Wśród pierwszych odwiedzających to swoiste muzeum siatkarskich legend w Kędzierzynie-Koźlu w hali Azoty znalazły się legendy „Trójkolorowych” oraz aktualne gwiazdy ZAKSY. Na archiwalnych zdjęciach i filmach mogli rozpoznać się m.in. Sebastian Świderski, Marcin Prus, Roland Dembończyk czy Waldemar Wspaniały. Ten ostatni przekazał do muzeum swoje nagrody ale także… wąsy.
– Wygrane mistrzostwo Polski czy inne sukcesy siatkarze świętowali w szczególny sposób. Raz mi zgolili wąsa, innym razem Benek Szczerbaniuk ogolił mi głowę na łyso. Jeszcze innym razem obcięli mi nogawki spodni od garnituru – wspomina Waldemar Wspaniały, były trener Mostostalu. – Dzisiaj takiego kolorytu już w lidze nie ma. A jak tutaj oglądam te ekspozycje, to wzruszenie mnie ogarnia i łza nieraz zakręciła się w oku.
Przygotowana wystawa, to nie tylko ekspozycja – to pomnik sportowej pasji, triumfu i nieśmiertelnej legendy, która przez dekady rozgrzewała serca kibiców. Pomysł na to muzeum siatkarskich legend w Kędzierzynie-Koźlu pojawił się po przekazaniu pamiątek zebranych przez Wandę i Kazimierza Pietrzyków, którzy przez lata budowali potęgę Mostostalu, poprzednika ZAKSY.
– Jestem zachwycona tą wystawą. Wyrazy szacunku dla osób zaangażowanych w opracowywanie zbiorów i przygotowanie tych ekspozycji. Nie chcielibyśmy z mężem, by te wspaniałe pamiątki zaginęły gdzieś na strychu – mówi Wanda Pietrzyk.
– Ta piękna ekspozycja jest hołdem dla tych, którzy przez kilkadziesiąt lat tworzyli podwaliny pod sukcesy kędzierzyńskiej a tym samym krajowej i europejskiej siatkówki. Cieszę się, iż przyszłe pokolenia będą mogły to podziwiać. Mnie oglądając te zbiory łezka w oku zakręciła się – przyznaje.
Muzeum siatkarskich legend w Kędzierzynie-Koźlu – przebogata ekspozycja
Wystawa to prawdziwy skarbiec siatkarskich wspomnień:
- kroniki dokumentujące drogę na szczyt,
- bezcenne koszulki zawodników,
- archiwalne nagrania pokazujące wielkie momenty chwały,
- zdjęcia uwieczniające legendarnych graczy,
- a także medale, puchary i prasowe relacje z heroicznych starć na parkiecie.
To także nowoczesne, multimedialne stanowiska komputerowe, na których można prześledzić zdigitalizowane archiwa klubu.
– To niezwykle wzruszający moment, kiedy można zobaczyć historię kędzierzyńskiej siatkówki. I to nie tylko tej z lat 90., ale i wcześniejszych – mówi Sebastian Świderki, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, a kiedyś siatkarz Mostostalu.
– Zobaczyć pana prezesa Kazimierza Pietrzyka w krótkich spodenkach na parkiecie – bezcenne. To fantastyczna wystawa i wielkie podziękowania dla pani Wandy i pana Kazimierza za przekazane pamiątki. Dzięki temu miasto może się tym pochwalić. Jestem dumny, iż jestem częścią tej historii. Wierzę, iż to muzeum będzie się rozrastało. Ja sam przekazałem dla mnie cenną pamiątkę – dres w barwach Mostostalu, w którym w 2003 roku grałem w finale Ligi Mistrzów w Mediolanie – przyznaje.
– Cieszę się, iż takie miejsce powstało. Było bardzo potrzebne – nie kryje Bartosz Kurek, kapitan obecnej drużyny ZAKSY. – W dzisiejszych czasach, kiedy jesteśmy tak zabiegani, ta niesamowita historia klubu w Kędzierzynie-Koźlu powinna być tak celebrowana. Mam nadzieję, iż i my dorzucimy po tym sezonie jakieś medale.
Wystawę przygotowali wspólnie Urząd Miasta, Muzeum Ziemi Kozielskiej oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kędzierzynie-Koźlu. Jest ona dostępna za darmo dla wszystkich w hali Azoty w godzinach otwarcia obiektu.









***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania