Muzyczne kalendarium – 21 kwietnia

vanessa.fm 3 tygodni temu

1947, W Muskegon na świat przyszedł Iggy Pop (właściwie: James Newel Osterberg), amerykański wokalista i kompozytor, uznawany za jednego z pionierów punk rocka i nowej fali. Na przełomie lat 60-tych i 70-tych był frontmanem grupy The Stooges, później pod okiem Davida Bowie rozpoczął karierę solową nagrywając takie znane utwory jak “Lust For Life”, “The Passenger” czy “Real Wild Child”.

1950, W Meriden urodził się Rob Hyman, wokalista, kompozytor, klawiszowiec, współzałożyciel zespołu The Hooters, który w swoich utworach łączył reggae, ska, folk i rock and roll. Hyman jest twórcą takich przebojów The Hooters jak “All You Zombies”, “Johnny B”, i “500 Miles”.

1953, W Nowym Sączu urodził się Wojciech Waglewski, lider zespołu Voo Voo. Związany przez pewien czas z grupą Osjan oraz formacją Morawski Waglewski Nowicki Hołdys. W Voo Voo tworzył muzykę będącą połączeniem rocka z folkiem, hip-hopem i nu jazzem. Z zespołem nagrał ponad dwadzieścia płyt studyjnych włącznie z takimi krążkami jak “Flota zjednoczonych sił”, “Zapłacono” oraz “Rapatapa-to-ja”.

1958, Na pierwszym miejscu brytyjskiej listy Marvin Rainwater, amerykański wykonawca country, umieścił piosenkę “Whole Lotta Woman”. Rainwater był po części Irokezem, a na scenie często występował w indiańskich strojach.

1959, W Blackpool na świat przyszedł Robert Smith, gitarzysta i wokalista grupy The Cure. Jego charakterystyczny wygląd – czarne natapirowane włosy i niedbały makijaż na twarzy – stał się jednym z elementów wizerunku The Cure, natomiast użycie efektów gitarowych takich jak flanger, chorus czy phaser wpłynęło na brzmienie wielu grup z nurtu new wave i rocka gotyckiego. Smith jest głównym kompozytorem w The Cure, skomponował między innymi przeboje “Love Song”, “Friday I’m In Love” i “Lullaby”.

1973, Tony Orlando rozpoczął czterotygodniowe panowanie na amerykańskiej liście piosenką “Tie A Yellow Ribbon Round The Old Oak Tree”, która stała się bestsellerem roku 1973 uzyskując sprzedaż na poziomie 6 milionów sztuk. Utwór została oparty na prawdziwej historii więźnia, który przed wyjściem na wolność napisał list do żony prosząc by na znak swojej miłości przewiązała wstążką stary dąb stojący w centrum miasteczka.

1979, Amii Stewart zdobyła szczyt amerykańskiej listy singlem z kompozycją “Knock On Wood”. Dyskotekowa wersja przeboju Eddiego Floyda z 1966 roku po drugiej stronie Atlantyku dotarła do miejsca szóstego i dała Stewart nominację do nagrody Grammy.

1984, Phil Collins wprowadził na pierwsze miejsce w USA balladę “Against All Odds” z filmu z Rachel Ward, Jeffem Bridgesem i Jamesem Woodsem w rolach głównych. Był to pierwszy amerykański hit Collinsa w jego solowej karierze.

1990, Piosenka “Nothing Compares To You” w wykonaniu Sinead O’Connor uplasowała się na szczycie amerykańskiego zestawienia singli. Kompozycja autorstwa Prince’a została przebojem numer jeden w osiemnastu krajach. W tym samym roku wideoklip do piosenki zdobył nagrodę dla najlepszego teledysku podczas ceremonii MTV Video Music Awards.

2013, Calvin Harris ustanowił rekord kiedy umieścił w pierwszej dziesiątce listy przebojów aż osiem piosenek z jednego studyjnego albumu “18 Months”. Jego kompozycja “I Need Your Love” nagrana z udziałem Ellie Goulding, dotarła do siódmego miejsca na liście w Wielkiej Brytanii. Harris, szkocki didżej i producent z Dumfries, tym samym wyprzedził Michaela Jacksona, któremu udało się wprowadzić do pierwszej dziesiątki siedem piosenek z albumu “Bad” w 1987 roku.

2014, Kontrowersyjny przebój Robina Thicke’a zatytułowany “Blurred Lines” stał się najchętniej ściąganym utworem w Wielkiej Brytanii. Od wydania w maju 2013 roku piosenkę pobrano ponad półtora miliona razy mimo krytyki dotyczącej tekstu utworu. Według niektórych przebój Thicke’a zachęcał do tak zwanego gwałtu na randce. W marcu 2015 roku sąd w Los Angeles orzekł, iż “Blurred Lines” jest plagiatem kompozycji “Got To Give It Up” Marvina Gaye’a i zasądził 7,5 miliona dolarów odszkodowania na rzecz jego spadkobierców.

Idź do oryginalnego materiału