Muzyczne kalendarium – 31 lipca

vanessa.fm 1 miesiąc temu

1953, W Londynie urodził się Hugh McDowell, wiolonczelista brytyjskiej grupy Electric Light Orchestra, która w latach 70-tych i 80-tych odniosła sukces płytami zawierającymi bogate brzmieniowo kompozycje Jeffa Lynne’a takie jak “Mr. Blue Sky”, “Strange Magic”, “Shine A Little Love” czy “The Diary Of Horace Wimp”. McDowell pozostał w grupie do momentu, w którym Lynne zrezygnował z muzyków grających na instrumentach smyczkowych. W 1991 roku McDowell dołączył do grupy Electric Light Orchestra Part II.

1959, Neil Sedaka nagrał swój wielki hit zatytułowany “Oh! Carol”. Piosenka była dedykowana dziewczynie, z którą Neil spotykał się jeszcze w szkole średniej. Dziewczyna nazywała się Carol Klein – później wyszła za mąż i zmieniła nazwisko na King. Jako Carole King skomponowała wiele przebojów takich jak “(You Make Me Feel Like) A Natural Woman” dla Arethy Franklin czy “You’ve Got A Friend” dla Jamesa Taylora.

1959, Cliff Richard zdobył pierwsze miejsce brytyjskiej listy piosenką “Living Doll”. Była to pierwsza z czternastu piosenek Richarda, które dotarły na szczyt zestawienia. Utwór pojawił się także w filmie “Serious Charge”, a w 1986 roku został nagrany ponownie wraz z grupą komików The Young Ones i wydany na charytatywnym singlu w ramach akcji Comic Relief.

1963, Urodził się Norman Cook, członek grupy Housemartins, która w 1986 roku zdobyła pierwsze miejsce w Wielkiej Brytanii singlem “Caravan Of Love”. Później założył formację Beats International znaną z przeboju “Dub Be Good To Me”. Nagrywał też pod szyldem Freak Power, jako Pizzaman i Fatboy Slim. W tej ostatniej kreacji nagrał przebojowe single “Praise You” i “The Rockafeller Skank”.

1964, Amerykański wokalista Jim Reeves zginął w katastrofie samolotu lecącego z Arkansas do Nashville. 40-letni Reeves był pierwszym wykonawcą country, któremu udało się przebić na rynek muzyki pop. W 1960 roku jego utwór “He’ll Have To Go” dotarł do drugiego miejsca listy przebojów, a w 1966 roku jego pośmiertny singiel “Distant Drums” zdobył szczyt listy w Wielkiej Brytanii.

1964, Na świat przyszła C.C. Catch (właściwie: Caroline Catherine Müller), holenderska wokalistka, która w latach 80-tych rozpoczęła współpracę z Dieterem Bohlenem, członkiem grupy Modern Talking, a także kompozytorem i producentem płyt. kooperacja z Bohlenem zaowocowała takimi przebojami jak “I Can Lose My Heart Tonight”, “Cause You Are Young”, “House Of Mystic Lights” czy “Soul Survivor”. Później nagrywała pod okiem Simona Napier Bella, ex-managera duetu Wham!

1967, W Krakowie urodził się Grzegorz Turnau, wokalista, kompozytor, wykonawca tak zwanej poezji śpiewanej, autor takich utworów jak “Naprawdę nie dzieje się nic”, “Cichosza”, “Bracka” czy “Między ciszą a ciszą”. W swoich piosenkach Turnau wykorzystuje teksty czołowych polskich poetów XX wieku, a muzycznie ociera się o muzykę pop i smooth jazz. Współpracował z wieloma innymi wykonawcami między innymi z Anną Marią Jopek, Janem Kanty-Pawluśkiewiczem, Andrzejem Sikorowskim, Stanisławem Soyką i Justyną Steczkowską.

1968, Tommy James z grupą The Shondells zdobył pierwsze miejsce brytyjskiej listy przebojów kompozycją “Mony Mony”. Tytuł wbrew pozorom nie oznacza pieniędzy (money), ale pochodzi od skrótu wyświetlanego na neonie budynku firmy Mutual Of New York (M.O.N.Y.), widocznego z okna apartamentu Jamesa na Manhattanie. W 1987 roku angielski wykonawca Billy Idol nagrał swoją wersję tej piosenki, która dostała się do Top 40 w Wielkiej Brytanii.

1971, James Taylor zdobył szczyt amerykańskiej listy przebojów piosenką autorstwa Carole King “You Got A Friend”. Utwór pojawił się na jego płycie “Mud Slide Slim” oraz na wysoko ocenionej płycie King zatytułowanej “Tapestry”. Piosenka zdobyła również nagrodę Grammy za najlepsze wykonanie oraz w kategorii piosenka roku.

1982, Płyta “Eye Of The Tiger” grupy Survivor dotarła na szczyt listy albumów w Stanach Zjednoczonych. Tytułowa piosenka pochodząca z tego krążka została wybrana przez Sylvestra Stallone’a na temat przewodni jego filmu “Rocky III” i otrzymała nagrodę Grammy w kategorii najlepsza piosenka użyta w filmie. Album sprzedał się w ilości ponad pięciu milionów egzemplarzy.

1991, Kanadyjczyk Bryan Adams rozpoczął trzeci tydzień przewodzenia na brytyjskiej liście przebojów singlem z balladą “(Everything I Do) I Do It For You”. Singiel Adamsa pozostał na szczycie zestawienia jeszcze przez trzynaście kolejnych tygodni ustanawiając wówczas rekord nieprzerwanego przebywania na pierwszym miejscu.

1994, Aaliyah i R. Kelly potajemnie pobrali się w Rosemont w stanie Illinois. Chociaż Aaliyah nigdy nie potwierdziła tego faktu, magazyn Vibe opublikował na swoich łamach kopię świadectwa zawarcia małżeństwa przez dwoje wykonawców. W chwili ślubu Aaliyah miała tylko 15 lat, zatem małżeństwo i tak gwałtownie zostało anulowane.

1999, Christina Aguilera zdobyła po raz pierwszy szczyt amerykańskiej listy przebojów singlem “Genie In A Bottle”. Kompozycja osiągnęła też komercyjny sukces w ponad dwudziestu krajach zdobywając wysokie miejsca na listach przebojów, między innymi pierwsze w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Belgii, Danii i Hiszpanii. Dzięki tej piosence Aguilera zdobyła nagrodę Grammy w kategorii najlepszy debiutant.

2000, Mike Stock, członek producenckiego tria Stock, Aitken i Waterman, które w latach 80-tych wylansowało przeboje wielu wykonawców, ogłosił bankructwo. Według Stocka powodem bankructwa były liczne spory sądowe między producentami o prawa autorskie do przebojów. Później udało mu się odbić od dna dzięki płytom i przebojom grup Steps, Scooch oraz Girls At Play.

Idź do oryginalnego materiału