Muzyczne kalendarium – 14 lipca

vanessa.fm 2 miesięcy temu

1912, Urodził się Woody Guthrie (właściwie: Woodrow Wilson Guthrie), muzyk folkowy i kompozytor. Woody najbardziej zasłynął swoimi protest songami z lat 30-tych i 40-tych, płytą “Dust Bowl Ballads” oraz kompozycją “This Land Is Your Land”. Żonaty trzykrotnie, dorobił się ósemki dzieci w tym syna Arlo Guthriego, również znanego pieśniarza folkowego. Zmarł w 1967 roku w wyniku powikłań choroby zwanej pląsawicą Huntingdona.

1939, Urodził się Karel Gott, czeski piosenkarz popularny również w Polsce za sprawą festiwali piosenki w Sopocie. Karierę rozpoczynał w latach 60-tych, a jego największym przebojem z tamtego okresu był “Lady Carneval”. Nagrywał albumy na rynek niemiecki, gdzie również odniósł spory sukces. W trakcie swojej kariery Gott sprzedał na całym świecie ponad 50 milionów płyt, z czego prawie połowę w krajach niemieckojęzycznych.

1945, Na świat przyszedł Jim Gordon, amerykański perkusista, jeden z najbardziej uznanych bębniarzy sesyjnych lat 60-tych i 70-tych. Gordon współpracował z Erikiem Claptonem (z którym napisał słynną “Laylę”), zespołami Everly Brothers, The Monkees, The Beach Boys (przy płycie “Pet Sounds”), Frankiem Zappą czy Johnem Lennonem (przy “Imagine”). Chorował na schizofrenię, co zakończyło się dla niego tragicznie – w 1983 roku zabił swoją matkę za co został skazany na szesnaście lat pozbawienia wolności.

1962, Bobby Vinton, amerykański wokalista polskiego pochodzenia, wprowadził na szczyt amerykańskiej listy piosenkę zatytułowaną “Roses Are Red”. Według anegdoty, Vinton znalazł tę piosenkę wśród sterty kompozycji odrzuconych przez producentów wytwórni Epic Records. Kompozycja Ala Byrona i Paula Evansa nie opuszczała pierwszego miejsca przez następne cztery tygodnie. W Wielkiej Brytanii dotarła do piętnastego miejsca.

1967, Grupa The Who rozpoczęła swoją pierwszą trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych jako support zespołu Herman’s Hermits. Trasa, która zaczęła się występem w Portland w stanie Oregon obejmowała 55 miast. Właściciele hoteli szczególnie zapamiętali perkusistę The Who, Keitha Moona, który po każdym koncercie doszczętnie demolował pokoje, w których nocował.

1973, W trakcie koncertu grupy The Everly Brothers w Hollywood, Phil Everly roztrzaskał swoją gitarę i w gniewie opuścił scenę. Jego brat Don zakończył występ w pojedynkę i obwieścił na koniec, iż duet przestał istnieć.

1979, Donna Summer po raz trzeci zdobyła pierwsze miejsce w USA singlem z piosenką “Bad Girl”. Jej album, zatytułowany podobnie, rozpoczął pięciotygodniowy okres przewodzenia na szczycie zestawienia dużych płyt. Inspiracją do napisania piosenki “Bad Girl” była ponoć wypowiedź pewnego policjanta, który podczas pewnego incydentu wziął Donnę za uliczną prostytutkę.

1980, Bryan Ferry, wokalista Roxy Music, zemdlał w pokoju hotelowym w Port Barcares we Francji. Następnego dnia muzyk został przewieziony do szpitala w Londynie gdzie zdiagnozowano poważną infekcję nerek.

1986, Madonna wprowadziła na szczyt brytyjskiego zestawienia swój drugi hit numer jeden, piosenkę zatytułowaną “Papa Don’t Preach”. Piosenka w warstwie tekstowej poruszała problem ciąży nastolatek i aborcji. Utwór wywołał falę dyskusji – niektóre organizacje zarzucały Madonnie promowanie seksu wśród nastolatek, inne chwaliły wokalistkę za przeciwstawianie się aborcji. W USA singiel ten również dotarł do pierwszego miejsca.

1989, Tom Jones przegrał sprawę sądową o ojcostwo i został zmuszony przez sąd do wypłacania tygodniowych alimentów w wysokości 200 dolarów na rzecz 27-letniej Katherine Berkery z Nowego Jorku. Sędzina Judy Sheindlin, która wydała wyrok, później zyskała sławę jako bohaterka paradokumentalnego telewizyjnego programu “Judge Judy”, w którym na ekranie rozwiązywała sprawy sądowe.

2000, W wywiadzie udzielonym magazynowi Sky, muzycy grupy młodzieżowej Five, J oraz Richie, powiedzieli, iż konopie indyjskie powinny zostać zalegalizowane. “Nikt kto wypala jointa nie rozpoczyna bójek jak ktoś po alkoholu” – powiedzieli muzycy. Wypowiedź spotkała się z ostrym sprzeciwem niektórych publicystów, którzy stwierdzili, iż tak młodzi ludzie jak członkowie Five nie powinny zachęcać dzieci i młodzieży do palenia marihuany.

2007, Para okularów słonecznych należących do Johna Lennona została sprzedana na jednej z internetowych aukcji. Okrągłe okulary będące przedmiotem aukcji były używane przez słynnego Beatlesa podczas trasy koncertowej grupy po Japonii w 1966 roku. Anonimowy zwycięzca zapłacił za okulary 750 tysięcy funtów.

Idź do oryginalnego materiału