Mural Kościuszki oficjalnie odsłonięty

8 miesięcy temu
Zdjęcie: Mural Kościuszki oficjalnie odsłonięty


W Połańcu uroczyście odsłonięto w niedzielę (5 maja) mural upamiętniający Tadeusza Kościuszkę i bitwę pod Racławicami. Znajduje się on na bocznej ścianie szkoły podstawowej noszącej imię tego bohatera narodowego.

Mural ma wymiar 14 metrów na 19 metrów. Składa się z dwóch obrazów. Jeden przedstawia Tadeusza Kościuszkę trzymającego w ręku zwinięty w rulon Uniwersał Połaniecki a drugi to walczące oddziały kosynierów.

Burmistrz Jacek Nowak stwierdził, iż Uniwersał Połaniecki i jego twórca to ważna historia dla Polski, ale także marka dla Połańca, na której można budować kolejne pomysły i rozwijać gminę wspólnie z mieszkańcami.

Zdaniem Gabrieli Zielińskiej, dyrektorki szkoły podstawowej, mural będzie przypominał mieszkańcom, turystom, oraz uczniom o ważnych wartościach oraz o samej postaci Tadeusza Kościuszki.

-Chciałabym, aby nasi uczniowie korzystali ze wzorców jaki stworzył Tadeusz Kościuszko, ponieważ jest to osoba wyjątkowa w historii naszego narodu i w historii Stanów Zjednoczonych – dodała dyrektorka.

05.05.2024. Połaniec. Mural upamiętniający Tadeusza Kościuszkę. / Fot. Grażyna Szlęzak – Radio Kielce

Mural współfinansowała Enea Elektrownia Połaniec. Wiceprezes zarządu Jerzy Król powiedział, iż spółka zawsze wspiera cenne inicjatywy społeczne, kulturalne i sportowe w mieście i gminie, a mural jest jedną z ciekawszych i dotyczy postaci związanej z tym terenem, o której stale się pamięta. Przypomniał, iż przez lata elektrownia nosiła imię Tadeusza Kościuszki.

Mieszkańcom Połańca bardzo podoba się mural, mówią, iż jest to świetny pomysł i iż przyjemnie jest na niego popatrzeć także wieczorem, ponieważ jest oświetlony.

-Dla nas bardzo ważna jest tradycja, a mural ją podkreśla. To kolejna atrakcja oraz kolejny element w naszym mieście przypominający o Tadeuszu Kościuszce – mówiły nam mieszkanki.

Mural wykonali studenci ASP w Warszawie, jest tam również motto będące cytatem z Kościuszki, brzmi ono: „Największym zwycięstwem jest to, które odnosimy nad nami samymi”.

W uroczystym odsłonięciu muralu uczestniczył minister rolnictwa Czesław Siekierski i wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki, przedstawiciele wielu organizacji i stowarzyszeń, w tym członkowie Towarzystwa Kościuszkowskiego, władze miasta, radni oraz mieszkańcy.

Mural powstał z okazji 230 rocznicy ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego oraz 760 rocznicy nadania praw miejskich dla Połańca.



Idź do oryginalnego materiału