Muzyczne kalendarium – 1 września

vanessa.fm 3 tygodni temu

1947, W Douglas na wyspie Man na świat przyszedł Barry Gibb, wokalista i kompozytor, członek grupy Bee Gees, którą utworzył wraz z młodszymi braćmi Mauricem i Robinem. Trio odniosło sukces szczególnie w drugiej połowie lat 70-tych, kiedy ich single “Night Fever”, “Stayin’ Alive” oraz “Tragedy” zdobyły szczyty list po obu stronach Atlantyku. W 1997 roku wraz z braćmi Barry został wprowadzony do rockandrollowego panteonu sławy (Rock and Roll Hall of Fame) i otrzymał nagrodę Brit za wyjątkowy wkład w rozwój muzyki.

1950, Urodził się Peter Hewson, wokalista zespołu Chicory Tip, której singiel “Son Of My Father” z 1972 roku zdobył pierwsze miejsce w Wielkiej Brytanii. Kompozycja została uznana za pierwszy hit numer jeden, w którym użyto syntezatora elektronicznego. Fragment tej kompozycji przez wiele lat pojawiał się w czołówce programu “Studio Sport” w polskiej telewizji.

1953, W Zamościu urodził się Witold Paszt, wokalista grup Victoria Singers oraz Vox, do której dołączył w 1978 roku. Ten męski kwartet wokalny, w którym oprócz Paszta występowali Andrzej Kozioł, Ryszard Rynkowski oraz Jerzy Słota, zdobył popularność przebojami “Bananowy song”, “Zabiorę cię Magdaleno” czy “Szczęśliwej drogi już czas”.

1956, 19-letni Jerry Lee Lewis pojawił się w wytwórni Sun Records w nadziei na przesłuchanie. Właściciel firmy, Sam Phillips, był jednak w tym czasie na urlopie na Florydzie. Lewis nagrał kilka piosenek demo, które Phillips odsłuchał po powrocie. Biznesmen gwałtownie skontaktował się z Lewisem i zaproponował mu kontrakt.

1957, W Hawanie urodziła się Gloria Estefan (właściwie: Gloria Maria Milagrosa Fajardo), wokalistka nazywana “królową latynoskiego popu”. Po rewolucji kubańskiej wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdzie wraz z zespołem Miami Sound Machine zrobiła karierę nagrywając takie hity jak “Rhythm Is Gonna Get You”, “Oye Mi Canto”, “Words Get In The Way” czy “Don’t Wanna Lose You”.

1962, Tommy Roe zdobył pierwsze miejsce listy w Stanach Zjednoczonych singlem z piosenką “Sheila”. Dwa lata wcześniej Roe zarejestrował tę kompozycję kiedy był jeszcze członkiem grupy The Satins, ale wtedy singiel nie odniósł większego sukcesu.

1971, W Ostrowie Wielkopolskim urodził się Maciej Balcar, wokalista, kompozytor i autor tekstów. Śpiewał na płytach Roberta Jansona, grupy Harlem, grał także główną rolę w musicalu “Jesus Christ Superstar”. W 2001 roku zastąpił Jacka Dewódzkiego w zespole Dżem.

1974, Familijna grupa The Osmonds umieściła na pierwszym miejscu brytyjskiej listy piosenkę Johnny’ego Bristola “Love Me For A Reason”. Był to jednak jedyny hit numer jeden Osmondów na Wyspach. Dwadzieścia lat później zespół Boyzone odgrzał ten stary przebój i wprowadził go na drugie miejsce brytyjskiego zestawienia.

1976, Album “Wish You Were Here” grupy Pink Folyd spędził prawie rok na brytyjskie liście albumów. Materiał z płyty został po raz pierwszy zaprezentowany podczas występu grupy w Knebworth w lipcu poprzedniego roku, cała płyta została wydana we wrześniu. Album okazał się wielkim sukcesem – wytwórnia EMI nie nadążała z tłoczeniem płyt by zaspokoić popyt.

1983, Na świat przyszła Natalia Przybysz, wokalistka zespołu Sistars, autorka tekstów znana też jako Natu. Wraz z siostrą Pauliną nagrała takie albumy jak “Siła sióstr” oraz “A.E.I.O.U.”. Ich kompozycje “Synu”, “Spadaj” czy “Sutra” zyskały przychylność branży muzycznej, a zespół został nagrodzony Fryderykiem w kategoriach nowa twarz fonografii i hip-hopowy album roku. W 2006 roku Natalia rozpoczęła solową działalność. Jej album “Pod prąd” zawierający między innymi kompozycje “Miód” oraz “Nie będę twoją laleczką” zdobył status złotej płyty w Polsce.

1984, Po 25 latach kariery scenicznej Tina Turner po raz pierwszy zdobyła pierwsze miejsce na amerykańskiej liście przebojów. Jej piosenka “What’s Love Got To Do With It” pierwotnie została napisana dla Cliffa Richarda, który odrzucił kompozycję podobnie jak później Donna Summer. Utwór w wykonaniu Tiny pojawił się na przebojowej płycie “Private Dancer”, dał również tytuł biograficznemu filmowi o życiu wokalistki.

2002, Zespół Atomic Kitten rozpoczął pierwszy z czterech tygodni na szczycie brytyjskiej listy przebojów kompozycją “The Tide Is High”, coverem hitu zespołu Blondie z 1980 roku. Oryginalnie pierwszym wykonawcą tej piosenki w 1967 roku była jamajska grupa The Paragons.

2005, W Mysłowicach odbył się jubileuszowy koncert grupy Myslovitz. Rockowy zespół znany z takich utworów jak “Z twarzą Marilyn Monroe”, “Długość dźwięku samotności” czy “Acidland” obchodził wtedy dziesięciolecie istnienia.

Idź do oryginalnego materiału