Muzyczne kalendarium – 30 czerwca

vanessa.fm 2 miesięcy temu

1959, W Londynie na świat przyszedł Brendan Perry, wokalista oraz multiinstrumentalista australijskiego duetu Dead Can Dance. Na początku swojej kariery występował w nowozelandzkiej punk-rockowej grupie The Scavengers przemianowanej później na The Marching Girls. Wraz z Lisą Gerard wydał pod szyldem wytwórni 4AD takie płyty jak “Spleen And Ideal”, “Within The Realm Of A Dying Sun” oraz “The Serpent’s Egg”.

1962, Mike Sarne i Wendy Richards wprowadzili na pierwsze miejsce brytyjskiej listy przebojów piosenkę “Come Outside”. Później oboje porzucili muzykę i zostali uznanymi aktorami telewizyjnymi.

1968, W Nowym Orleanie urodził się Phil Anselmo, wokalista teksańskiej heavymetalowej grupy Pantera, w której zastąpił Terry’ego Glaze’a. Z zespołem nagrał sześć studyjnych albumów i jedną płytę koncertową. Później ze względu na problemy z kręgosłupem był zmuszony opuścić formację. Po rozpadzie Pantery Anselmo związał się z supergrupą Down.

1973, Grupa Slade umieściła na pierwszym miejscu listy w Wielkiej Brytanii singiel z utworem “Skweeze Me Pleeze Me”. Ponoć muzycy nagrali tę piosenkę tylko dla kawału i dystansowali się od niej choćby po jej spektakularnym sukcesie na listach. Nie wykonywali jej też podczas swoich koncertów.

1975, Zespół The Jackson Five ogłosił przejście z wytwórni Motown do Epic Records. Bracia zmuszeni zostali jednak do zmiany nazwy na The Jacksons ponieważ Motown posiadała prawa do oryginalnej nazwy. Dla Epic bracia Jackson nagrali siedem płyt, pod szyldem tej wytwórni swoje solowe płyty (“Off The Wall”, “Thriller”, “Bad”, “Dangerous”) nagrywał też Michael Jackson.

1978, Wytwórnia United Artists wydała singiel grupy The Buzzcocks z piosenką “Love You More”. Czas kompozycji wynosił jedną minutę i 29 sekund i był tylko o sekundę dłuższy niż najkrótsza piosenka na listach przebojów – “Stay” Maurice’a Williamsa i grupy The Zodiacs z 1960 roku.

1979, Londyńska punk rockowa grupa Tubeway Army rozpoczęła pierwszy z czterech tygodni przewodzenia na brytyjskiej liście kompozycją “Are ‘Friends’ Electric?”. Utwór skomponowany przez Gary’ego Numana był pierwszym nagraniem w głównej mierze opartym na brzmieniu syntezatorów elektronicznych, który został hitem post-punkowej ery.

1983, Na świat przyszła Cheryl Cole, wokalistka grupy Girls Aloud, która w 2002 roku zdobyła pierwsze miejsce listy w Wielkiej Brytanii singlem “Sound Of The Underground” i wprowadziła ponad dwadzieścia utworów do Top 20 na Wyspach. Po rozpadzie grupy Cole rozpoczęła karierę solową przebojami “Fight For This Love”, “Call My Name” oraz “I Don’t Care”. Cheryl była żoną piłkarza Ashleya Cole’a, później związała się z francuskim restauratorem Jeanem Bernardem Fernandez-Versinim.

1984, Huey Lewis z grupą The News wprowadził na szczyt amerykańskiej listy przebojów płytę zatytułowaną “Sports”. Na płycie znalazły się między innymi przebojowe utwory “The Heart Of Rock & Roll”, “Heart And Soul”, “If This Is It” oraz “I Want A New Drug”. Wszystkie te single dotarły do pierwszej dziesiątki amerykańskiej listy Billboard Hot 100.

1990, Grupa New Kids On The Block rozpoczęła pierwszy z trzech tygodni przewodzenia na liście singli w USA piosenką “Step By Step”. Był to już trzeci amerykański hit tej formacji. Cały album (również zatytułowany “Step By Step”) po drugiej stronie Oceanu Atlantyckiego dotarł do miejsca pierwszego.

2001, Christina Aguilera, Lil’ Kim, Mya i Pink zdobyły pierwsze miejsce listy w Wielkiej Brytanii piosenką “Lady Marmalade”, nową wersją hitu grupy LaBelle z 1975 roku. Trzy lata wcześniej (w 1998 roku) zespół All Saints również zdobył szczyt listy tą samą kompozycją. Wersja z 2001 roku pojawiła się w filmie “Moulin Rouge” w reżyserii Baza Luhrmanna.

2002, Alicja Janosz zwyciężyła w finale pierwszej polskiej edycji programu “Idol”. Na Janosz zagłosowało 40 procent telewidzów. Drugie miejsce zajęła Ewelina Flinta, a trzecie – Szymon Wydra.

2014, Drugi album Eda Sheerana zatytułowany “X” (mulitiply) stał się najszybciej sprzedającym się krążkiem roku – w pierwszym tygodniu fani zakupili 182 tysiące sztuk płyty, na której znalazły się przebojowe single “Don’t”, “Sing” i “Thinking Out Loud”.

Idź do oryginalnego materiału