Muzyczne kalendarium – 15 sierpnia

vanessa.fm 1 miesiąc temu

1933, W Bloomington w stanie Indiana na świat przyszedł Bobby Helms (właściwie: Robert Lee Helms), wokalista country. Jego największym przebojem została piosenka związana ze świętami Bożego Narodzenia – “Jingle Bell Rock” z 1957 roku. Utwór przez kilka kolejnych lat pojawiał się na listach w okresie świąt aż stał się bożonarodzeniowym klasykiem do dziś granym w stacjach radiowych. Kolejne mniej znane przeboje Helmsa to “Fraulein” oraz “My Special Angel” – oba dotarły do pierwszego miejsca na amerykańskich listach z muzyką country.

1948, W Visalia w Kalifornia urodził się Tom Johnston, założyciel i frontman grupy The Doobie Brothers. Johnston skomponował takie przeboje zespołu jak “Listen To The Music”, “Rockin’ Down The Highway”czy “Long Train Runnin’ “. Po rozpadzie The Doobie Brothers, Johnston rozpoczął solową karierę występując między innymi z formacją Border Patrol. Jego piosenka “Where Are You Tonight” z 1987 roku znalazła się na ścieżce dźwiękowej do kasowego filmu “Dirty Dancing”.

1950, W Lichfield w Anglii na świat przyszedł John Porter, kompozytor i autor tekstów, muzyk od połowy lat 70-tych mieszkający w Polsce. Z Korą i Markiem Jackowskim grał z zespole Maanam-Elektryczny Prysznic, później założył własną formację Porter Band. Ich debiutancki album “Helicopters” uznawany jest za jedną z najlepszych płyt polskiego rocka lat 80. Porter występował z Maciejem Zembatym oraz ze swoją drugą żoną Anitą Lipnicką, byłą wokalistką grupy Varius Manx. Nagrana przez Portera i Lipnicką płyta zatytułowana “Nieprzyzwoite piosenki” przez wiele tygodni nie schodziła z list przebojów (głównie dzięki kompozycji “Bones Of Love”), a duet w 2003 roku otrzymał nagrodę Fryderyka w kategorii najlepszy album.

1960, Elvis Presley rozpoczął pierwszy z pięciu tygodni przewodzenia na amerykańskiej liście singli piosenką “It’s Now Or Never”. Utwór będący przeróbką popularnej włoskiej pieśni “O Sole Mio’ został też hitem numer jeden w Wielkiej Brytanii. Był to też pierwszy przebój Presleya po jego powrocie ze służby wojskowej.

1961, Urodził się Matt Johnson, kompozytor i wokalista alternatywnego zespołu The The. Formacja bazująca na kompozycjach Johnsona odniosła umiarkowany sukces dzięki utworom “Infected”, “Love Is Stronger Than Death” czy “Slow Emotion Replay”. Johnson pisał też muzykę do filmów, pracował w radiu, pisał artykuły do prasy oraz aktywnie brał udział w działaniach partii konserwatywnej.

1963, Na świat przyszła Lady Miss Kier (właściwie: Kierin Magenta Kirby), wokalistka zespołu Deee-Lite. Utworzona w Nowym Jorku formacja dance zaistniała na listach przebojów dzięki piosence pod tytułem “Groove Is In The Heart”, która została umieszczona na ich debiutanckim albumie “World Clique” z 1990 roku. Charakterystyczne partie wokalne w piosence wykonała Lady Miss Kier. Grupa umieściła sześć swoich singli na amerykańskiej liście z muzyką dance. Po rozpadzie grupy Lady Miss Kier została modelką i ikoną mody, a jej twarz zdobiła okładki pism “Glamour”, “Vogue” oraz “Elle”.

