Muzyczne kalendarium – 28 czerwca

vanessa.fm 2 miesięcy temu

1946, W Bytomiu urodził się Bogdan Olewicz, dziennikarz oraz autor tekstów wielu polskich przebojów. Pisał głównie dla zespołu Perfect (teksty takich utworów jak “Autobiografia” czy “Nie płacz Ewka”), ale też dla Lady Pank i Budki Suflera. Piosenki do słów Olewicza śpiewali też Zdzisława Sośnicka, grupa Andrzej i Eliza, Seweryn Krajewski, Krystyna Prońko, Anna Jantar i Urszula.

1959, Na pierwszym miejscu listy w Wielkiej Brytanii znalazł się Bobby Darin z piosenką “Dream Lover”. Był to pierwszy hit numer jeden tego amerykańskiego wokalisty. W nagraniu na fortepianie zagrał Neil Sedaka. Piosenka była później wielokrotnie wykonywana przez innych artystów między innymi przez Bena E. Kinga, zespół Mud, Dona McLeana, Jasona Donovana i grupę The Misfits.

1969, Henry Mancini wprowadził na pierwsze miejsce amerykańskie listy kompozycję pióra Nino Roty będącą tematem miłosnym z filmu “Romeo i Julia”. Utwór pozostał na szczycie przez dwa tygodnie. Gdy do melodii dopisano słowa kompozycja uzyskała tytuł “A Time For Us” i została później nagrana przez wielu artystów między innymi przez Johnny’ego Mathisa, Andy’ego Williamsa i Josha Grobana.

1971, W Amsterdamie urodził się Ray Slijngaard, wokalista belgijskiego duetu 2 Unlimited, który na początku lat 90-tych umieścił na wysokich miejscach europejskich list utwory “No Limit”, “Maximum Overdrive” oraz “Tribal Dance”. W zespole wraz z Rayem śpiewała Holenderka, Anita Doth.

1975, Zespół The Eagles umieściła na pierwszym miejscu amerykańskiej listy czwarty album w dyskografii zatytułowany “One Of These Nights”. Był to przełomowy krążek w historii zespołu – pochodzące z niego single “Lyin’ Eyes”, “Take It To The Limit” i utwór tytułowy, dotarły do wysokich miejsc list przebojów.

1985, Grupa Sister Sledge zdobyła pierwsze miejsce listy w Wielkiej Brytanii piosenką “Frankie”. Producentem przeboju był Nile Rodgers z zespołu Chic. “Frankie” przebywała na szczycie listy przez cztery tygodnie. Był to jednak jedyny wielki hit Sister Sledge na Wyspach.

1986, Na pierwszym miejscu listy w Wielkiej Brytanii znalazła się piosenka “The Edge Of Heaven” duetu Wham!. Tego samego dnia zespół zagrał swój ostatni, pożegnalny koncert przed 80 tysiącami fanów na stadionie Wembley w Londynie.

1988, Krzysztof Krawczyk odniósł ciężkie obrażenia w wypadku samochodowym. Wokalista podczas powrotu z festiwalu w Kołobrzegu zasnął za kierownicą. W samochodzie z Krawczykiem podróżowała też jego żona i syn.

1997, Zespół Radiohead wprowadził na szczyt brytyjskiej listy albumów płytę “OK Computer”. Płyta, wyprodukowana przez samych muzyków, została później uznana za najlepszą płytę roku, zdobyła też nagrodę Grammy w kategorii Best Alternative Music Performance.

2007, Wokalistki grupy Spice Girls potwierdziły plany światowej trasy koncertowej w oryginalnym składzie. Trasa miała obejmować jedenaście występów między innymi w Los Angeles, Pekinie, Sydney i Kapsztadzie. Tournee zostało przygotowane przez firmę Simona Fullera, który dekadę wcześniej stał za światowym sukcesem Spice Girls.

2009, Trzy dni po śmierci Michaela Jacksona, płyta z jego największymi przebojami zatytułowana “Number Ones” wdarła się na pierwsze miejsce listy w Wielkiej Brytanii. W następnym tygodniu kolejny kompilacyjny album “The Essential Michael Jackson” uplasował się na pierwszym miejscu i pozostał tam przez siedem tygodni.

Idź do oryginalnego materiału