„Pomiędzy… historią a pamięcią. Górny Śląsk w latach 1918–1922” – to tytuł nowej wystawy w Muzeum Czyny Powstańczego. Opowiada historię Górnego Śląska w okresie od zakończenia pierwszej wojny światowej aż do objęcia przez Polskę i Niemcy przyznanych im decyzją Rady Ligi Narodów części regionu.
– Jednocześnie porusza kwestię upamiętniania tychże wydarzeń w kolejnych dziesięcioleciach. Akcentując szczególnie formy niemieckiej, a następnie polskiej pamięci uwidaczniające się w Górze św. Anny. To miejscowość, która dla obu stron stała się symbolem zmagań o region – mówi Michał Grocholski, kierownik działu komunikacji w MŚO.
Większość zbiorów, jakie zobaczymy na ekspozycji, pochodzi z zasobów Muzeum Czynu Powstańczego. Do tego dochodzą materiały z zasobów Działu Historycznego MŚO, a także z Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Archiwum Państwowego w Katowicach, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.
– Na całość składają się dokumenty osobiste powstańców i działaczy plebiscytowych. To meldunki i rozkazy z okresu walk trzeciego powstania śląskiego oraz polskie i niemieckie materiały propagandowe. To fotografie, odznaczenia przyznawane za udział w powstaniach śląskich, sztandary. A także przykładowe egzemplarze broni używanej przez powstańców – wylicza Michał Grocholski.
Wybierając się na wystawę „Pomiędzy… historią a pamięcią. Górny Śląsk w latach 1918–1922” można też zobaczyć co zmieniło się w Muzeum Czynu Powstańczego. Oddział MŚO w ciągu ostatnich miesięcy przeszedł bowiem gruntowny remont.
Placówka zyskała nową elewację i przeszła termomodernizację budynków. Do tego dochodzi nowe oświetlenie, lepsze ogrzewanie i zmieniony system wentylacji – wskazuje Michał Grocholski.