Muzyczne kalendarium – 2 sierpnia

vanessa.fm 1 miesiąc temu

1950, Urodził się Andy Fairweather-Low, walijski wokalista i kompozytor, założyciel grupy Amen Corner, która w 1969 roku wprowadziła na szczyt listy w Wielkiej Brytanii singiel z piosenką “If Paradise Is Half As Nice”. Jako solowy wykonawca w 1975 roku wylansował przebój “Wide Eyed And Legless”. Współpracował także z Bobem Dylanem, Erikiem Claptonem, Rogerem Watersem, Billem Wymanem i Sheryl Crow.

1951, W Burbank na świat przyszedł Andrew Gold, amerykański wokalista i multi-instrumentalista znany z takich przebojów jak “Lonely Boy”, “Thank You For Being A Friend” czy “Never Let Her Slip Away”. W latach 80-tych utworzył zespół Wax, który odniósł umiarkowany sukces singlami “Bridge To Your Heart'” oraz “American English”. Gold zmarł nagle na atak serca w czerwcu 2001 roku.

1957, Urodził się Butch Vig (właściwie: Bryan David Vig), producent płyt znany w branży muzycznej jako “Nevermind Man”. To właśnie Vig wyprodukował słynny album “Nevermind” Nirvany jak i albumy grup Garbage, Sonic Youth, Green Day i The Smashing Pumpkins.

1960, Johnny Kidd i grupa The Pirates zdobyli pierwsze miejsce w Wielkiej Brytanii singlem “Shakin’ All Over”. Był to ich jedyny wielki hit, sześć lat później Kidd zginął w wypadku samochodowym. Piosenkę “Shakin’ All Over” nagrywało wielu innych wykonawców między innymi The Who, Led Zeppelin oraz Iggy Pop.

1962, Robert Allen Zimmerman prawnie stał się Bobem Dylanem – takim nazwiskiem podpisał również swój kontrakt płytowy z firmą Witmark Music dla której nagrał kilka płyt, które ukazały się dopiero w 2010 roku jako seria bootlegów pod tytułem “The Witmark Demos”

1968, Grupa The Doors rozpoczęła pierwszy z dwóch tygodni przewodzenia na amerykańskiej liście przebojów piosenką “Hello I Love You”. Piosenka oparta na prostym wierszu Morrisona napisanym w jedno popołudnie otwierała płytę “Waiting For The Sun”. Singiel w samych Stanach Zjednoczonych sprzedał się w ilości ponad miliona egzemplarzy.

1969, Piosenka “Wet Dream” (mokry sen) jamajskiego wokalisty reggae, Maxa Romeo, weszła na listy przebojów w Wielkiej Brytanii. Stało się tak pomimo zakazu emisji tego singla w radiu BBC ze względu na jawnie seksualny kontekst utworu. Sam wykonawca zarzekał się, iż piosenka opowiada o przeciekającym dachu.

1972, W Rzeszowie na świat przyszła Justyna Steczkowska, wokalistka, która zadebiutowała w telewizyjnym programie “Szansa na sukces” wykonując utwór “Boskie Buenos” z repertuaru grupy Maanam. Śpiewała w zespołach Agressiva 69 oraz Wańka Wstańka, reprezentowała także Polskę na festiwalu Eurowizji w 1995 roku. Do znanych przebojów w jej wykonaniu należą piosenki “Dziewczyna szamana”, “Oko za oko, słowo za słowo” oraz “Za karę”. Steczkowska jest laureatką kilku nagród Fryderyka, między innymi za debiut roku oraz piosenkę roku “Dziewczyna szamana”.

1975, Grupa The Eagles zdobyła pierwsze miejsce w USA singlem z piosenką “One Of These Nights” autorstwa Dona Henleya i Glenna Freya. Sukces singla pomógł The Eagles wprowadzić też cały album na szczyt amerykańskiej listy. Płyta sprzedała się w końcu w ilości ponad czterech milionów sztuk i wygenerowała jeszcze dwa wielkie przeboje grupy: “Lyin’ Eyes” oraz “Take It To The Limit”.

1986, Peter Cetera, były wokalista i basista grupy Chicago rozpoczął dwutygodniowe przewodzenie na amerykańskiej liście przebojów solowym wydawnictwem – singlem zawierającym piosenkę “The Glory Of Love”, temat przewodni z filmu “Karate Kid II”. Kompozycja została też nominowana do nagród Oscara i Złotego Globu w kategorii najlepsza oryginalna piosenka filmowa oraz do nagrody Grammy. Ponoć “Glory Of Love” miała pierwotnie znaleźć się w filmie “Rocky IV”, ale producenci odrzucili ofertę Cetery.

1986, Ballada “The Lady In Red” Chrisa de Burgha zdobyła szczyt brytyjskiej listy. De Burgh długo czekał na ten sukces, był to jego już dwudziesty czwarty singiel i dopiero pierwszy hit numer jeden. “Kobieta w czerwieni” pozostała na pierwszym miejscu przez kolejne trzy tygodnie.

1998, Amerykańska hip hopowa grupa Beastie Boys rozpoczęła pierwszy z trzech tygodni na szczycie amerykańskiej listy albumów krążkiem “Hello Nasty”. Płyta zawierająca ponad dwadzieścia utworów zawierała hity “Intergalactic”, “Remote Control” oraz “Body Movin’ “, zdobyła też dwie nagrody Grammy za najlepszy album z muzyką alternatywną i najlepsze wykonanie rap w utworze “Intergalactic”.

2000, Jerome Smith z grupy KC and The Sunshine Band zginął w wypadku przygnieciony przez buldożer, którym kierował na placu budowy w Miami. Smith wraz z grupą KC and The Sunshine Band w latach 70-tych i 80-tych odniósł sukces kompozycjami “Get Down Tonight” i “Give It Up”.

Idź do oryginalnego materiału