Muzyczne kalendarium – 5 października

vanessa.fm 2 tygodni temu

1941, Urodziła się Helena Majdaniec – piosenkarka, która śpiewała z takimi zespołami jak Czerwono-Czarni i Niebiesko-Czarni. Wylansowała między innymi takie przeboje jak “Czarny Ali Baba” i “Zakochani są wśród nas”.

1954, W Dublinie przyszedł na świat Bob Geldof. Wraz z grupą The Boomtown Rats w 1979 wylansował piosenkę “I Don’t Like Mondays” zainspirowaną strzelaniną w szkole podstawowej w San Diego. Geldof był też spiritus movens projektu Band Aid z 1984 roku i nagrania piosenki “Do They Know It’s Christmas?”, z której dochód przeznaczono na pomoc głodującej Afryce. To przedsięwzięcie przerodziło się w charytatywny koncert Live Aid, w którym wystąpiły takie sławy Queen, Paul McCartney, Bob Dylan, Sting, Mick Jagger, Madonna, Elton John, David Bowie, Phil Collins, Tina Turner i wielu innych. Dzięki tej akcji zebrano ponad 100 milionów dolarów dla ofiar głodu w Afryce.

1962, Zespół The Beatles wydał debiutancki singiel “Love Me Do”. Wprawdzie dotarł tylko do siedemnastego miejsca na liście przebojów, ale producent George Martin powiedział już wtedy, iż to był dzień, w którym zmienił się świat.

1965, Johnny Cash został aresztowany na meksykańskiej granicy w pobliżu El Paso. W futerale na gitarę, z którą podróżował celnicy znaleźli setki tabletek. Cash otrzymał wyrok więzienia w zawieszeniu, zasądzono też 1.000 dolarów kary.

1966, Po przybyciu do Londynu Jimi Hendrix, Mitch Mitchell oraz Noel Redding po raz pierwszy zagrali razem – w ten sposób powstała grupa The Jimi Hendrix Experience, swego czasu ogłoszona w plebiscycie magazynu Rolling Stone najlepszym trio rockowym wszechczasów mającym przeogromny wpływ na późniejszych wykonawców. W tym składzie zespół nagrał trzy udane płyty studyjne.

1974, Płyta Mike’a Oldfielda “Tubular Bells” (dzwony rurowe) zawierająca rozbudowany instrumentalny utwór nagrany przez samego, wówczas 20-letniego Oldfielda dotarła do pierwszego miejsca na brytyjskiej liście przebojów. Oldfield próbował wcześniej opublikować ten album w wielu znanych wytwórniach muzycznych, ale wszystkie mu odmawiały – niektóre uważały, iż nikt nie będzie chciał słuchać takiej muzyki. Płyta przebywała 279 tygodni na brytyjskiej liście przebojów i osiągnęła sprzedaż 10 milionów sztuk na całym świecie.

1979, W Lublinie urodził się Piotr Cugowski – wokalista rockowej grupy Bracia, drugi syn Krzysztofa Cugowskiego z Budki Suflera. Z bratem Wojciechem nagrał kilka płyt, między innymi “Fobrock” z 2005 roku, “Tribute to Queen” z 2008 czy “Zmienić Zdarzeń Bieg” z 2013. W 2009 roku został nominowany do Fryderyka w kategorii “Wokalista roku”. Współpracował także z Markiem Raduli, Martyną Jakubowicz, Janem Borysewiczem, Sewerynem Krajewskim i Jonem Lordem z Deep Purple. Wraz z zespołem Bracia supportował w Polsce koncerty zespołów Whitesnake, Molly Hatched i Wishbone Ash.

1985, Na szczycie brytyjskiej listy przebojów znalazła się piosenka “If I Was” Midge’a Ure znanego wcześniej z występów z grupą Ultravox. Był to jedyny solowy przebój numer jeden tego wykonawcy. Na gitarze basowej w tej piosence zagrał Mark King z grupy Level 42.

1991, Po drugiej stronie Atlantyku na pierwszym miejscu list przebojów znalazła się nowa płyta grupy Guns N’ Roses – “Use Your Illusion II”. Była to druga część zestawu dwóch osobnych albumów wydanych jednego dnia. Płyta zawierała między innymi takie kompozycje jak “You Could Be Mine”, “Don’t Cry” i cover Boba Dylana “Knockin’ on Heaven’s Door”.

1993, Amerykańska piosenkarka i aktorka Barbra Streisand podpisała kontrakt z kasynem MGM Grand z Las Vegas na wykonanie dwóch koncertów – w Sylwestra i w Nowy Rok. Dzięki temu stan jej konta zwiększył się o bagatela 20 milionów dolarów.

2002, Podczas XI Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film grupa Myslovitz odebrał statuetkę za teledysk “Acidland” w kategorii scenariusz, którego twórcami byli Anna Maliszewska i Łukasz Jankowski.

2008, Pink umieściła na pierwszym miejscu listy przebojów piosenkę “So What”. Utwór ten pozostał tam przez kolejne trzy tygodnie.

Idź do oryginalnego materiału