Muzyczne kalendarium – 17 kwietnia

vanessa.fm 1 tydzień temu

1940, Urodził się Billy Fury, brytyjski wokalista, który na przełomie lat 50-tych i 60-tych odniósł międzynarodowy sukces przebojami “Halfway To Paradise”, “Jealousy”, “It’s Only Make Believe” oraz “I Will”. Jego popularność we wczesnych latach 60-tych dorównywała Beatlesom, chociaż jego single nie dotarły do pierwszego miejsca na listach przebojów. Fury zmarł na serce w styczniu 1983 roku.

1954, W Filadelfii urodził się Michael Sembello, amerykański gitarzysta i wokalista. Mimo, iż pracował u boku takich sław jak Michael Jackson, Diana Ross, George Benson, Barbra Streisand czy Stevie Wonder, publiczność zapamiętała go dzięki jednej piosence z filmu “Flashdance” zatytułowanej “Maniac”. W latach następnych Sembello zajął się produkcją płyt innych artystów oraz pisaniem muzyki filmowej.

1955, We Wrocławiu na świat przyszedł Jan Borysewicz, gitarzysta, wokalista i kompozytor. Karierę rozpoczął od grup Nurt i Super Pakt oraz współpracy z Budką Suflera. W 1982 roku wraz z Andrzejem Mogielnickim założył zespół Lady Pank, który stał się jedną z najpopularniejszych grup rockowych w Polsce. Borysewicz działał też jako solista pod pseudonimem Jan Bo, współpracował z innymi muzykami, między innymi z Pawłem Kukizem, z którym nagrał udany album pod szyldem Borysewicz & Kukiz.

1948, W Pradze urodził się Jan Hammer, klawiszowiec, muzyk grupy The Mahavishnu Orchestra oraz twórca muzyki filmowej. W 1968 roku zamieszkał w USA gdzie wyemigrował w okresie tak zwanej “Praskiej Wiosny”. Nagrywał z Jeffem Beckiem, Al Di Meolą, Carlosem Santaną i gitarzystą grupy Journey, Nealem Schonem. Jego muzyka do serialu “Miami Vice”, a szczególnie temat tytułowy i kompozycja “Crockett’s Theme” wdarły się na szczyty list przebojów w wielu krajach.

1960, W trakcie trasy koncertowej po Anglii 21-letni amerykański wokalista Eddie Cochran zginął w wypadku taksówki niedaleko Chippenham w hrabstwie Wiltshire. Kompozytorka Sharon Sheeley i wokalista Gene Vincent, którzy podróżowali z Cochranem, przeżyli wypadek. Kierowca taksówki został skazany na pół roku więzienia, odebrano mu też prawo jazdy na 15 lat.

1970, W Wally Heider Recording Studio w San Francisco Carlos Santana rozpoczął nagrania do nowego albumu, który okazał się przełomowym w jego karierze. Płyta nosiła tytuł “Abraxas” i zawierała takie uznane dziś kompozycje Santany jak “Black Magic Woman”, “Oye Como Va” oraz “Samba Pa Ti”. Wydana we wrześniu tego samego roku, dotarła do pierwszego miejsca w Stanach Zjednoczonych.

1971, Grupa Three Dog Night założona przez trzech wokalistów – Danny’ego Huttona, Cory Wellsa i Chucka Negrona – rozpoczęła pierwszy z sześciu tygodni przewodzenia na amerykańskiej liście piosenką “Joy To The World”. Był to największy przebój tej formacji chociaż pomiędzy rokiem 1969 a 1975 wprowadzili do Top 40 jeszcze dwadzieścia innych przebojów.

1973, Album “The Dark Side Of The Moon” grupy Pink Floyd uzyskał status złotej płyty. Longplay pozostawał na amerykańskich listach przez ponad dekadę i pod względem komercyjnym do dziś jest najbardziej udaną publikacją zespołu. Według szacunkowych danych sprzedano ponad 50 milionów egzemplarzy płyty oraz jego zremasterowanych wersji.

1982, Grupa Bucks Fizz, która rok wcześniej wygrała konkurs Eurowizji w Dublinie piosenką “Making Your Mind Up”, po raz trzeci zdobyła pierwsze miejsce na Wyspach Brytyjskich singlem “My Camera Never Lies”. Był to ostatni tak wysoko notowany przebój kwartetu.

1982, Vangelis, muzyk greckiego pochodzenia, zdobył pierwsze miejsce amerykańskiej listy przebojów płytą zatytułowaną “Chariots Of Fire”. Muzyka z tej płyty została użyta w filmie Hugh Hudsona “Rydwany ognia”, opisującym losy dwóch brytyjskich biegaczy przygotowujących się do letnich igrzysk olimpijskich 1924 roku. Vangelis otrzymał później za nią Oscara w kategorii najlepsza muzyka filmowa.

1988, Urodziła się Eliza Doolittle (właściwie: Eliza Sophie Caird), brytyjska wokalistka. Jej debiutancki album z 2010 roku zawierał dwie popularne kompozycje “Skinny Genes” i “Pack Up”, które dotarły do pierwszej czterdziestki list przebojów w wielu europejskich krajach. W Polsce singiel “Skinny Genes” uplasował się na czwartym miejscu.

1991, Zespół Nirvana pojawił się w klubie OK hotelu w Seattle, gdzie zagrał swoją nową premierową kompozycję “Smells Like Teen Spirit”. W klubie tego wieczoru zagrały też formacje Mudhoney, Tad, Mother Love Bone i Soundgarden.

1998, Linda McCartney, żona Paula McCartneya zmarła po długiej walce z rakiem piersi. Linda, która była dobrze rokującym fotografem, wyszła za Paula w 1969 roku. Była członkinią grupy Wings oraz aktywistką zajmującą się walką na rzecz praw zwierząt. Jako wegetarianka stworzyła też własną markę wegetariańskich produktów żywnościowych.

2007, Łódzki zespół Coma odebrał dwie nagrody Fryderyka – w kategorii grupa roku oraz rock-metalowy album roku “Zaprzepaszczone siły wielkiej armii świętych znaków” wydany przez wytwórnię Sony BMG. Płyta dotarła też do pierwszego miejsca listy OLiS w Polsce.

Idź do oryginalnego materiału