Muzyczne kalendarium – 13 lipca

vanessa.fm 2 miesięcy temu

1951, W Poznaniu urodził się Marek Piekarczyk, wokalista rockowy, lider grupy TSA. Współpracował również z formacją Monastyr, Sektor A oraz Ball’s Power. Wystąpił także jako Jezus w spektaklu “Jesus Christ Superstar” wystawianym w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

1964, Zespół The Animals zdobył pierwsze miejsce brytyjskiej listy przebojów własną wersją standardu “The House Of The Rising Sun”. Nagranie zostało zarejestrowane za pierwszym podejściem. “The House Of The Rising Sun” został pierwszym hitem, którego łączny czas wyniósł ponad cztery minuty. Dotychczasowe przeboje zwykle nie przekraczały trzech minut.

1967, W Mediolanie urodził się Benny Benassi (właściwie: Marco Benassi Geneser), włoski DJ i producent muzyczny. Wraz z kuzynem Alle Benassim utworzył projekt Benassi Bros, który zajmował się produkcją muzyki dla różnych artystów między innymi dla Whigfield, J.K., Sandy oraz Ally & Jo.

1969, Ponad sto amerykańskich stacji radiowych odmówiło emisji singla Beatlesów z piosenką ‘The Ballad Of John and Yoko” ze względu na tekst refrenu nawiązujący do Chrystusa. Po poprzednim “występku” Lennona, który powiedział, iż Beatlesi są więksi niż Jezus, promotorzy radiowi uznali ten fragment za obrazoburczy.

1974, Elton John rozpoczął dwutygodniowe przewodzenie na brytyjskiej liście albumów swoją ósmą płytą zatytułowaną “Caribou”. Na krążku znalazły się takie przeboje Eltona jak “Don’t Let The Sun Go Down On Me” oraz “The Bitch Is Back”.

1974, Pochodzący z Florydy wokalista George McCrae umieścił na szczycie amerykańskiej listy przebojów utwór “Rock Your Baby”, uważany przez wielu za pierwszy prawdziwie dyskotekowy hit numer jeden w USA. Zanim piosenka trafiła na listy przebojów była szlagierem w nowojorskich nocnych klubach. Singiel sprzedał się w ilości ponad 11 milionów sztuk.

1985, W południe koncertem grupy Status Quo rozpoczęła się wielka akcja “Live Aid” zorganizowana przez Boba Geldofa z zespołu Boomtown Rats. Na scenach w Londynie i Filadelfii wystąpiło ponad 50 wykonawców między innymi Phil Collins, The Who, U2, David Bowie, Mick Jagger, Queen, Tina Turner, Bob Dylan, Bryan Adams oraz Madonna. Zysk z koncertów w wysokości ponad 40 milionów funtów został przekazany na pomoc ofiarom głodu w Afryce.

1985, Zespół Duran Duran umieścił na pierwszym miejscu listy przebojów w USA piosenkę z najnowszego filmu o przygodach agenta Jmesa Bonda “A View To A Kill”. Współkompozytorem przeboju był John Barry, autor słynnego przewodniego tematu i jedenastu ścieżek dźwiękowych do filmów o Bondzie. W filmie po raz ostatni rolę agenta 007 odegrał Roger Moore.

1991, Kanadyjczyk Bryan Adams zdobył pierwsze miejsce brytyjskiej listy przebojów kompozycją “Everything I Do (I Do It For You)”, który pojawia się także w filmie “Robin Hood: Książę złodziei” z Kevinem Costnerem w roli głównej. Piosenka pozostała na szczycie przez rekordowe szesnaście tygodni (bijąc rekord ustanowiony wcześniej w 1955 roku), zdobyła też nagrodę Grammy w 1992 roku w kategorii najlepsza piosenka filmowa.

1997, Wokalista grupy Red Hot Chili Peppers, Anthony Kiedis, przeszedł pięciogodzinną operację po wypadku motocyklowym w Los Angeles. Jadący przed nim samochód nieoczekiwanie zawrócił na drodze blokując drogę pędzącemu Kiedisowi. Wokalista złamał nadgarstek i kość przedramienia.

1999, Zespół The New Radicals ogłosił zakończenie działalności po zaledwie jednym albumie i jednym światowym przeboju (“You Get What You Give”). Frontman grupy i kompozytor Gregg Alexander powiedział prasie, iż chce zająć się produkcją muzyki i pisaniem.

2007, W pałacu Buckingham Rod Stewart otrzymał order Komandora Imperium Brytyjskiego z rąk księcia Karola. Wokalista założył na tę okazję białe spodnie, koszulę w paski i krawat w trupie czaszki zamiast konwencjonalnego garnituru.

2012, “The Wall Live”, trasa zorganizowana przez Rogera Watersa w pierwszym półroczu okazała się najbardziej dochodową trasą koncertową roku. Show oparty na kultowym krążku zespołu “The Wall” wygenerował zysk wysokości 158 milionów dolarów bijąc na głowę Bruce’a Springsteena oraz Madonnę.

Idź do oryginalnego materiału