Muzyczne kalendarium – 12 sierpnia

vanessa.fm 1 miesiąc temu

1927, Urodził się Porter Wagoner, wokalista country znany także z powodu swoich ekstrawaganckich wzorzystych garniturów i bujnej blond grzywki zaczesanej do tyłu głowy. W 1967 roku w swoim programie zaprezentował debiutująca wtedy piosenkarkę Dolly Parton. Znany jako Mr. Grand Ole Opry, Wagoner wprowadził na listy przebojów z muzyką country w latach 1954-1983 ponad osiemdziesiąt singli. Zmarł na raka płuc w październiku 2007 roku.

1949, Na świat przyszedł Mark Knopfler, brytyjski gitarzysta i kompozytor, lider grupy Dire Straits, którą założył w 1977 roku wraz ze swoim bratem Davidem. Grupa zyskała ogromną popularność dzięki takim płytom jak “Making Movies”, “Love Over Gold” czy “Brothers In Arms”. Knopfler nagrywał także z innymi wykonawcami, między innymi z Chetem Atkinsem, Bobem Dylanem, Bryanem Ferry, Emmylou Harris, Stingiem i Jamesem Taylorem. Flirtował z muzyką country i pisał muzykę do filmów – jest twórcą muzyki do takich obrazów jak “Local Hero”, “Last Exit To Brooklyn” czy “Metroland”.

1950, Na świat przyszła Eliza Grochowiecka, wokalistka duetu Andrzej i Eliza, żona Andrzeja Rybińskiego. Występowała też w grupach Rh- oraz Portrety. Po rozwodzie z Rybińskim wyemigrowała na stałe do Niemiec. Jej głos słychać w takich przebojach duetu jak “Czeka na nas świat”, “Dzieląc świat na pół” czy “Buty, buty”.

1954, Urodził się Pat Metheny, gitarzysta jazzrockowy, który w swej bogatej dyskografii ma też nagrania z wykonawcami muzyki pop. Z Davidem Bowie nagrał w 1985 roku utwór “This Is Not America”, który znalazł się na płycie “The Falcon and The Snowman”. W 2008 roku wraz z Anną Marią Jopek nagrał krążek pod tytułem “Upojenie”. Metheny jest laureatem dwudziestu nagród Grammy.

1960, Pete Best został wybrany na perkusistę zespołu The Silver Beatles, a następnego dnia poleciał z resztą kolegów z grupy do Hamburga, by grać w nocnych klubach przy Reeperbahn. Tuż przed wylotem do Niemiec grupa zmieniła swoją nazwę na The Beatles.

1969, W Munster w Niemczech urodziła się Tanita Tikaram, wokalistka i kompozytorka, Śpiewająca niskim głosem Tanita pod koniec lat 80-tych podbiła Europę singlem zatytułowanym “Twist In My Sobriety”, po którym nastąpił nie mniej popularny “Good Tradition”. Obydwa utwory pochodziły z płyty “Ancient Heart”. W chwili wydania płyty Tikaram miała dziewiętnaście lat.

1968, Jimmy Page, Robert Plant, John Paul Jones i John Bonham zagrali po raz pierwszy w wynajętym pomieszczeniu studia przy Gerard Street w Londynie. Podobno pierwszą kompozycją, którą wykonali razem była “The Train Kept A-Rollin”. Pierwsze koncerty muzycy zagrali jeszcze pod nazwą The Yardbirds, by po kilku tygodniach zmienić ją na Led Zeppelin.

1972, Alice Cooper zdobyl szczyt brytyjskiej listy singli piosenką “School’s Out”. Zapytany o inspirację do napisania tej piosenki Cooper przyznał, iż był nią kwestionariusz osobowy, w którym znalazło się pytanie o trzy najlepsze minuty w życiu. Cooper napisał, iż co roku są to trzy minuty na Boże Narodzenie i ostatnie trzy minuty ostatniego dnia w szkole przed wakacjami.

1978, Grupa The Commodores rozpoczęła dwutygodniowe przewodzenie na amerykańskiej liście singli balladą zatytułowaną “Three Times A Lady”. Kompozycja stała się też popularna po drugiej stronie Oceanu gdzie też dotarła do pierwszego miejsca i stała się choćby najbardziej kasowym singlem wytwórni Motown na Wyspach Brytyjskich. Lionel Richie napisał tę piosenkę o swojej miłości do trzech kobiet: żony, matki i babci – stąd tytuł i początkowe słowa piosenki “po raz pierwszy, po raz drugi i trzeci jesteś moja damą”.

1989, Na stadionie Lenina w Moskwie odbył się dwudniowy muzyczny festiwal pokoju, na którym wystąpili między innymi Ozzy Osbourne, zespoły Motley Crue, Bon Jovi, Skid Row i Scorpions. Po raz pierwszy władze pozwoliły publiczności stać i tańczyc podczas rockowych koncertów. Dotychczas wszyscy musieli siedzieć i nie opuszczać swoich foteli.

1994, Rozpoczął się festiwal Woodstock ’94. Na festiwalowej scenie wystąpili między innymi Sheryl Crow, Zucchero, grupy The Cranberries, Ninie Inch Nails, Metallica i wykonawcy pamiętający pierwszy Woodstock: Santana i Joe Cocker.

2001, Grupa Atomic Kitten uplasowała się na pierwszym miejscu listy albumów w Wielkiej Brytanii debiutanckim wydawnictwem zatytułowanym “Right Now”. Płyta zawierała przebojowe single grupy: “Cradle”, “Whole Again” i tytułowy “Right Now”. Pierwszy skład grupy tworzyły Liz McClarnon, Kerry Katona i Heidi Range, którą później zastąpiła Natasha Hamilton.

2005, W polskich kinach pojawił się film “Skazany na bluesa” w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego. Film opowiadał historię historię życia legendarnego wokalisty Dżemu, Ryszarda Riedla, który zmarł w lipcu 1994 roku z powodu uzależnienia od narkotyków. Postać Riedla w filmie brawurowo odegrał debiutujący na dużym ekranie Tomasz Kot.

2012, Podczas ceremonii zakończenia olimpiady w Londynie w trzygodzinnym spektaklu muzycznym zagrały największe brytyjskie gwiazdy. Na scenie pojawili się między innymi Spice Girls, George Michael, The Who, Take That, Muse, Pet Shop Boys, One Direction, Ray Davies oraz Brian May i Roger Taylor z grupy Queen.

Idź do oryginalnego materiału