Muzyczne kalendarium – 18 grudnia

vanessa.fm 1 miesiąc temu

1925, W Pabianicach urodził się Stanisław Staszewski, poeta i bard, ojciec Kazika Staszewskiego z zespołu Kult. Autor “Celiny” i “Baranka” piosenek znanych z interpretacji syna Kazika Staszewskiego i zespołu Kultu oraz Jacka Kaczmarskiego. W wyniku konfliktu z PRL-owskimi władzami w 1967 roku wyemigrował do Francji. Zmarł w Paryżu w styczniu 1973 roku.

1938, W Heaton w Anglii urodził się Chas Chandler. Pierwsze sukcesy odnosił jako basista zespołu The Animals – ich single “House Of The Rising Sun”, “Don’t Let Me Be Misunderstood” czy “We Gotta Get out of This Place” lądowały na wysokich miejscach list przebojów. Po rozstaniu z The Animals w 1966 roku Chandler stał się łowcą talentów, producentem i menadżerem takich wykonawców Jimi Hendrix i zespół Slade. Chandler zmarł w lipcu 1996 roku.

1943, Urodził się Keith Richards, gitarzysta, kompozytor i współzałożyciel zespołu The Rolling Stones. Nazywany często “The Human Riff” (człowiekiem-riffem) jest autorem wielu przebojowych kompozycji zespołu opartych o słynne riffy, z których “Satisfaction” jest chyba najbardziej znanym i rozpoznawalnym. Z macierzystą grupą The Rolling Stones wprowadził na listy przebojów ponad trzydzieści płyt i singli. Magazyn “Rolling Stone” umieścił go na czwartym miejscu wśród stu najlepszych gitarzystów świata.

1961, Grupa The Tokens rozpoczęła pierwszy tydzień przewodzenia na szczycie amerykańskiej listy piosenką “The Lion Sleeps Tonight” (znaną też pod tytułem “Wimba Way”). Oryginalnie napisana w języku zulu i nagrana jeszcze w 1939 roku przez Solomona Lindę z grupą The Evening Birds , w latach 50-tych była włączana do repertuaru takich wykonawców takich jak The Weavers, Jimmy Dorsey, Yma Sumac czy The Kingston Trio.

1966, Tara Browne, młody londyński celebryta, spadkobierca fortuny Guinnessów, zginął w wypadku samochodowym, gdy prowadzony przez niego Lotus Elan uderzył w ciężarówkę zaparkowaną przy South Kensington. John Lennon po przeczytaniu w gazecie o jego wypadku napisał piosenkę “A Day In The Life”.

1970, Jerry Lee Lewis rozwiódł się z trzecią żoną Myrą, którą poślubił w 1957 roku gdy miała zaledwie 13 lat (co było powodem wielkiego skandalu). niedługo Lewis poślubił 29-letnią Karen Pate. Artysta stawał na ślubnym kobiercu aż siedem razy.

1980, W Nowym Jorku na świat przyszła Christina Maria Aguilera, amerykańska wokalistka, córka Ekwadorczyka i Irlandki. Karierę rozpoczęła od udziału w tak zwanym “Klubie Myszki Miki” kanału Disneya. W 1999 roku wydała swój pierwszy singiel “Genie In A Bottle”, który dotarł na szczyt list po obu stronach Atlantyku. Podobny sukces odniosła dwa lata później piosenką “Lady Marmalade” wykonaną z Myą, Lil’ Kim i Pink oraz takimi singlami jak “Dirrty” i “Beautiful”. W trakcie swojej kariery sprzedała ponad 50 milionów płyt na świecie.

1982, Duet Hall and Oates wprowadził na pierwsze miejsce amerykańskiego zestawienia przebojów singiel “Maneater” pochodzący z płyty “H2O”. Utwór pierwotnie napisany w stylu reggae, po zmianie rytmu na przypominający hity wytwórni Motown przebywał na szczycie listy przez cztery tygodnie.

1982, Włoski tenor Renato Pagliari i angielska wokalistka Hilary Lester jako duet Renee And Renato zdobyli pierwsze miejsce w Wielkiej Brytanii piosenką “Save Your Love”. Był to jedyny hit tego zespołu i jednocześnie świąteczny numer jeden roku 1982.

1993, Boysband Take That po raz trzeci zdobył szczyt brytyjskiej listy przebojów piosenką “Babe” skomponowaną przez członka grupy Gary Barlowa. Piosenka pochodziła z drugiego albumu zespołu “Everything Changes”, na którym znalazły się także przebojowe kompozycje “Pray” oraz “Relight My Fire” nagrana z udziałem wokalistki Lulu.

2000, Podczas wakacji z w Meksyku angielska wokalistka Kirsty MacColl zginęła w trakcie nurkowania z synami uderzona przez rozpędzoną motorówkę należącą do pewnego meksykańskiego multimilionera. MacColl była autorką kilku przebojów takich jak “They Don’t Know” wylansowanego przez Tracey Ullman, śpiewała też z grupami The Smiths i The Pogues.

2003, Wypuszczony z więzienia za kaucją Michael Jackson został formalnie siedmiokrotnie oskarżony o molestowanie dzieci i dwukrotnie o podawanie nieletnim alkoholu z zamiarem popełnienia przestępstwa. Do przestępstw miało dojść w lutym i marcu tego samego roku w Neverland, posiadłości Jacksona.

Idź do oryginalnego materiału