Muzyczne kalendarium – 19 stycznia

vanessa.fm 1 dzień temu

1943, Urodziła się Janis Joplin, amerykańska wokalistka blues rockowa, uznawana za istotną figurę kultury hippisowskiej. W 1971 roku jej piosenka “Me And Bobby McGee” dotarła na szczyt amerykańskiej listy, podobnie jak cała płyta “Pearl”. Janis zmarła w październiku 1970 roku po przedawkowaniu heroiny.

1946, Na świat przyszła Dolly Parton, amerykańska wokalistka country, kompozytorka i aktorka. Parton jest najczęściej nagradzaną wykonawczynią country – otrzymała ponad dwadzieścia nagród za złote i platynowe płyty, a także Narodowy Medal Sztuki wręczany przez Kongres Stanów Zjednoczonych. Oprócz wielu przebojów, Parton napisała piosenkę “I Will Always Love You”, która w 1974 roku była numerem jeden na listach country, a w 1992 roku w wersji Whitney Houston zdobyła szczyt list po obu stronach Atlantyku.

1949, Urodził się Robert Palmer, wokalista poprockowy, członek grupy Vinegar Joe oraz solowy wykonawca. Palmer najbardziej jest znany z przebojów “Addicted To Love” i “Simply Irresistible”, a także towarzyszących im wideoklipów wyreżyserowanych przez znanego fotografa mody Terence’a Donovana. Palmer zmarł w 2003 roku w wieku 54 lat.

1959, Na szczycie amerykańskiej listy znalazła się piosenka “Smoke Gets In Your Eyes” w wykonaniu grupy The Platters. Kompozycja powstała w roku 1933 i pierwotnie była wykonywana na Broadwayu przez Tamarę Drasin, później wielokrotnie nagrywana przez Gertrudę Niesen, Irene Dunne i Kathryn Grayson. Wersja The Platters pojawiła się na płycie “Remember When?”.

1965 W Grand Hotelu w Sopocie odbył się pierwszy koncert Czerwonych Gitar. Grupa została zawiązana zaledwie kilkanaście dni wcześniej, 3 stycznia w kawiarni “Cristal” w Gdańsku Wrzeszcz. Na scenie Grand Hotelu wystąpili; Jerzy Kossela, Krzysztof Klenczon, Henryk Zomerski, Bernard Dornowski i Jerzy Skrzypczyk.

1967, Pop-rockowy kwartet The Monkees umieścił na pierwszym miejscu brytyjskiej listy piosenkę “I’m A Believer”. Był to jedyny przebój numer jeden tego zespołu na Wyspach Brytyjskich. W USA grupie powodziło się znacznie lepiej – na szczycie amerykańskiej listy znalazły się jeszcze piosenki “Daydream Believer” oraz “Last Train To Clarksville”.

1978, Wokalista Johnny Rotten został wyrzucony z zespołu The Sex Pistols. Według pozostałych członków Rotten “przestał być już dziwny i zwariowany” i nie pasował do zespołu. Lydon założył niedługo własną, eksperymentalną grupę Public Image Ltd, opisywaną często jako pierwszy “post rockowy zespół”.

1980, Piosenka “Brass In Pocket” dała grupie The Pretenders pierwszy numer jeden na brytyjskiej liście przebojów. Tego samego dnia debiutancka płyta tego angielsko-amerykańskiego kwartetu też trafiła na pierwsze miejsce w kategorii albumów. Pozostała tam przez cztery kolejne tygodnie.

1990, Mając 23 lata wokalistka i modelka Mel Appleby zmarła na zapalenie płuc w wyniku powikłań w leczeniu raka szpiku kostnego. Mel była połową duetu Mel and Kim, który w 1997 roku zdobył brytyjskie notowanie singli utworem “Respectable”.

1993, Muzycy grupy Fleetwood Mac po latach wystąpili razem na uroczystości inauguracji prezydentury Billa Clintona. Zespół wykonał swój przebój “Don’t Stop”. który został użyty jako motyw przewodni prezydenckiej kampanii Clintona. Oprócz Fleetwood Mac wystąpili również: Aretha Franklin, Michael Jackson, Barbra Streisand, Little Richard i Chuck Berry.

1998, Amerykański wokalista rockabilly, Carl Perkins, zmarł na raka gardła w wieku 65 lat. Perkins napisał klasyczny dziś rockandrollowy standard “Blue Suede Shoes”, nagrany dla kultowej wytwórni Sun, który jako pierwszy pobił liczbę miliona sprzedanych egzemplarzy.

2003, Norah Jones umieściła na pierwszym miejscu amerykańskiej listy swoją płytę zatytułowaną “Come Away With Me”. Tytułowy utwór w Wielkiej Brytanii też dotarł do pierwszego miejsca.

2006, Wilson Pickett, popularny amerykański wokalista soulowy zmarł w szpitalu w Ashburn, w stanie Wirginia. Pickett nagrał takie soulowe evergreeny jak “Mustang Sally”, “Everybody Needs Somebody To Love” oraz “In The Midnight Hour”. W trakcie swojej kariery Pickett piętnaście razy wprowadził swoje piosenki do amerykańskiej Top 40.

2014, Bruce Springsteen po raz dziesiąty zdobył szczyt brytyjskiego notowania albumem”High Hopes”, wyprzedzając na tym polu ABBĘ, Davida Bowie i Michaela Jacksona. Springsteen zrównał się się tym samym z grupami The Rolling Stones i U2. Więcej płyt numer jeden mieli Beatlesi (15) później Madonna (12), Elvis Presley i Robbie Williams (po 11).

Idź do oryginalnego materiału