Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau odbędą się 27 stycznia 2025 roku. W kontekście politycznych zawiłości dotyczących izraelskiej delegacji, Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński podkreśla, iż najważniejszy jest głos Ocalałych.
Polityczne i dyplomatyczne aspekty obchodów
Piotr Cywiński zaznaczył, iż Muzeum Auschwitz nie zajmuje się kwestiami politycznymi i dyplomatycznymi związanymi z udziałem poszczególnych delegacji. W oświadczeniu zwrócił uwagę, iż celem obchodów jest upamiętnienie ofiar oraz umożliwienie Ocalałym podzielenia się swoim przesłaniem.
Cytat dyrektora muzeum
„Muzeum nie wnika w zawiłości polityczne, dyplomatyczne i prawne związane ze składem delegacji izraelskiej. Są od tych zagadnień lepsi eksperci. Choć interesujące byłoby dziś usłyszeć komentarze Eliego Wiesela lub Władysława Bartoszewskiego, a może przede wszystkim Rafała Lemkina. Mamy jednak nadzieję, iż problem ten nie przyćmi najważniejszego przekazu tegorocznych obchodów – głosu ostatnich wśród nas Ocalałych z Auschwitz” – oświadczył Piotr Cywiński.
https://x.com/KoneserUnii/status/1877795240397918300
Informacje o delegacjach
- Udział potwierdziły delegacje z 25 krajów, w tym Polski, oraz UNESCO.
- Izrael podczas uroczystości reprezentować będzie minister edukacji Yoav Kisch. Premier Benjamin Netanjahu, według doniesień „Times of Israel”, nie planuje udziału.
Nieobecność Rosji jest spowodowana agresją tego kraju na Ukrainę.
Organizacja uroczystości
Uroczystości odbędą się w namiocie ustawionym nad historyczną bramą główną Auschwitz II-Birkenau. Oświęcimskie muzeum już ponad rok temu poinformowało państwa członkowskie UE oraz kraje wspierające Fundację Auschwitz-Birkenau o planowanych obchodach, pozostawiając decyzję o udziale i randze delegacji w gestii poszczególnych rządów.
Polska deklaracja wolnego i bezpiecznego udziału delegacji
Polski rząd przyjął uchwałę gwarantującą bezpieczny udział przedstawicieli Izraela, co jest odpowiedzią na apel prezydenta Andrzeja Dudy o zapewnienie ochrony premierowi Netanjahu. Izraelski polityk podlega nakazowi aresztowania Międzynarodowego Trybunału Karnego w związku z oskarżeniami o zbrodnie wojenne w Strefie Gazy.
Podsumowanie
Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau mają być przede wszystkim okazją do oddania hołdu Ofiarom oraz wysłuchania głosu Ocalałych. Pomimo zawiłości politycznych, kluczowym celem pozostaje edukacja i pamięć o tragicznej historii miejsca, które stało się symbolem największego ludobójstwa w dziejach ludzkości.
Foto: Wikipedia