Muzyczne kalendarium – 28 kwietnia

vanessa.fm 1 tydzień temu

1963, Zespół The Rolling Stones zagrał w londyńskim klubie Crawdaddy. To właśnie tam po raz pierwszy zobaczył ich producent muzyczny, Andrew Oldham. Następnego dnia postanowił zostać menadżerem grupy. Oldham był też producentem wszystkich nagrań Stonesów do roku 1967.

1968, Na deskach teatru Biltmore w Nowym Jorku odbył się premierowy pokaz musicalu “Hair”, który zawierał takie przebojowe kompozycje jak “Aquarius / Let the Sunshine In”, “Good Morning Starshine” i “I Got Life”. Musical wystawiono ponad 1.700 razy, ostatnie przedstawienie odbyło się 1 lipca 1972 roku.

1968, Urodził się Howard Donald, wokalista popularnej brytyjskiej grupy Take That, która wprowadziła na pierwsze miejsce listy na Wyspach Brytyjskich osiem singli, między innymi z kompozycją “Back For Good” w 1995 roku. Donald był też członkiem zreformowanego Take That, który (bez Robbiego Williamsa) odbył europejskie tournee w 2006 roku. Wtedy też zespół odniósł podwójny sukces w grudniu gdy jednocześnie na szczycie list singli oraz albumów pojawiły się wydawnictwa Take That: singiel “Patience” i duża płyta “Beautiful World”.

1973, Płyta “The Dark Side Of The Moon” grupy Pink Floyd dotarła do pierwszego miejsca w Stanach Zjednoczonych. Album przebywał na liście Billboardu łącznie 741 tygodni i sprzedał się w ilości ponad 50 milionów sztuk. Na płycie znalazły się między innymi takie kompozycje jak “The Great Gig In The Sky”, “Money”, “Us and Them” oraz “Time”.

1981, Były muzyk grupy T.Rex, Steve Currie, zginął w wypadku samochodowym niedaleko Vale de Parra w Portugalii. Currie grał w grupie na gitarze basowej, był także muzykiem sesyjnym – jego grę słychać między innymi w utworze “Motorbikin” Chrisa Speddinga.

1990, Lider zespołu Guns N’ Roses, Axl Rose, poślubił Erin Everly, córkę Dona Everly ze słynnego duetu The Everly Brothers. Ceremonia odbyła się w Las Vegas. Para rozwiodła się po dziewięciu miesiącach burzliwego małżeństwa.

1990, Sinead O’Connor rozpoczęła pierwszy z sześciu tygodni na pierwszym miejscu amerykańskiej listy albumów płytą “I Do Not Want What I Haven’t Got”. W następnym roku płyta uzyskała cztery nominacje do nagrody Grammy i zdobyła statuetkę w kategorii najlepsze wykonanie w muzyce alternatywnej. O’Connor odmówiła przyjęcia nominacji i nagrody.

1999, Tom Petty i grupa The Heartbreakers otrzymali swoją gwiazdę na Hollywood Walk of Fame. W tym samym roku zespół pod okiem producenta Ricka Rubina wydał płytę “Echo”, która wspięła się na dziesiąte miejsce amerykańskiej listy.

2002, Żeński zespół Sugababes umieścił na szczycie listy w Wielkiej Brytanii swój pierwszy przebój “Freak Like Me”. Piosenkę, którą oryginalnie wykonywała w 1995 roku Amerykanka Adina Howard zmiksowano z partią syntezatorów z hitu “Are ‘Friends’ Electric?” Gary Numana.

2013, Emeli Sande ustanowiła nowy rekord na brytyjskiej liście przebojów gdy jej debiutancki album “Our Version Of Events” wydany w lutym poprzedniego roku pozostał w zestawieniu przez 63 tygodnie nie opuszczając pierwszej dziesiątki. 26-letnia Sande pobiła tego dnia rekord należący wcześniej do Beatlesów.

Idź do oryginalnego materiału