Muzyczne kalendarium – 20 kwietnia

vanessa.fm 1 tydzień temu

1939, Na świat przyszedł Johnny Tillotson, amerykański wokalista i kompozytor. Tillotson odniósł sukces na początku lat 60-tych, kiedy umieścił na listach przebojów dziewięć swoich piosenek włącznie z kompozycją “Poetry In Motion”, która w Wielkiej Brytanii dotarła do pierwszego miejsca, a w USA do drugiego. Ponownie pojawiła się na listach w roku 1979.

1951, W Nowym Jorku urodził się Luther Vandross, wokalista soulowy, odtwórca wielu lirycznych ballad. Współpracował z wieloma artystami takimi jak Chaka Khan, Diana Ross, David Bowie, Barbra Streisand czy Donna Summer. Karierę solową rozpoczął od udanego singla “Never Too Much”, później jego piosenki “Here And Now”, “Any Love”, czy ‘The Best Things In Life Are Free” (z Janet Jackson) dotarły do wysokich miejsc na listach z muzyką R&B. Vandross zmarł w lipcu 2005 w wieku 54 lat.

1957, Elvis Presley umieścił na amerykańskiej liście przebojów swój singiel z piosenką “All Shook Up”. Płytka pozostała na pierwszym miejscu zestawienia przez osiem tygodni i została najbardziej kasowym singlem roku 1957 ze sprzedażą na poziomie 2 milionów egzemplarzy.

1967, W Nowym Jorku urodził się Mike Portnoy (właściwie: Michael Stephen Portnoy), współzałożyciel i perkusista grupy Dream Theater, jednej z najbardziej uznanych formacji nagrywającej muzykę w stylu metal progresywny. Po nagraniu dziesięciu płyt Portnoy odszedł z zespołu w 2010 roku, jego miejsce zajął Mike Mangini.

1968, Grupa Deep Purple zadebiutowała na żywo w mieście Tastrup w Danii. Był to pierwszy koncert pod nazwą Deep Purple, którą zasugerował gitarzysta Ritchie Blackmore. Taki tytuł nosiła ulubiona piosenka babci Blackmore’a, hit Petera De Rose z 1934 roku. Wcześniej grupa nazywała się Roundabout.

1974, Formacja MFSB (Mother Father Sister Brother) złożona z prawie trzydziestu muzyków sesyjnych podparta wokalnym udziałem zespołu The Three Degrees rozpoczęła dwutygodniowe przewodzenie na amerykańskiej liście przebojów utworem “TSOP, (The Sound Of Philadelphia)”. W Wielkiej Brytanii “brzmienie Filadelfii” nie zrobiło furory i wylądowało na dwudziestym drugim miejscu.

1981, John Phillips z grupy The Mamas and the Papas został wtrącony do więzienia z pięcioletnim wyrokiem za posiadanie narkotyków. Po miesiącu na wniosek adwokatów Phillipsa wyrok został jednak zawieszony – muzyk musiał w zamian przeprowadzić serię wykładów w całych Stanach, na których omawiał niebezpieczeństwa związane z braniem narkotyków.

1991, Steve Marriott, lider grupy The Small Faces oraz Humble Pie, zginął w trakcie pożaru swego domu w Essex. Jego nagrania były inspiracją dla wielu wykonawców lat 90-tych. Ze Small Faces Marriott nagrał między innymi kompozycję jak “Itchycoo Park” (hit z 1967 roku), natomiast z Humble Pie singiel “Natural Born Bugie”.

1992, W Londynie odbył się wielki koncert poświęcony pamięci wokalisty grupy Queen, Freddie’ego Mercury. Na scenie wraz z żyjącymi muzykami Queen pojawili się między innymi Elton John, Guns N’ Roses, Liza Minnelli, David Bowie i George Michael. Mercury zmarł w listopadzie 1991 roku.

1993, Zespół Aerosmith wydał swój jedenasty w dyskografii album zatytułowany “Get A Grip”. Płyta stała się najlepiej sprzedającym się albumem w ich karierze – na całym świecie sprzedano ponad 20 milionów sztuk “Get A Grip”. Na albumie znalazły się takie hity Aerosmith jak “Livin’ On The Edge” czy “Crazy”. W trakcie trasy koncertowej promującej album, 29 maja 1994 roku zespół zagrał też w Polsce.

1996, Angielski wokalista R&B Mark Morrison wprowadził na szczyt listy na Wyspach swój singiel “Return Of The Mack”. W Stanach Zjednoczonych piosenka dotarła do miejsca drugiego. W kompozycji został użyty sample rytmu z utworu “Genius of Love” zespołu Tom Tom Club.

2018, W wieku 28 lat zmarł Tim Bergling, szwedzki didżej, twórca muzyki EDM i producent znany jako Avicii. Avicii został znaleziony martwy w Maskacie (stolicy Omanu). Po kilku dniach rodzina muzyka ujawniła, iż przyczyną śmierci było samobójstwo. W ostatnich latach życia Avicii walczył z nałogami i depresją.

Idź do oryginalnego materiału