Muzyczne kalendarium – 2 lutego

vanessa.fm 4 godzin temu

1959, Buddy Holly, Ritchie Valens i The Big Bopper pojawili się w sali Surf Ballroom w Clear Lake, stanie Iowa. Był to ostatni koncert tej trójki – następnego dnia wszyscy zginęli w katastrofie samolotu.

1962, The Beatles zagrali pierwszy profesjonalnie zorganizowany koncert w klubie Oasis w Manchester. Grupa zaczęła występ od własnej wersji “Hippy Hippy Shake”.

1963, W Oxon Hill w stanie Maryland urodziła się Eva Cassidy, amerykańska wokalistka folkowo-bluesowa. Przez całe życie znana jedynie w okolicach Waszyngtonu, zdobyła jednak trzy razy szczyt listy w Wielkiej Brytanii albumami wydanymi już po jej śmierci. Były to płyty “Songbird”, “Imagine” oraz “American Tune”. Ponadto w roku 2007 piosenka “What a Wonderful World” wykonana przez Cassidy wraz z Katie Melua dotarła do pierwszego miejsca na liście singli. Eva zmarła na raka skóry w 1996 roku w wieku 33 lat.

1973, W trakcie koncertu grupy Emerson Lake and Palmer w San Francisco, Keith Emerson został lekko ranny gdy fortepian, który miał zostać zdetonowany przez pirotechników, przedwcześnie eksplodował.

1974, Barbra Streisand umieściła na pierwszym miejscu listy przebojów piosenkę będącą tematem z filmu “The Way We Were” (Tacy byliśmy) z Robertem Redfordem i Streisand w rolach głównych. Singiel zdobył Oscara w kategorii filmowa piosenka roku.

1976, Grupa Genesis wydała płytę “A Trick Of The Tail”, siódmy studyjny album i zarazem pierwszy, na którym po odejściu Petera Gabriela rolę głównego wokalisty przejął perkusista Phil Collins.

1977, W Barranquilli w Kolumbii urodziła się Shakira Isabel Mebarak Ripoll, wokalistka, która na światowe listy przebojów przebiła się singlem “Whenever Wherever” w 2002 roku. Cztery lata później odniosła sukces kompozycją “Hips Don’t Lie”, a w 2010 roku nagrała piosenkę “Waka Waka (This Time for Africa)”, która została oficjalną piosenką Mistrzostw Świata w RPA. Shakira stała się najbardziej kasową kolumbijską artystką, na całym świecie sprzedała ponad czterdzieści milionów płyt.

1979, Basista grupy Sex Pistols, Sid Vicious, zmarł w Nowym Jorku z powodu przedawkowania heroiny. Stało się to po przyjęciu zorganizowanym z okazji wypuszczenia Viciousa z więzienia za kaucją. Vicious był podejrzany o zamordowanie swojej dziewczyny, Nancy Spungen.

1985, Zespół Foreigner rozpoczął przewodzenie na amerykańskiej liście przebojów piosenką “I Want To Know What Love Is”. Ballada autorstwa Micka Jonesa dotarła również na szczyt w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Irlandii, Nowej Zelandii i Australii. W utworze wystąpił także chór gospel z New Jersey, Jennifer Holliday i muzycy grupy The Thompson Twins.

1991, Acid-house’owa grupa KLF zdobyła szczyt listy na Wyspach Brytyjskich utworem “3 a.m. Eternal” nagranym wraz z formacją The Children Of The Revolution. Była to jedna z wielu wersji tej kompozycji, pierwsza została opublikowana jeszcze w 1989 roku jako 12-calowy singiel z serii “Pure Trance”.

2004, Telewizyjna sieć CBS przeprosiła widzów za incydent, który wydarzył się podczas występu Justina Timberlake’a i Janet Jackson w przerwie finału rozgrywek Super Bowl. W trakcie piosenki “Rock Your Body” Timberlake oderwał kawałek kostiumu Janet odsłaniając jej pierś. Choć CBS gwałtownie wycięła tę scenę, siedzibę stacji zalały telefony zbulwersowanych telewidzów.

2005, Tysiące fanów pożegnały w Katowicach klawiszowca zespołu Dżem, Pawła Bergera, który parę dni wcześniej zginął w wypadku samochodowym. W okolicach Jaworzna bus wiozący muzyków z koncertu w Rzeszowie został uderzony przez inny pojazd i wypadł z autostrady. W wypadku rannych zostało łącznie siedem osób.

2014, Oburzeni muzycy grupy Skinny Puppy wysłali amerykańskiemu rządowi fakturę za użycie ich muzyki jako narzędzia tortur w więzieniach Guantanamo Bay. Muzycy oświadczyli, iż nigdy nie wyobrażali sobie takiego wykorzystania ich utworów.

Idź do oryginalnego materiału