Muzyczne kalendarium – 28 września

vanessa.fm 2 godzin temu

1936, W Rouvroy we Francji w rodzinie polskich emigrantów urodziła się Stenia Kozłowska (właściwie: Stefania Kozłowska), polska piosenkarka. Do Polski przyjechała w połowie lat 50-tych, gdzie rozpoczęła karierę od udziału w audycjach radiowych pod tytułem “Podwieczorek przy mikrofonie”. Wielokrotnie śpiewała na festiwalu piosenki polskiej w Opolu, gdzie w 1969 roku zdobyła nagrodę Złoty Mikrofon. Z początku śpiewała wyłącznie po francusku, później zaczęła wprowadzać do swojego repertuaru piosenki w języku polskim. Do jej największych przebojów należą: “Bezpańska miłość”, “Czy to walc” oraz “Dla mnie ty, dla ciebie ja”.

1938, Na świat przyszedł Ben E. King (właściwie: Benjamin Earl Nelson), wokalista soulowy. Na początku swojej kariery śpiewał z grupą The Drifters, z którą w 1960 roku wylansował między innymi przebój “Save The Last Dance For Me”. Najbardziej znany jest z piosenek “Spanish Harlem”, “There Goes My Baby” oraz “Stand By Me”, która w 1987 roku stała się hitem na Wyspach Brytyjskich. King zmarł w kwietniu 2015 roku w wieku 76 lat.

1960, W Nowym Jorku urodziła się Jennifer Rush (właściwie: Heidi Stern), wokalistka pop, córka śpiewaka operowego Maurice’a Sterna. Na początku lat 80-tych przeniosła się do Niemiec, gdzie pod okiem producenta Gunthera Mende nagrała płytę, z której pochodzi jej największy przebój “The Power of Love”. Singiel z tą kompozycją w 1984 roku dotarł na szczyty list w Europie i był wielokrotnie nagrywany przez innych artystów, między innymi przez Laurę Branigan, zespół Air Supply i Celine Dion. Do innych znanych piosenek Rush należą też “Ring Of Ice” “Destiny” oraz “If I Ever Gonna Lose My Love”.

1961, W Warszawie urodził się Paweł Mścisławski (pseudonim: Kapiszon), basista w zespołach Oddział Zamknięty i Lady Pank. Grał na debiutanckich płytach obydwu formacji. Po trasie koncertowej Lady Pank w Stanach Zjednoczonych postanowił pozostać na stałe w USA. Zerwał z przemysłem muzycznym i został kierowcą ciężarówki.

1963, W Poznaniu urodził się Adam Nowak, autor tekstów, gitarzysta, wokalista, lider zespołu Raz Dwa Trzy, który w swojej muzyce łączył rock z poezją współczesną. Nowak jest głównym autorem repertuaru grupy, między innymi utworów takich jak “Talerzyk”, “Jeśli coś się dzieje ze mną” czy “I tak warto żyć”. W 2005 roku otrzymał nagrodę im. Jacka Kaczmarskiego za całokształt twórczości.

1968, The Beatles rozpoczęli pierwszy z dziewięciu tygodni przewodzenia na amerykańskiej liście piosenką “Hey Jude”. Kompozycja Paula McCartneya napisana dla syna Lennona, Juliana dała grupie szesnasty hit numer jeden w Stanach Zjednoczonych. Trwająca ponad 7 minut “Hey Jude” została najdłuższą kompozycją zespołu. W USA niektóre stacje radiowe grały specjalnie przygotowaną skróconą wersję tej piosenki.

1974, Hard rockowy zespół Bad Company zdobył pierwsze miejsce w USA swoim debiutanckim albumem. Formację stworzyli Paul Rodgers i Simon Kirke z grupy Free, Mick Ralphs z zespołu Mott The Hoople oraz Boz Burrell z King Crimson. Band Company razem wydali sześć płyt, rozpadli się w 1983 roku. Utwory grupy takie jak “Can’t Get Enough” czy “Feel Like Makin’ Love” do dzisiaj pojawiają się w stacjach radiowych grających tak zwanego klasycznego rocka.

1980, Grupa The Police umieściła na szczycie listy w Wielkiej Brytanii singiel z kompozycją “Don’t Stand So Close To Me”. Był to już trzeci hit Policjantów na Wyspach po piosenkach “Message In A Bottle” i “Walking On The Moon”. “Don’t Stand So Close To Me” został najbardziej kasowym singlem roku na Wyspach i pojawił się na dużej płycie The Police zatytułowanej “Zenyatta Mondatta”.

1985, Kate Bush wprowadziła na pierwsze miejsce brytyjskiego zestawienia albumów swoją płytę zatytułowaną “Hounds Of Love”. Na płycie pojawiły się takie uznane przeboje Bush jak “Running Up That Hill”, “Cloudbusting” oraz tytułoway “Hounds Of Love”. W ojczyźnie Bush krążek zdobył status podwójnej platyny za sprzedaż w wysokości ponad 600 tysięcy egzemplarzy.

1991, W wieku 65 lat na udar mózgu zmarł Miles Davis, słynny amerykański trębacz jazzowy, uważany za jednego z największych przedstawicieli jazzu XX wieku. Davis miał wielki wpływ na rozwój takich odmian jazzu jak bebop, cool jazz, hard bop, modal jazz oraz jazz fusion. Jego płyty “Birth Of The Cool”, “Kind Of Blue”, “Bitches Brew” czy “Tutu” przeszły do kanonu muzyki jazzowej.

1991, Zespół Nirvana pojawił się w sklepie Tower Records w Nowym Jorku, a później zagrał koncert w słynnym klubie Marquee. Była to część promocji albumu “Nevermind”, który właśnie pojawił się w sklepach w USA. Pochodzący z niego album “Smells Like Teen Spirit” tego dnia dotarł do pierwszej dwudziestki listy Billboardu.

2003, Album “Absolution” grupy Muse zdobył pierwsze miejsce w Wielkiej Brytanii. Apokaliptyczna w swoim wydźwięku płyta zawierała między innymi takie kompozycje zespołu jak “Time Is Running Out” oraz “Hysteria”. Zachęceni sukcesem płyty muzycy udali się później w trasę koncertową, w trakcie której odwiedzili Australię, Nową Zelandię, Stany Zjednoczone, Kanadę i Francję.

2008, Grupa Kings of Leon rozpoczęła pierwszy z dwóch tygodni na pierwszym miejscu listy albumów w Wielkiej Brytanii. Ich płyta “Only By The Night” była czwartym studyjnym wydawnictwem i zawierała takie kompozycje jak “Crawl” (dostępną na stronie zespołu do darmowego ściągnięcia), “Sex On Fire” oraz “Use Somebody”, za którą zespół otrzymał trzy statuetki Grammy.

2022, W Los Angeles w wieku 59 lat zmarł amerykański raper Coolio (wł. Artis Leon Ivey Jr.), znany z kultowego hitu “Gangsta’s Paradise”. Artysta został znaleziony na podłodze w łazience w domu przyjaciela. Ratownicy medyczni, którzy przybyli na miejsce, stwierdzili zatrzymanie akcji serca. Coolio ugruntował swoje miejsce w historii hip-hopu nagrywając takie utwory jak “Fantastic Voyage” (1994), “Gangsta’s Paradise” (1995) czy “C U When U Get There” (1997).

Idź do oryginalnego materiału