Muzyczne kalendarium – 31 sierpnia

vanessa.fm 3 tygodni temu

1945, W Belfaście na świat przyszedł Van Morrison (właściwie George Ivan Morrison), irlandzki muzyk i wokalista, lider grupy Them. Ich piosenka “Gloria” stała się klasycznym przykładem wczesnego garażowego rocka. Jako solowy wykonawca Van Morrison nagrał kilkadziesiąt płyt, z takimi utworami jak między innymi “Brown Eyed Girl” czy “Domino”, zdobył sześć nagród Grammy, a w 2015 roku otrzymał z rąk królowej Elżbiety II tytuł szlachecki.

1948, W Hildesheim, w Saksonii urodził się Rudolf Schenker, gitarzysta niemieckiej rockowej grupy Scorpions, którą założył w 1965 roku. Ich ballada “Wind Of Change” z 1990 roku zdobyła szczyt list wielu kraja Europy i czwarte miejsce w USA. Młodszy brat Rudolfa, Michael również został gitarzystą i oprócz Scorpions udzielał się w takich formacjach jak UFO, Contraband oraz Michael Schenker Group.

1951, W Gdańsku urodził się Sławomir Łosowski, klawiszowiec, założyciel grupy Kombi, w której grał od połowy lat 70-tych. Skomponował wiele hitów Kombi między innymi “Słodkiego miłego życia”, “Kochać cię – za późno” czy “Nie ma zysku”. Po rozwiązaniu grupy w 1992 roku zawiesił muzyczną działalność z rzadka nagrywając solowe płyty (“Nowe Narodziny”).

1956, Pierwszą dziesiątkę brytyjskiej listy przebojów zajmowali wykonawcy amerykańscy: między innymi Elvis Presley, The Platters, Doris Day, Frankie Lymon and The Teenagers oraz Gogi Grant.

1963, W Warszawie urodził się Robert Gawliński, gitarzysta, kompozytor i wokalista, współtwórca grupy Madame, a później lider zespołu Wilki formacji szczególnie popularnej w latach 90-tych, znanej z takich przebojów jak “Son Of The Blue Sky”, “Nie zabiję nocy” czy “Baśka”. Jako solowy artysta wydał płyty “Solo”, “Kwiaty jak relikwie”, “Gra” oraz “Kalejdoskop”.

1963, Grupa The Ronettes po raz pierwszy wprowadziła na amerykańską listę przebojów swoją piosenkę – była nią kompozycja “Be My Baby”. Był to jednak jedyny hit zespołu, któremu udało się dostać do pierwszej dziesiątki Billboardu. Główna wokalistka grupy, Veronica Bennett, została później żoną Phila Spectora, producenta The Ronettes.

1968, Wytwórnia Decca Records wydała singiel z piosenką “Street Fighting Man” zespołu The Rolling Stones. Kompozycja została później nazwana przez prasę “najbardziej polityczną kompozycją zespołu”. Mick Jagger napisał ją po udziale w antywojennej manifestacji zorganizowanej przed ambasadą amerykańską w Londynie.

1970, W Nowym Jorku urodziła się Debbie Gibson, amerykańska wokalistka pop, kompozytorka i producentka nagrań. Zadebiutowała płytą “Out Of The Blue”, na której znalazła się przebojowa kompozycja Gibson “Foolish Beat” (numer jeden w USA). Do innych hitów w jej wykonaniu należą “Shake Your Love”, “Electric Youth” oraz “Only In My Dreams”.

1976, George Harrison został uznany winnym “podświadomego” plagiatu kompozycji “He’s So Fine” z 1963 roku. Sąd przychylił się do zarzutów powoda wskazując znaczne podobieństwo piosenki “My Sweet Lord” Harrisona do kompozycji autorstwa Ronalda Macka, nagranej przez zespół The Chiffons. Wpływy ze sprzedaży “My Sweet Lord” zostały sądownie przekazane Mackowi. Co ciekawe, rok wcześniej The Chiffons nagrali swoją wersję “My Sweet Lord”.

1984, “Purple Rain”, film w reżyserii Alberta Magnoli z Princem w roli głównej pojawił się w kinach na Wyspach Brytyjskich. Obraz zdobył Oscara za najlepszą oryginalną ścieżkę dźwiękową, zarobił łącznie ponad 80 milionów dolarów i został jednym z kultowych muzycznych filmów dekady.

1985, Album “Brothers In Arms” grupy Dire Straits rozpoczął pierwszy z dziewięciu tygodni przewodzenia na liście przebojów w USA. Płyta zawierające takie utwory jak “Money For Nothing”, “Walk Of Life”, “Your Latest Trick” czy kompozycję tytułową uplasowała się na szczycie zestawień w ponad dwudziestu krajach i sprzedała się w ilości ponad 20 milionów egzemplarzy.

1991, Grupa Metallica umieściła na pierwszym miejscu amerykańskiej listy albumów swój nowy krążek zatytułowany po prostu “Metallica”. Album z takimi kompozycjami jak “Enter Sandman”, “Sad But True”, “The Unforgiven” oraz “Nothing Else Matters” nie opuszczał pierwszego miejsca przez cztery tygodnie. W samych Stanach Zjednoczonych płyta sprzedała się w ilości 10 milionów sztuk.

1997, Zespół Oasis zdobył pierwsze miejsce brytyjskiej listy albumów trzecią płytą w dyskografii zatytułowaną “Be Here Now”. W pierwszym dniu publikacji sprzedano ponad milion sztuk płyty. Oasis byli wtedy na fali największej popularności, a “Be Here Now” został najszybciej sprzedającym się albumem wszech czasów w Wielkiej Brytanii.

2002, Agencja NASA obwieściła, iż Lance Bass, wokalista grupy ‘NSync został pierwszym celebrytą, który poleci w kosmos. Bass za miejsce w rosyjskim statku kosmicznym Sojuz miał zapłacić ponad 20 milionów dolarów. Wokalista tym samym zostałby najmłodszym kosmonautą, który został wystrzelony w kosmos. Do lotu jednak nie doszło – sponsorzy Bassa wycofali się z wcześniejszych przyrzeczeń i wokaliście nie udało się zebrać całej kwoty.

Idź do oryginalnego materiału