Muzyczne kalendarium – 24 maja

vanessa.fm 7 godzin temu

1941, Urodził się Bob Dylan (właściwie: Robert Allen Zimmerman), wokalista folkowy i kompozytor. Od 1964 roku wydał ponad 40 płyt i wywarł wielki wpływ na twórczość wielu zespołów, na przykład na The Beatles i The Rolling Stones. Do kanonu muzyki weszły jego autorskie piosenki “Blowin’ In The Wind”, “The Times They Are a-Changin’ “, “Knockin’ On Heaven’s Door” czy “Like A Rolling Stone”. Dylan był też członkiem supergrupy The Traveling Wilburys, w której grali także Roy Orbison, Tom Petty i George Harrison.

1944, Na świat przyszła Patti Labelle (właściwie: Patricia Louise Holte), amerykańska wokalistka soul i R&B. Z początku śpiewała w grupie Patti LaBelle & The Blue Belles znanej głównie z mega przeboju “Lady Marmalade”. Kiedy grupa zakończyła działalność, Patti zaczęła karierę solową. Jej najbardziej znanym albumem jest “New Attitude” z 1985 roku oraz single “If Only You Knew”, “Stir It Up” i “On My Own” nagrany wspólnie z Michaelem McDonaldem.

1968, Zespół The Rolling Stones wydał w Wielkiej Brytanii singiel z piosenką “Jumpin Jack Flash”, która stała się siódmym z kolei hitem grupy w ojczyźnie. Ponoć tytułowym Jackiem był Jack Dyer, ogrodnik w domu na wsi należącym Richardsa, gdzie muzycy komponowali materiał na nową płytę.

1969, Urodził się Rich Robinson, gitarzysta i założyciel zespołu The Black Crowes, który na początku lat 90-tych wylansował przeboje ‘Hard To Handle”, “She Talks To Angels”, “Sting Me” oraz “Remedy”. Brat Richa, Chris Robinson był wokalistą w tej grupie. The Black Crowes prezentowali muzykę osadzoną w tradycji rocka i bluesa amerykańskiego Południa.

1974, Słynny kompozytor i dyrygent Duke Ellington zmarł na zapalenie płuc w wieku 75 lat. Ellington pracował z wieloma słynnymi artystami: Louisem Armstrongiem, Ellą Fitzgerald, Dizzy Gillespie oraz Billie Holiday między innymi. W 1966 roku otrzymał nagrodę Grammy za całokształt twórczości. W 2009 roku mennica Stanów Zjednoczonych wydała monetę z wizerunkiem Ellingtona na rewersie.

1980, Fani grupy Genesis, którzy pojawili się w klubie Roxy w Los Angeles by nabyć bilety na koncert zespołu zdziwili się, gdy w kasie zobaczyli muzyków Genesis: Phila Collinsa, Tony Banksa i Mike’a Rutherforda osobiście sprzedających bilety.

1991, Założyciel grupy The Byrds, Gene Clark, zmarł na atak serca w wieku 49 lat. Clark napisał takie przeboje grupy jak “I’ll Feel A Whole Lot Better” i “Eight Miles High”. Był też przez pewien czas członkiem formacji McGuinn, Clark and Hillman.

1991, W mieście East Troy w stanie Wisconsin zespół Guns N’ Roses zagrał pierwszy koncert światowej trasy “Use Your Illusion”. Cała trasa liczyła 156 koncertów, a w niektórych miastach jako support wystąpiły między innymi zespoły Soundgarden, Faith No More i Skid Row.

1997, Grupa Hanson rozpoczęła trzytygodniowe panowanie na listach przebojów w USA singlem “MMMBop” pochodzącym z debiutanckiej płyty “Middle Of Nowhere”. Singiel był swoistą rewelacją – został hitem numer jeden w dwudziestu siedmiu krajach włącznie z Wielką Brytanią, Niemcami, Meksykiem i Australią.

1999, Freddie Mercury – frontman grupy Queen, który zmarł w 1991 roku – został uhonorowany przez królewską pocztę własnym znaczkiem o nominale 19 pensów. Mercury był zagorzałym filatelistą, a jego sporą kolekcję po śmierci odkupiła w 1993 roku brytyjska poczta.

2000, Podczas wręczenia nagród Fryderyka w Sali Kongresowej w Warszawie zespół Myslovitz odebrał statuetki w kilku kategoriach – za album roku (“Miłość w czasach popkultury”), piosenkę roku (“Długość dźwięku samotności”) oraz jako grupa roku.

2006, Firma Hasbro zajmująca się produkcją zabawek, wycofała z produkcji lalki przypominające wokalistki z grupy Pussycat Dolls. Po protestach rodziców firma doszła do wniosku, iż seksowny wizerunek zespołu i lalek są nieodpowiednie dla małych dzieci.

2003, Paul McCartney wystąpił po raz pierwszy na żywo w Rosji. Były Beatles zagrał na Placu Czerwonym przed 20-tysięcznym tłumem. Dwa dni wcześniej “Macca” zagrał dla polskiej publiczności na warszawskim Torwarze.

2009, Były perkusista Billy Joela, Liberty Devitto, oskarżył muzyka o zaległe tantiemy wynoszące kilkaset tysięcy dolarów. Devitto dowodził w sądzie, iż Joel przez dziesięć lat unikał wypłacania mu adekwatnych kwot, po czym w 2005 roku zwolnił go w trybie natychmiastowym.

Idź do oryginalnego materiału