Muzyczne kalendarium – 3 września

vanessa.fm 2 tygodni temu

1944, W Załężu urodził się Stan Borys (właściwie: Stanisław Guzek), wokalista, kompozytor, laureat wielu festiwali między innymi w Sopocie, Ostendzie i Caracas. Był współzałożycielem grupy Blackout, później związał się z formacją Bizony. W latach 70-tych wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Do najbardziej znanych przebojów w wykonaniu Stana Borysa należą “Anna”, “Idę drogą nieznaną”, “Jaskółka uwięziona” oraz “Spacer dziką plażą”.

1964, Urodził się Bogdan Łyszkiewicz, lider zespołu Chłopcy z Placu Broni. Nazywany “polskim Lennonem”, skomponował w latach 90-tych przeboje formacji “O! Ela”, “Kocham Cię”, “Kiedy już będę dobrym człowiekiem” oraz “Kocham wolność”. Zginął w wypadku samochodowym niedaleko Płońska w czerwcu 2000 roku.

1966, Donovan umieścił na pierwszym miejscu amerykańskiej listy przebojów singiel ze swoją kompozycją “Sunshine Superman”. W nagraniu piosenki udział wziął popularny gitarzysta sesyjny Jimmy Page, wtedy jeszcze członek grupy The Yardbirds. Donovan w wywiadzie dla mediów powiedział, iż piosenka była dedykowana Lindzie Lawrence, która później została jego żoną.

1968, W Warszawie urodził się Piotr Rubik, kompozytor muzyki instrumentalnej, filmowej oraz teatralnej, multiinstrumentalista. Popularność zdobył dzięki płytom “Tu es Petrus” oraz “Psałterz Wrześniowy” zawierającym między innymi kompozycje “Niech mówią, iż to nie jest miłość” oraz “Psalm dla Ciebie”. Pisał utwory dla Edyty Górniak, produkował płyty Tytusa Wojnowicza, Katarzyny Skrzyneckiej i Michała Bajora.

1970, Alan Wilson, gitarzysta zespołu Canned Heat został znaleziony martwy w przydomowym ogrodzie Boba Hite’a, kolegi z zespołu w Topanga Canyon niedaleko Los Angeles. W chwili śmierci Wilson miał 27 lat. Tym samym dołączył do niesławnego klubu 27, którego członkowie (głównie muzycy) zmarli przedwcześnie w tym wieku, między innymi Brian Jones, Jimi Hendrix, Janis Joplin i Jim Morrison. Wilson skomponował jeden z największych przebojów Canned Heat – utwór “On The Road Again”.

1977, Miesiąc po śmierci Elvisa Presleya, na liście w Wielkiej Brytanii znajdowało się 27 płyt króla rock and rolla oraz dziewięć singli. Na szczycie listy albumów znajdowała się jego płyta “Moody Blue”, listę singli natomiast wieńczył jego przebój “Way Down”. W rezultacie Presley zrównał się tym wynikiem z Beatlesami, którzy wprowadzili na brytyjską listę siedemnaście przebojów numer jeden.

1982, W San Bernardino rozpoczął się trzydniowy The US Festival, sfinansowany przez założyciela firmy Apple, Stevena Wozniaka. Na festiwalowej scenie wystąpili między innymi Tom Petty, Fleetwood Mac, The Police, The Cars, Talking Heads i Pat Benatar.

1986, W Clarendon na Jamajce urodził się Omi (właściwie: Omar Samuel Pasley), wokalista, którego piosenka “Cheerleader” utrzymana w stylu ska w 2014 roku zdobyła szczyty list przebojów w kilku krajach. Sporą popularnością cieszył się także remiks tej kompozycji autorstwa Felixa Jaehna.

1983, Grupa UB40 po raz pierwszy umieściła na szczycie brytyjskiej listy przebojów piosenkę zatytułowaną “Red Red Wine”. Utwór pochodzący z płyty “Labour Of Love” był reggae’ową przeróbką przeboju Neila Diamonda z 1968 roku. Wersja UB40 doczekała się też pierwszego miejsca w USA pięć lat później.

1991, W trakcie europejskiej trasy koncertowej zespół Nirvana nagrał kilka utworów na potrzeby programu radiowego Johna Peela z radia BBC. Formacja Kurta Cobaina zarejestrowała wtedy kompozycje “Dumb”, “Drain You” oraz “Endless Nameless” w londyńskim studiu Maida Vale.

2004, Sir Cliff Richard zaskoczył przemysł muzyczny rozwiązując swój kontrakt płytowy z EMI i podpisując nowy z wytwórnią Eminema, będącą filią Universal Music. W trakcie swojej prawie pięćdziesięcioletniej kariery pod szyldem EMI Cliff Richard sprzedał ponad 250 milionów płyt.

2006, Na pierwszym miejscu brytyjskiej listy przebojów znalazła się piosenka “SexyBack” nagrana przez Justina Timberlake’a z udziałem producenta muzycznego Timbalanda. Był to pierwszy hit numer jeden byłego wokalisty ‘N Sync w Wielkiej Brytanii. Za tę kompozycję Justin i Timbaland otrzymali rok później nagrodę Grammy za najlepsze nagranie taneczne. W 2006 roku “SexyBack” został najdłużej utrzymującym się przebojem numer jeden na liście Hot 100 – nie opuszczał pierwszego miejsca przez siedem tygodni.

2008, Rhythm and bluesowy wokalista Ne-Yo otrzymał ponad 700 tysięcy dolarów odszkodowania za usunięcie go z programu trasy koncertowej R. Kelly’ego. Ne-Yo, który otwierał koncerty Kelly’ego, twierdził w sądzie, iż został wyrzucony ponieważ publiczność wolała go bardziej niż główną gwiazdę wieczoru. R. Kelly stanowczo temu zaprzeczył.

2010, W Devon w południowej Anglii w dziwnym wypadku zginął Mike Edwards, wiolonczelista, były muzyk grupy Electric Light Orchestra. Jego samochód zderzył się z 600 kilogramową belą siana, która stoczyła się z pobliskiego wzgórza. 62-letni Edwards poniósł śmierć na miejscu.

Idź do oryginalnego materiału