Muzyczne kalendarium – 19 lutego

vanessa.fm 2 miesięcy temu

1940, W Detroit na świat przyszedł Smokey Robinson, amerykański wokalista i kompozytor. Wraz z grupą The Miracles w 1970 roku zdobył pierwsze miejsce w USA i Wielkiej Brytanii piosenką “The Tears Of A Clown”. Jako solowy wykonawca odniósł sukces w 1981 roku singlem “Being With You”. W trakcie swojej ponad 50-letniej kariery skomponował ponad cztery tysięcy piosenek.

1948, W Birmingham urodził się Tony Iommi, gitarzysta grupy Black Sabbath założonej w roku 1968, uważanej za jedną z najważniejszych w historii ciężkiego rocka. Mając 17 lat Iommi stracił w wypadku w stalowni opuszki dwóch palców prawej ręki i od tego czasu grał używając cieńszych strun i specjalnych naparstków.

1950, Urodził się Andy Powell, gitarzysta angielskiej progresywnej grupy Wishbone Ash znanej najbardziej z płyty “Argus”, która w 1972 roku dotarła do trzeciego miejsca w Wielkiej Brytanii. Wishbone Ash była pierwszą grupą , która w instrumentarium wprowadziła dwie gitary prowadzące.

1950, W Hannoverze urodził się Francis Buchholz, gitarzysta basowy niemieckiej grupy Scorpions. W zespole grał przez osiemnaście lat od płyty “Fly To The Rainbow” po album “Crazy World”. Współpracował również z Michaelem Schenkerem w jego zespole Michael Schenker Group.

1957, Urodził się Falco (właściwie Johann Holzel), austriacki wokalista i kompozytor, pierwszy wykonawca z Austrii, któremu udało się umieścić swój singiel na szczycie list po obu stronach Atlantyku – była to kompozycja “Rock Me Amadeus” z 1986 roku. Falco zginął w wypadku samochodowym na Dominikanie w lutym 1998 roku.

1963, W Londynie na świat przyszedł Seal (właściwie Seal Henry Samuel), brytyjski wokalista nigeryjsko-brazylijskiego pochodzenia. Trzykrotny zdobywca nagrody Grammy zasłynął utworami “Killer” (nagranym z Adamskim), “Crazy” z 1989 roku , “Kiss From A Rose” z roku 1994. Jego debiutancka płyta spędziła 65 tygodni w brytyjskim zestawieniu najlepszych albumów.

1972, Harry Nilsson rozpoczął pierwszy z czterech tygodni na szczycie amerykańskiej listy własną wersją piosenki “Without You” z repertuaru grupy Badfinger, pierwotnie wydanej na płycie “No Dice”. Kompozycja była nagrywana przez całą rzeszę wykonawców, doliczono się 180 różnych wykonań, z których wersje Nilssona i Mariah Carey okazały się bestsellerami.

1975, W Żywcu urodzili się bracia Łukasz i Paweł Golcowie – absolwenci Akademii Muzycznej w Katowicach, liderzy grupy Golec uOrkiestra grającej muzyką popową z wyraźnymi etnicznymi wpływami muzyki góralskiej, ale też jazzu i rock and rolla. Grupa wylansowała takie przeboje jak “Lornetka”, “Crazy Is My Life, Słodycze” czy “Ściernisko”.

1977, Leo Sayer jedyny raz zdobył pierwsze miejsce w Wielkiej Brytanii piosenką autorstwa Alberta Hammonda i Carole Bayer-Sager zatytułowaną “When I Need You”. Utwór też był szczęśliwym wyborem dla Celine Dion i Cliffa Richarda, których wersje okazały się równie przebojowe.

1977, Zespół Manfred Mann’s Earth Band zdobył pierwsze miejsce w USA swoją wersją piosenki Bruce’a Springsteena “Blinded By The Light”. Kompozycja pierwotnie była pierwszym singlem z debiutanckiej płyty Springsteena “Greetings from Asbury Park N.J.”.

1980, W Londynie w wieku 33 lat zmarł Bon Scott, wokalista australijskiej grupy AC/DC znanej z takich płyt jak “High Voltage”, “Let There Be Rock czy “Highway To Hell”. Koroner jako przyczynę śmierci podał zatrucie alkoholem i zadławienie się wymiocinami.

1983, Zespół Kajagoogoo z wokalistą Limahlem na czele umieścił na szczycie brytyjskiej listy swoją kompozycję “Too Shy”. Piosenka stała się przebojem w wielu krajach europejskich, między innymi w Niemczech, Szwecji, Austrii i Holandii. Później grupa jeszcze trzykrotnie wprowadzała swoje single do Top 40.

1994, Mariah Carey zdobyła szczyt listy w Wielkiej Brytanii swoją wersją piosenki “Without You” równo 22 lata po sukcesie Harry’ego Nilssona. Nilsson nie doczekał tego wydarzenia, zmarł na atak serca tydzień przed wydaniem singla przez Carey. Utwór stał się największym europejskim hitem wokalistki.

1995, Na plaży w meksykańskim Cancun perkusista rockowej formacji Motley Crue, Tommy Lee, poślubił modelkę i aktorkę Pamelę Anderson. Anderson i Lee pobrali się zaledwie cztery dni po opublikowaniu w sieci skradzionej sex taśmy z ich udziałem. Para pozwała firmę rozprowadzająca nagranie po czym przystała na prawną ugodę. Kwoty nie ujawniono. Para rozeszła się trzy lata później.

1996, Podczas ceremonii wręczenia nagród Brit w Londynie wokalista grupy Pulp, Jarvis Cocker, zdegustowany zachowaniem Michaela Jacksona, przerwał występ króla popu. Cocker powiedział później w wywiadach, iż zdenerwowała go pozowanie Jacksona na Mesjasza.

2000, Po ciężkiej chorobie spowodowanej nieżytem wątroby zmarł Robert Buck, gitarzysta amerykańskiej formacji 10.000 Maniacs. Ta alternatywna grupa zasłynęła takimi płytami jak “In My Tribe” (1987), “Blind Man’s Zoo” (1989) czy “Our Time In Eden”.

Idź do oryginalnego materiału