Muzyczne kalendarium – 15 czerwca

vanessa.fm 3 miesięcy temu

1941, W Nowym Jorku na świat przyszedł Harry Nilsson, wokalista, pianista i gitarzysta, popularny szczególnie w latach 70-tych. Międzynarodową sławę zdobył utworami “Everybody’s Talkin’ ” (tematem z filmu ‘Nocny kowboj”) oraz własną przeróbką utworu grupy Badfinger “Without You”. Był jednym z pierwszych wykonawców, którzy odnieśli komercyjny sukces wyłącznie nagraniami studyjnymi bez organizowania tras koncertowych. Nilsson zmarł w styczniu 1994 roku.

1943, W Paryżu urodził się Johnny Hallyday (właściwie: Jean-Philippe Smet), wokalista okrzyknięty przez prasę “francuskim Elvisem”. Przez piętnaście lat był mężem innej popularnej europejskiej wokalistki, Sylvie Vartan. W trakcie swojej kariery nagrał osiemnaście platynowych albumów i sprzedał ponad 80 milionów płyt na całym świecie. W 2009 roku Hallyday ogłosił odejście na muzyczną emeryturę.

1946, Urodził się Noddy Holder, gitarzysta i wokalista zespołu Slade, formacji popularnej w okresie brytyjskiego glam rocka. Jego charakterystyczny, krzykliwy głos słychać w takich znanych kompozycjach formacji jak “Coz I Luv You”, “Far Far Away” czy świątecznym hicie “Merry Xmas Everybody”. Oprócz muzyki Holder zajmował się także aktorstwem, był też prezenterem telewizyjnym i radiowym.

1947, W Aleksandrii w Egipcie na świat przyszedł Demis Roussos, (właściwie: Artemios Ventouris-Roussos) grecki wokalista i kompozytor. Karierę rozpoczynał od udziału w progresywnym zespole Aphrodite’s Child, w którym grał także Evangelos Papathanassiou czyli Vangelis. Roussos później zdecydował się na własną, solową karierę nagrywając takie przeboje jak “Forever And Ever”, “My Friend The Wind” czy “Goodbye My Love, Goodbye”. Wielokrotnie bywał z koncertami w Polsce między innymi na Festiwalu Piosenki w Sopocie w roku 1979. Zmarł na raka żołądka w styczniu 2015 roku.

1951, Urodził się Steve Walsh, wokalista rockowej grupy Kansas, która światową sławę zyskała między innymi dzięki balladzie z 1978 roku “Dust In The Wind” oraz utworom “Carry On Wayward Son” i “Point Of Know Return”. Charakterystyczne brzmienie grupy opierało się na kontraście między ostrymi gitarami a łagodnymi skrzypcami wzbogaconym symfonicznymi dodatkami instrumentów klawiszowych.

1963, Kyu Sakamoto rozpoczął trzytygodniowe przewodzenie na liście przebojów w USA piosenką “Sukiyaki”. Sakamoto był pierwszym japońskim wykonawcą, który umieścił swój singiel na szczycie amerykańskiej listy. W Wielkiej Brytanii “Sukiyaki” dotarła do szóstego miejsca. Sakamoto zginął w słynnej katastrofie lotniczej samolotu linii Japan Airlines w 1980 roku. Zginęło wtedy 524 pasażerów.

1974, Drugi studyjny album zespołu ABBA “Waterloo” pojawił się na liście płyt w Wielkiej Brytanii. Płytę promowała kompozycja “Waterloo”, która parę tygodni wcześniej wygrała w konkursie Eurowizji zorganizowanym w Brighton. Singiel z tą piosenką przez dwa tygodnie okupował szczyt brytyjskiej listy singli.

1985, Grupa Dire Straits wprowadziła na pierwsze miejsce amerykańskiej listy swój album zatytułowany “Brothers In Arms”. Jeden z najbardziej kasowych albumów w historii brytyjskiej muzyki rozrywkowej pozostawał na szczycie w USA przez dziewięć tygodni, zdobył również dwie nagrody Grammy i jedną nagrodę Brit. Na płycie znalazły się między innymi takie hity jak “Money For Nothing”, “Walk Of Life” oraz kompozycja tytułowa.

1989, Debiutancki album grupy Nirvana “Bleach” został wydany w Stanach Zjednoczonych. Tytuł płyty pochodził z plakatu “Bleach Your Works” nawołującego narkomanów do dezynfekowania strzykawek. Kurt Cobain przyznał, iż większość tekstów na płytę powstała w nocy tuż przed nagraniami i nie wyrażał się o nich zbyt pochlebnie.

1991, Paula Abdul rozpoczęła pierwszy z pięciu tygodni przewodzenia na amerykańskiej liście przebojów singlem “Rush Rush”. Pochodząca z płyty “Spellbound” ballada w wykonaniu Abdul w Wielkiej Brytanii zdobyła szóste miejsce.

1996, Amerykańska wokalistka jazzowa Ella Fitzgerald zmarła na cukrzycę w Beverly Hills w wieku 79 lat. Zdobywczyni trzynastu nagród Grammy, nazwana “Pierwszą Damą Piosenki” nagrywała dla wytwórni Decca oraz Verve. Współpracowała z Oscarem Petersonem, Dizzy Gillespiem i Louisem Armstrongiem. Jej mocny głos powodujący roztrzaskanie szklanego kieliszka został użyty w reklamie taśm kasetowych marki Memorex.

2003, Grupa Metallica zdobyła pierwsze miejsce amerykańskiej listy swoją płytą zatytułowaną “St. Anger”. Wydany pod szyldem wytwórni Elektra album był już czwartym numerem jeden tej formacji po płytach “Metallica”, “Load” oraz “Reload”. Ponieważ z zespołu odszedł Jason Newsted, płytę nagrała pozostała trójka muzyków pod okiem producenta Boba Rocka.

2005, Zespół Coldplay wtargnął na sam szczyt amerykańskiej listy albumów trzecią w dyskografii płytą “X&Y” okupując także pierwsze miejsce w zestawieniu singli. Taka sytuacja wydarzyła się po raz pierwszy od roku 2000 kiedy na szczycie obu amerykańskich list znajdowały się płyty brytyjskiego wykonawcy. Wtedy obydwa miejsca okupowali Beatlesi kompilacyjną płytą zatytułowaną “1”.

2007, Na 44. festiwalu piosenki polskiej w Opolu główną nagrodę w koncercie premier oraz nagrodę dziennikarzy zdobyła Patrycja Markowska kompozycją zatytułowaną “Świat się pomylił”. Utwór stał się też tytułową kompozycją z najnowszej płyty Markowskiej wydanej w październiku tego samego roku. Album zdobył też status platynowej płyty.

Idź do oryginalnego materiału