1965, The Beatles zagrali koncert na nowojorskim Shea Stadium przed ponad 50-tysięczną publicznością. Ze względu na wszechogarniający hałas i wrzask fanów, jakość koncertu pozostawiała wiele do życzenia, był to jednak pierwszy występ rockandrollowego zespołu na stadionie i jednocześnie rekordowy pod względem ilości widzów. Beatlesi otrzymali za ten koncert 160 tysięcy dolarów

1969, Na farmie należącej do Maxa Yasgura w miejscowości Bethel rozpoczął się kultowy dziś festiwal Woodstock. Nazwę Woodstock zachowano ze względu na pierwotnie planowaną i reklamowaną lokalizację wydarzenia. Z całego kraju na imprezę ściągnęło ponad 400 tysięcy ludzi. Na scenie wystąpili między innymi Jimi Hendrix, Crosby Stills Nash & Young, Santana, The Who, grupy Creedence Clearwater Revival, Grateful Dead, Janis Joplin, Ten Years After i Joe Cocker.

1970, W Poznaniu w związek małżeński wstąpili Anna Maria Szmeterling (znana później jako Anna Jantar) i kompozytor Jarosław Kukulski. Para poznała się rok wcześniej, kiedy Jantar została wokalistką w zespole Waganci kierowanym przez Kukulskiego. Kukulski był później twórcą wielu przebojów Anny Jantar takich jak “Najtrudniejszy pierwszy krok”, “Tyle słońca w całym mieście” czy “Moje jedyne marzenie”. Owocem tego związku została Natalia Kukulska, która również została piosenkarką. Jantar zginęła tragicznie w katastrofie samolotu pod Warszawą w 1980 roku.

1981, Diana Ross i Lionel Richie umieścili na pierwszym miejscu amerykańskiej listy Billboard 100 wspólną balladę zatytułowaną “Endless Love”. Kompozycja nie schodziła z pierwszego miejsca przez dziewięć kolejnych tygodni, a magazyn Billboard nazwał “Endless Love” najlepszym duetem w historii. Utwór pojawił się również w filmie “Niekończąca się miłość” z Brooke Shields w roli głównej.

1987, Michael Jackson po raz trzeci zdobył szczyt brytyjskiej listy singlem z utworem “I Just Can’t Stop Loving You”. W duecie z Jacksonem wystapiła wtedy sesyjna wokalistka, Siedah Garrett nagrywająca między innymi dla Madonny i Quincy Jonesa. Pierwotnym pomysłem Jacksona był duet z Barbrą Streisand lub Whitney Houston, ale do wspólnych nagrań nie doszło.

1992, Pochodząca z Filadelfii grupa Boyz II Men wprowadziła na pierwsze miejsce listy Billboardu piosenkę “End Of The Road” pochodzącą ze ścieżki dźwiękowej do filmu “Bumerang” z Eddiem Murphy w roli głównej. Debiutancki singiel tego zespołu nie opuszczał szczytu notowania przez trzynaście tygodni bijąc rekord sprzed 36 lat należący do Elvisa Presleya.

1995, Hiszpański duet Los del Rio wydał na amerykańskim rynku singiel z kompozycją “Macarena”. Utwór wywołał sezonową modę na taniec prezentowany w wideoklipie do piosenki i w rezultacie dotarł w następnym roku do pierwszego miejsca listy Billboardu. Piosenka był hitem numer jeden w USA przez czternaście tygodni. Stacja VH1 w 2002 roku nazwała Los Del Rio największym wykonawcą jednego przeboju w historii muzyki pop.

1998, Irlandzki zespół Boyzone po raz czwarty umieścił na pierwszym miejscu w Wielkiej Brytanii swój singiel – tym razem z piosenką “No Matter What” autorstwa Andrew Lloyd Webera. Tym samym Boyzone stał się pierwszym irlandzkim zespołem, który czterokrotnie zdobył brytyjskie zestawienie. W całej karierze grupy aż dwanaście singli Boyzone dotarło do pierwszej piątki notowania UK Charts.

2009, Na stadionie Wembley odbył się pierwszy koncert światowego tournee zespołu U2 promującego płytę “No Line On The Horizon”. Specjalna scena w kształcie szponu pozwalała na oglądanie muzyków z każdej strony widowni. Na koncert weszło ponad 88 tysięcy ludzi. Poprzedni rekord widowni na Wembley należał do Roda Stewarta – jego występ w 1995 roku oglądało 83 tysiące osób.

Idź do oryginalnego materiału