Muzyczne kalendarium – 1 kwietnia

vanessa.fm 5 dni temu

1945, W Wandalinie urodził się Jerzy Skrzypczyk, perkusista zespołu Czerwone Gitary (wcześniej występował w grupie Pięciolinie). Skrzypczyk brał udział we wszystkich nagraniach płytowych i koncertach Czerwonych Gitar. Jest autorem muzyki do takich utworów jak “Florentyna”, “Gdy ktoś kogoś pokocha” i “Jeśli tego chcesz”. W 1997 roku po odejściu z zespołu Seweryna Krajewskiego Skrzypczyk stał się liderem Czerwonych Gitar.

1948, W St. Catherine na Jamajce na świat przyszedł Jimmy Cliff (właściwie: James Chambers), wokalista i kompozytor muzyki reggae. Zaistniał w 1969 roku singlem “Wonderful World Beautiful People”, rok później jego wersja przeboju Cata Stevensa “Wild World” dotarła do ósmego miejsca w Wielkiej Brytanii. W 1973 roku ścieżka dźwiękowa do filmu “The Harder They Come”, na której znalazł się utwór “Many Rivers to Cross” w jego wykonaniu, odniosła wielki sukces i przyczyniła się popularyzacji reggae na świecie.

1952, Urodził się Billy Currie, klawiszowiec w grupie Ultravox. Współpracował też z Gary Numanem, Stevem Strange i grupą Visage. Z Ultravox w latach 80-tych Currie wydał siedem płyt, które trafiły na wysokie miejsca list przebojów, podobnie jak single “Vienna”, “Hymn” czy “Dancing With Tears In My Eyes”. Z powodu tarć pomiędzy Currie’m a Midgem Ure zespół zakończył działalność w 1986 roku.

1961, The Beatles rozpoczęli trzymiesięczny pobyt w Hamburgu grając w klubie Top Ten przy Reeperbahn. Muzycy grali codziennie, po siedem godzin w dni robocze i po osiem w weekendy mając co godzinę kwadrans przerwy. Wspominając tamten czas Lennon powiedział: “w Hamburgu musieliśmy grać godzinami do końca. Każda piosenka trwała dwadzieścia minut i miała po dwadzieścia solówek”.

1961, W Blackburn w Szkocji urodziła się Susan Boyle, wokalistka, której kariera zaczęła się od udziału w telewizyjnym programie “Britain’s Got Talent” gdzie zaśpiewała piosenkę “I Dreamed A Dream” z musicalu “Nędznicy”. Jej debiutancki album został najbardziej kasowym muzycznym wydawnictwem 2009 roku na Wyspach. W Stanach Zjednoczonych album dotarł na szczyt listy Billboard 200.

1966, W studio Regent Sound w Londynie grupa The Troggs nagrała swój wielki przebój, utwór autorstwa Chipa Taylora “Wild Thing”. Kompozycja została nagrana bez dogrywek za drugim podejściem. Trzy miesiące później singiel z tą piosenką został numerem jeden na amerykańskiej liście przebojów, w Anglii uplasował się na miejscu drugim.

1970, John Lennon i Yoko Ono opublikowali w prasie wspólne oświadczenie, iż zamierzają poddać się operacjom zmiany płci. Oświadczenie było oczywiście primaaprilisowym żartem.

1972, W Portoryko rozpoczął się trzydniowy festiwal Mar Y Sol. Na scenie wystapili między innymi Rod Stewart, The Allman Brothers, Emerson Lake and Palmer, Alice Cooper i The Mahavishnu Orchestra. Zapewnienie bezpieczeństwa publiczności nie stanowiło większego problemu – koncerty odbywały się na wysepce, na którą można była dostać się posiadając bilet wstępu.

1984, W przeddzień swoich 45. urodzin Marvin Gaye został zastrzelony przez własnego ojca w domu rodziców w Los Angeles. Kiedy Marvin próbował interweniować w burzliwej sprzeczce rodziców, Gaye senior strzelił do niego dwukrotnie. Pistolet otrzymał od syna parę miesięcy wcześniej na Gwiazdkę do obrony przed ewentualnymi włamywaczami.

1985, Wokalista grupy Van Halen, David Lee Roth, definitywnie opuścił zespół. Stało to się niedługo po wydaniu przez Rotha solowego singla z piosenką “California Girls”, przeróbką hitu The Beach Boys. Davida w zespole zastąpił Sammy Hagar, były frontman rockowej kapeli Montrose.

1989, Grupa The Bangles wprowadziła na szczyt amerykańskiej listy przebojów piosenkę “Eternal Flame” pochodzącą z albumu “Everything”. Ponoć inspiracją do powstania utworu był wiecznie płonący znicz przy grobie Elvisa Presleya, który dziewczyny z The Bangles zobaczyły zwiedzając Graceland, posiadłość króla rock and rolla. W Wielkiej Brytanii singiel również dotarł do pierwszego miejsca, podobnie w Holandii i Irlandii. W Australii “Eternal Flame” został najbardziej kasowym singlem roku.

1995, Hip hopowa formacja The Outhere Brothers zdobyła pierwsze miejsce brytyjskiej listy utworem “Don’t Stop (Wiggle Wiggle)”. Dla duetu z Chicago był to dobry rok – w ciągu roku udało się im wprowadzić do pierwszej dwudziestki aż cztery kompozycje, między innymi piosenkę “Boom Boom Boom” (numer jeden także w Irlandii i Niemczech).

2007, Na pierwszym miejscu amerykańskiej listy albumów znalazła się płyta formacji Modest Mouse zatytułowana “We Were Dead Before the Ship Even Sank”. W nagraniu płyty udział wziął były gitarzysta zespołu The Smiths, Johnny Marr, który dołączył do Modest Mouse w maju 2006 roku.

Idź do oryginalnego materiału