Muzyczne kalendarium – 16 października

vanessa.fm 6 dni temu

1951, 18-letni Richard Penniman, który już wtedy używał scenicznego pseudonimu Little Richard, zarejestrował swoje pierwsze nagrania dla wytwórni RCA Camden w studiach rozgłośni radiowej WGST z Atlanty.

1960, W Londynie urodził się Gary Kemp, gitarzysta grupy Spandau Ballet należącej do fali new romantic. Wraz z bratem Martinem z początku zawiązali grupę pod nazwą Makers, ale w 1979 przemianowali się na Spandau Ballet. Sama nazwa ‘Spandau Ballet’ odnosi się do berlińskiego więzienia, gdzie dokonywano licznych powieszeń zbrodniarzy hitlerowskich. Drgawki skazańców wiszących na linach żołnierze pracujący w więzieniu pogardliwie nazywali “baletem”. Gary Kemp w 1991 roku wystąpił też z Joanną Trzepiecińską w filmie Krzysztofa Langa “Papierowe Małżeństwo”.

1962, Tego dnia na świat przyszedł Michael Balzary, bardziej znany jako Flea, basista grupy Red Hot Chili Peppers, z którą odniósł sukces komercyjny takimi utworami jak “Give It Away” i “Under The Bridge”. Flea, oprócz grania w zespole czasem występuje jako aktor – wystąpił gościnnie w w drugiej części “Powrotu do przyszłości”, “Moim własnym Idaho”, “Las Vegas Parano” i obrazie “Big Lebowski” z Jeffem Bridgesem w roli głównej.

1965, The Beatles nagrali w studio przy Abbey Road piosenkę “Day Tripper” w trzech podejściach, po czym dodali wokale i inne nakładki. Cały sesja został ukończona w jeden dzień.

1972, Zespół Creedence Clearwater Revival rozpadł się po komercyjnej porażce ostatniego albumu “Mardi Gras”. Po względnie udanej karierze solowej i sądowych przepychankach z wytwórnią Fantasy Records, John Fogerty mógł pochwalić się dwoma dużymi przebojami w 1985 roku – “Center Field” i “Rock and Roll Girls”. Brat Johna, Tom Fogerty zmarł we wrześniu 1990 roku, natomiast pozostali członkowie zaczęli występować jako Creedence Clearwater… Revisited.

1976, Płyta Stevie Wondera “Songs In The Key Of Life” wspięła się na pierwsze miejsce amerykańskiej listy przebojów. Na płycie znalazły się takie uznane dziś przeboje Wondera jak “Sir Duke”, “I Wish”, “Pastime Paradise” i “Isn’t She Lovely”. Była to trzecia płyta Wondera, która dostała się na szczyt zestawienia.

1981, Piosenka “Endless Love” Diany Ross i Lionela Richie uzyskała tytuł platynowej płyty. Piosenkę tą zamówił później reżyser Franco Zeffirelli do swojego filmu “Miłość bez granic”.

1982, Grupa Culture Club pojawiła się w telewizyjnym programie Top Of The Pops wykonując utwór “Do You Really Want To Hurt Me”. Występ tak naprawdę zawdzięczali Shakin’ Stevensowi, który rozchorował się i nie był w stanie wystąpić. Po tym pamiętnym występie piosenka “Do You Really Want To Hurt Me'”stała się wielkim hitem.

1988, Whitney Houston odniosła sukces piosenką “One Moment In Time”. Był to jej trzeci przebój numer jeden na Wyspach Brytyjskich. Utwór został nagrany dla uświetnienia Igrzysk Olimpijskich w Seulu w 1988 roku.

1993, W Londynie Bryan Adams i Sting nagrali partie wokalne do piosenki “All For Love” – głównego tematu z filmu “Trzej muszkieterowie”. Rod Stewart dograł swoją partię dwa dni później w Los Angeles.

2007, Madonna podpisała przełomowy kontrakt nagraniowy i koncertowy z firmą Live Nation stając się tym samym pierwszą wykonawczynią, która zdecydowała się na umowę obejmującą wszelkie aspekty działalności artystycznej. Kontrakt wart 120 milionów dolarów dawał Live Nation przez 10 lat prawa do wszystkich projektów muzycznych Madonny włącznie z albumami, trasami koncertowymi, sprzedażą gadżetów, płyt DVD, sponsoringiem, stronami internetowymi, programami telewizyjnymi i filmami.

2020, W wieku 74 lat po długiej walce z chorobą nowotworową zmarł Gordon Haskell, były wokalista grupy King Crimson, szczególnie znany z solowego przeboju “How Wonderful You Are” nagranego w 2001 roku.

Idź do oryginalnego materiału