Muzyczne kalendarium – 15 września

vanessa.fm 3 miesięcy temu

1956, Elvis Presley wprowadził na pierwsze miejsce listy przebojów w USA swój singiel z kompozycją “Don’t Be Cruel”. Piosenka pozostawała na szczycie zestawienia przez pięć tygodni, natomiast singiel został najbardziej kasowym wydawnictwem Elvisa tego roku – przez najbliższe pięć lat sprzedał się w ilości sześciu milionów sztuk.

1956, W Birmingham na świat przyszła Jaki Graham, wokalistka, która pojawiła się na listach przebojów w połowie lat 80-tych za sprawą piosenek “Could It Be I’m Falling In Love”, “Set Me Free” czy “Ain’t Nobody” z repertuaru Chaka Khan. Ta ostatnia we wrześniu 1994 roku dotarła do pierwszego miejsca amerykańskiej listy Dance Chart. Magazyn Billboard nazwał Graham “najwybitniejszą czarnoskórą brytyjską wokalistką dekady”.

1962, Zespół The Four Seasons rozpoczął pierwszy z pięciu tygodni przewodzenia na amerykańskiej liście singlem “Sherry”. Piosenka pierwotnie nosiła tytuł “Jackie Baby” – według kompozytora Boba Gaudio, tytułową Jackie była ówczesna pierwszej dama USA, Jaqueline Kennedy. W trakcie nagrań imię jednak zmieniono na Sherry.

1963, W Warszawie urodził się Krzysztof Zawadka, gitarzysta grupy Oddział Zamknięty, w której z przerwami grał kilkanaście lat. Współpracował też z grupą Daab, T.Love oraz Chłopcy z Placu Broni. W 2006 roku założył też własny rock and rollowy zespół Bimber.

1966, Grupa The Small Faces zdobyła pierwsze miejsce w Wielkiej Brytanii piosenką “All Or Nothing” Był to jedyny hit numer jeden zespołu na Wyspach. Singiel zdobył wysokie miejsca także w Irlandii i Holandii. Steve Mariott, twórca piosenki, napisał ją ponoć po rozstaniu z ówczesną narzeczoną.

1979, Zespół Led Zeppelin po raz szósty wprowadził na szczyt amerykańskiego zestawienia swoje kolejne wydawnictwo – album “In Through The Out Door”, ostatni krążek w dyskografii zawierający zupełnie nowy materiał. Płyta nagrana w trzy tygodnie w sztokholmskim studio należącym do ABBY pozostała na szczycie listy przez siedem kolejnych tygodni.

1983, Grupa Huey Lewis and The News wydała płytę zatytułowaną “Sports”. Album zawierający przebojowe kompozycje “I Want A New Drug”, “The Heart Of Rock & Roll” i “If This Is It” później siedmiokrotnie pokrył się platyną i przyczynił się do wielkiej międzynarodowej kariery grupy.

1984, Singiel zespołu Frankie Goes To Hollywood z kompozycją “Relax” rozpoczął 43. tydzień przebywania na liście przebojów. Był to najlepszy wynik od czasu piosenki “Release Me” Engelberta Humperdincka z 1967 roku, która przebywała na liście nieprzerwanie przez 56 tygodni.

1988, Po trasie koncertowej “Brothers In Arms” rozwiązana została grupa Dire Straits. Jako powód zakończenia działalności Mark Knopfler podał stres wywołany sukcesem płyty, światowym tournee oraz chęć skupienia się na solowych projektach. Muzycy zeszli się ponownie w 1991 roku na kilka lat. Ostateczne rozwiązanie Dire Straits nastąpiło w 1995 roku.

1990, Formacja Steve Miller Band umieściła swój utwór “The Joker” na pierwszym miejscu w Wielkiej Brytanii szesnaście lat po pierwszej publikacji singla. “The Joker” po raz pierwszy zdobył listę w USA w 1974 roku. Powrót piosenki spowodowany był użyciem jej w popularnej reklamówce firmy Levi’s.

1990, Trio Wilson Phillips po raz drugi zdobyło szczyt amerykańskiej listy piosenką “Release Me”. Zespół utworzyły Carnie i Wendy Wilson, córki lidera zespołu The Beach Boys, Briana Wilsona. Do sióstr dołączyła Chynna Phillips, córka założyciela grupy The Mamas and The Papas, Johna Phillipsa.

1998, Coolio został aresztowany w Lawndale, w Kalifornii za jazdę po złej stronie drogi i posługiwanie się nieważnym prawem jazdy. Muzyk został także oskarżony o posiadanie marihuany i nielegalnej broni. Kłopoty z prawem nie przeszkodziły Coolio w karierze – niedługo zaczął bowiem pojawiać się w różnych telewizyjnych programach rozrywkowych.

2004, W Kalifornii w wieku 55 lat zmarł Johnny Ramone (właściwie: John William Cummings), gitarzysta kultowej punkowej punkowej The Ramones. Muzyk od kilku lat zmagał się z rakiem prostaty.

2008, W wieku 65 lat na raka zmarł Richard Wright, klawiszowiec, jeden z założycieli grupy Pink Floyd. Wright grał na wczesnych płytach zespołu, w wyniku konfliktu z Rogerem Watersem w 1979 roku opuścił grupę. Na początku lat 80-tych grał w zespole Zee, by w 1987 roku powrócić do Pink Floyd. Wright wydał też dwa solowe albumy: “Wet Dream” i “Broken China”.

Idź do oryginalnego materiału