Muzyczne kalendarium – 18 września

vanessa.fm 1 dzień temu

1933, W Radomiu urodził się Jerzy Połomski (właściwie: Jerzy Pająk), piosenkarz popularny w latach 60-tych i 70-tych, uczestnik wielu festiwali w Polsce i zagranicą (w Bułgarii, Szwajcarii, Danii, Czechosłowacji, ZSRR, Rumunii i na Węgrzech). Wylansował wiele przebojów między innymi “Woziwoda”, “Bo z dziewczynami” czy “Cała sala śpiewa”. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2000 roku, w 2009 roku za całokształt twórczości otrzymał specjalną nagrodę – Złotego Fryderyka.

1949, W Topeka w stanie Kansas na świat przyszedł Kerry Livgren, gitarzysta amerykańskiej grupy Kansas. Livgren skomponował znakomitą większość wczesnych przebojów zespołu między innymi “Carry On Wayward Son” i słynną balladę “Dust In The Wind”. W 1983 roku opuścił zespół by poświęcić się solowym projektom. W 2009 roku przeszedł rozległy udar mózgu, ale częściowo odzyskał sprawność i powrócił do muzyki.

1960, Z okazji swoich dwudziestych pierwszych urodzin Frankie Avalon otrzymał od wytwórni 600 tysięcy dolarów. Były to pieniądze z tantiem za piosenki, które Avalon nagrał gdy był jeszcze niepełnoletni między innymi za hity “Venus”, “Why” oraz “A Boy Without A Girl”.

1962, W Sheffiel urodziła się Joanne Catherall, wokalistka synthpopowego zespołu The Human League. Catherall i jej najlepsza przyjaciółka Susan Ann Sulley zostały odkryte przez Philipa Oakeya, kiedy miały niespełna osiemnaście lat. Obie dołączyły do utworzonego przez niego zespołu, który w latach 80-tych i 90-tych wylansował takie hity jak “Don’t You Want Me”, “Mirror Man” czy “Tell Me When”.

1970, W Londynie w wieku 27 lat zmarł Jimi Hendrix, gitarzysta i wokalista, uznawany za jednego z największych muzyków rockowych wszech czasów. Hendrixa dla świata odkrył Chas Chandler – były basista The Animals, a także menadżer kilku brytyjskich zespołów. Jego formacja The Jimi Hendrix Experience wydała takie kultowe płyty jak “Are You Experienced”, “Axis: Bold as Love” i “Electric Ladyland”. Hendrix udławił się własnymi wymiocinami prawdopodobnie wskutek zażycia leków nasennych połączonych z alkoholem.

1976, Wykonawca jednego przeboju, grupa Wild Cherry rozpoczęła pierwszy z trzech tygodni przewodzenia na amerykańskiej liście przebojów kompozycją “Play That Funky Music”. Singiel zdobył status platynowego, w samych Stanach Zjednoczonych sprzedał się w ilości dwóch i pół miliona sztuk. W 1990 roku własną wersję “Play That Funky Music” nagrał raper Vanilla Ice, ale ta wersja przegrała z utworem ze strony B singla – piosenką “Ice Ice Baby”, która później stała się największym hitem Ice’a.

1982, Zespół Dire Straits umieścił na drugim miejscu listy przebojów w Wielkiej Brytanii swoją kompozycję “Private Investigations”, mimo iż utwór trwał ponad siedem minut, nie zawierał partii perkusyjnych, a Mark Knopfler tylko melorecytował tekst piosenki. Na pierwszym miejscu znajdował się wtedy przebój “Eye Of The Tiger” grupy Survivor.

1983, Podczas wywiadu dla stacji MTV muzycy rockowej grupy Kiss pojawili się po raz pierwszy publicznie bez charakteryzacji. Zespół promował wtedy swój najnowszy album zatytułowany “Lick It Up”. Oprócz tytułowego utworu płyta zawierała takie przebojowe kompozycje jak “All Hell’s Breakin’ Loose” i “Exciter”.

1993, Amerykański gwiazdor muzyki country Garth Brooks zdobył pierwsze miejsce w USA albumem “In Pieces”. Krążek Brooksa, który zawierał między innymi jego wielki hit “Callin’ Baton Rouge” spędził 25 tygodni na liście i sprzedał się w ilości sześciu milionów egzemplarzy. Album zdobył tez szczyt zestawień w Australii, Kanadzie oraz Irlandii. W Wielkiej Brytanii dotarł do miejsca drugiego.

2004, Britney Spears i Kevin Federline, tancerz raper i model w jednej osobie, pobrali się podczas prywatnej ceremonii w Los Angeles. Był to drugi ślub wokalistki w tym roku – w styczniu Britney na 55 godzin związała się z Jasonem Alexandrem po czym gwałtownie się rozwiodła. Federline wcześniej był związany z aktorką Shar Jackson, z którą miał dwie córki. Spears i Federline rozwiedli się po dwóch latach.

Idź do oryginalnego materiału