Muzyczne kalendarium – 16 marca

vanessa.fm 2 miesięcy temu

1954, W San Francisco na świat przyszła Nancy Wilson, wokalistka zespołu Heart. Wraz ze starszą siostrą Ann są podstawą składu tej formacji od wczesnych lat 70-tych. Grupa Heart odniosła międzynarodowy sukces w drugiej połowie lat 80-tych płytami “Heart” i “Bad Animals”, a szczególnie utworami “Alone”, “These Dreams” i “Who Will You Run To”.

1959, Grupa The Platters umieściła na pierwszym miejscu brytyjskiej listy piosenkę “Smoke Gets In Your Eyes”. Był to ich jedyny hit numer jeden na Wyspach, w USA zespół radził sobie o wiele lepiej wprowadzając tam na szczyt listy aż cztery swoje single, między innymi “The Great Pretender” i “Twilight Time”. Słynna kompozycja “Only You” na liście Billboardu dotarła tylko do miejsca piątego.

1964, The Beatles ustanowili nowy rekord kiedy amerykańskie sklepy zamówiły 2 miliony 100 tysięcy sztuk nowego singla z piosenką “Can’t Buy Me Love”. Pytany przez dziennikarzy o “prawdziwe znaczenie” tytułu, McCartney odpowiedział: “każdy może sobie tłumaczyć to inaczej, ale jeżeli ktoś myśli, iż “Can’t Buy Me Love” opowiada o prostytucji, to zdecydowanie temu zaprzeczam”.

1966, W Leer w Niemczech urodził się H.P. Baxxter (właściwie: Hans-Peter Geerdes), muzyk, założyciel grupy Scooter grającej muzykę w stylu techno. Zespół sprzedał ponad 14 milionów płyt i jest uważany za jeden z najbardziej kasowych niemieckich wykonawców. Scooter umieścił na listach przebojów ponad dwadzieścia utworów między innymi “Hyper Hyper”, “How Much Is The Fish?”, “Nessaja” czy “Shake That!”.

1968, Pośmiertny singiel Otisa Reddinga zawierający piosenkę “Sittin’ On The Dock Of The Bay” rozpoczął pierwszy z pięciu tygodni na szczycie listy w USA. Otis zginął w katastrofie lotniczej w grudniu 1967 roku zaledwie trzy dni po nagraniu tej piosenki. “Sittin’ On The Dock Of The Bay” stała się tym samym pierwszym singlem nieżyjącego artysty, który dotarł do pierwszego miejsca na listach przebojów. Na całym świecie sprzedał się w ilości 4 milionów egzemplarzy.

1970, Tammi Terrell, wokalistka nagrywająca dla wytwórni Motown zmarła w wieku 24 lat z powodu guza mózgu. Trzy lata wcześniej straciła przytomność w trakcie koncertu w Hampton, na którym występowała wraz z Marvinem Gayem. Razem wylansowali kilka przebojów takich jak “Ain’t No Mountain High Enough”, “Your Precious Love” oraz “Ain’t Nothing Like The Real Thing”. Mimo kilku operacji nie udało się uratować jej życia. Poruszony jej śmiercią Marvin na cztery lata wycofał się z życia artystycznego.

1971, Duet Simon & Garfunkel zdobył sześć nagród Grammy podczas 13. ceremonii rozdania statuetek zorganizowanych w Hollywood Palladium. Ich “Bridge Over Troubled Water” otrzymał nagrody między innymi w kategoriach nagranie roku, płyta roku i piosenka roku.

1974, Grupa Paper Lace wprowadziła na szczyt listy w Wielkiej Brytanii singiel z antywojenną piosenką zatytułowaną “Billy Don’t Be A Hero” (Billy nie bądź bohaterem). Chociaż wielu łączy ją z wojną w Wietnamie, piosenka opowiada o czasach wojny secesyjnej. Był to jedyny hit numer 1 zespołu Paper Lace. W USA piosenka ta również zdobyła pierwsze miejsce, jednak w innym wykonaniu – Bo Donaldsona i grupy The Heywoods.

1979, W Tychach urodził się Piotr Kupicha, kompozytor, gitarzysta i wokalista zespołu Feel. Karierę rozpoczynał jako członek zespołu Sami. W 2005 roku założył zespół Feel, z którym zdobył nagrodę Bursztynowego Słowika i Słowika Publiczności na festiwalu w Sopocie oraz wprowadził na listy przebojów piosenki “A gdy jest już ciemno”, “No pokaż na co cię stać” oraz “Jak anioła głos”.

1991, Siedmiu członków zespołu Reby McEntire, słynnej gwiazdy country zginęło w katastrofie prywatnego samolotu niedaleko meksykańskiej granicy. Reba przypadkowo uniknęła śmierci – tego wieczoru występowała solo na recitalu dla pracowników koncernu IBM w San Diego.

2003, Gareth Gates i formacja The Kumars rozpoczęli pierwszy z dwóch tygodni na pierwszym miejscy listy na Wyspach Brytyjskich piosenką “Spirit In The Sky”. Kompozycja ponad 30 lat wcześniej była wielkim hitem Normana Greenbauma, a w 1986 roku singiel z tym utworem wydała też grupa Doctor and The Medics.

2010, Grupa ABBA została wprowadzona do Rock and Roll Hall Of Fame, panteonu sławy wraz z grupami Genesis i The Hollies. Nagrodę w Nowym Jorku odebrali Benny Andersson i Anni-Frid Lyngstad.

Idź do oryginalnego materiału