennictwo tego błogosławionego. Odbywa się to w obecności świadków. Jest też takie niespisane świadectwo jędrzejowian, z których wielu uważa, iż poważne, groźne wichury omijają nasze miasto właśnie dzięki opiece bł. Kadłubka – dodaje ojciec opat.

Wincenty Kadłubek spoczywa w Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie, w kaplicy bocznej. Został beatyfikowany w drugiej połowie XVIII wieku. realizowane są starania o jego kanonizację.

Idź do oryginalnego materiału