Muzyczne kalendarium – 28 października

vanessa.fm 4 godzin temu

1957, Po występie w Pan Pacific Auditorium w Los Angeles, lokalna policja zakazała Elvisowi Presleyowi kręcenia biodrami na scenie. Następnego dnia oddział obyczajówki na wszelki wypadek sfilmował cały występ Elvisa.

1953, Urodził się Desmond Child, amerykański muzyk i kompozytor, producent ponad 70 przebojów z Top 40. W ciągu swojej długoletniej kariery Child współpracował z takimi asami sceny muzycznej jak Bon Jovi, Bonnie Tyler, Aerosmith, Ricky Martin, Shakira, Jennifer Rush, Kiss, Cher, Katy Perry i Alice Cooper.

1961, Niejaki Raymond Jones wszedł do sklepu NEMS Record w Liverpoolu i zapytał właściciela Briana Epsteina o płytę z nagraniem “My Bonnie” nagraną w Niemczech przez pewien zespół o nazwie The Beatles. Epstein powiedział, iż dowie się kim są The Beatles i poszuka tego nagrania. Dwa miesiące później Epstein został managerem słynnej czwórki z Liverpool.

1963, Tego dnia urodził się Eros Ramazzotti, włoski wokalista i kompozytor. Ramazzotti w swojej karierze sprzedał 55 milionów płyt i współpracował z takimi gwiazdami jak Cher, Tina Turner, Andrea Bocelli, Anastacia, Joe Cocker, Nicole Scherzinger i Ricky Martin. Do jego najbardziej znanych utworów należą “Cose della vita”, “Più bella cosa”, i “Fuoco nel fuoco”.

1967, Płyta z największymi przebojami Diany Ross i The Supremes rozpoczęła pięciotygodniowe panowanie na amerykańskiej liście przebojów. Mimo, iż na okładce widnieje jedna z założycielek zespołu Florence Ballard (która śpiewa we wszystkich piosenkach na płycie), w momencie publikacji albumu została wyrzucona z zespołu i zastąpiona przez Cindy Birdsong.

1974, Jamajski wykonawca Ken Boothe pojawił się na pierwszym miejscu brytyjskiej listy przebojów z reggae’ową przeróbką piosenki Davida Gatesa “Everything I Own”. Dwadzieścia trzy lata później Boy George również zdobył pierwsze miejsce własnym coverem tej kompozycji.

1978, W Dallas Convention Center, w Teksasie grupa Queen zagrała pierwszy z serii koncertów promujących album “Jazz”. Na scenie dallaskiego centrum wcześniej grali tacy wykonawcy jak The Beatles, Elvis Presley, Santana oraz Led Zeppelin.

1989, Janet Jackson dostała się na pierwsze miejsce listy przebojów w USA dzięki płycie “Janet Jackson’s Rhythm Nation 1814”. Z albumu tego pochodzi aż siedem singli, które dostały się do pierwszej dziesiątki Billboardu. Podobnym wynikiem mogli się tylko pochwalić Bruce Sprinsgteen (z płyty “Born In The USA”) i jej brat Michael Jackson (z płyty “Thriller”).

1995, Amerykański raper Coolio z gościnnym udziałem L.V. odnotował swój pierwszy przebój numer jeden na Wyspach Brytyjskich. Utwór nosił “Gangsta’s Paradise” i zawierał fragment refrenu piosenki Stevie Wondera z 1976 roku – “Pastime Paradise”. Kompozycja ta została także użyta w filmie “Młodzi gniewni” z 1995 roku z Michelle Pfeiffer w roli głównej.

1997, Perkusista R.E.M., Bill Berry, obwieścił iż po 17 latach bębnienia w zespole odchodzi by zostać… rolnikiem.

2001, Joseph Foreman występujący pod pseudonimem Afroman umieścił na pierwszym miejscu brytyjskiej listy przebojów piosenkę “Because I Got High”. Piosenka, która w humorystyczny sposób opowiada jak palenie trawki źle wpłynęło na życie artysty, dzięki internetowi w krótkim czasie stała się hitem w całej Europie.

2007, Leona Lewis, zwyciężczyni programu X Factor, święciła triumf na brytyjskiej liście przebojów debiutanckim albumem ‘Bleeding Love’. Tylko w pierwszym tygodni Lewis sprzedała więcej sztuk swojej płyty niż reszta wykonawców z pierwszej piątki zestawienia. Wynikiem 218 tysięcy sztuk zepchnęła na drugie miejsce płytę “Rule The World” grupy Take That.

2013, Nowozelandzka szesnastolatka Lorde, znalazła się na szczycie listy przebojów w Wielkiej Brytanii z piosenką “Royals”. Tym samym Lorde stała się najmłodszą wykonawczynią na liście od czasu piosenki ‘Because We Want To’ 15-letniej Billie Piper w 1998 roku. Lorde podpisała kontrakt z wytwórnią Universal mają zaledwie 13 lat, po tym jak jej ojciec przesłał jej nagrania demo z wykonania piosenek Duffy i Pixie Lott.

Idź do oryginalnego materiału