Muzyczne kalendarium – 6 maja

vanessa.fm 1 tydzień temu

1945, w Dearborn urodził się Bob Seger, amerykański wokalista i kompozytor. Seger napisał całą serię przebojów – w 1987 roku umieścił na pierwszym miejscu w USA piosenkę “Shakedown” pochodzącą z drugiej części filmu “Gliniarz z Beverly Hills”, a w roku 1995 jego singiel “We’ve Got Tonight” dotarł do UK Top 40. W trakcie swojej kariery sprzedał ponad 20 milionów płyt, a w 2004 roku został wprowadzony do rock and rollowego panteonu sławy.

1950, W Krakowie urodził się Zbigniew Wodecki, popularny piosenkarz, multiinstrumentalista i aranżer (niektóre źródła wskazują jako miejsce urodzenie muzyka Łaziska w gminie Godów). Wodecki skomponował między innymi takie przeboje jak “Zacznij od Bacha”, “Izolda”, wykonywał też piosenki “Chałupy welcome to” oraz temat animowanej bajki “Pszczółka Maja”. Śpiewał też w duetach: ze Zdzisławą Sośnicką, Ewą Bem i Krystyną Prońko. Laureat wielu nagród, między innymi medalu “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

1960, Na świat przyszedł Larry Steinbachek, klawiszowiec zespołu Bronski Beat, popularnego w połowie lat 80-tych, znanego z przebojów “Smalltown Boy” oraz “Why”. Po odejściu wokalisty Jimmiego Somerville’a z zespołu, Steinbachek wraz ze Stevem Bronskim próbował podtrzymać działalność zespołu, ale kolejne płyty nie odniosły już większego sukcesu. Po rozwiązaniu grupy w 1995 roku Steinbachek zajął się własnymi projektami muzycznymi.

1965, W pokoju hotelowym na Florydzie Mick Jagger i Keith Richards wymyślili słynny gitarowy riff otwierający utwór “Satisfaction”. Stało się to w dniu gdy Richards kupił w sklepie muzycznym gitarową przystawkę fuzz firmy Gibson. “Satisfaction” uznawany jest za jedną z największych rock and rollowych kompozycji rockowych w historii. W ankiecie magazynu Rolling Stone piosenka zajęła drugie miejsce wśród pięciuset najlepszych rockowych przebojów wszech czasów.

1972, Podwójny album grupy Tyrannosaurus Rex wspiął się na pierwsze miejsce listy w Wielkiej Brytanii. Tytuł płyty – “Prophets, Seers And Sages And The Angels Of The Ages / My People Were Fair And Had Sky In Their Hair But Now They’re Content To Wear Stars On Their Brows” – był najdłuższym w owym czasie tytułem i zawierał ponad 120 liter.

1972, W Mysłowicach urodził Artur Rojek, wokalista i lider zespołu Myslovitz, udzielający się również w formacji Lenny Valentino. Rojek jest też pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Off Festivalu, imprezy mającej na celu promocję muzyki alternatywnej. W 2014 roku wydał solową płytę “Składam się z ciągłych powtórzeń”, która zdobyła status platyny.

1978, Płyta ze ścieżką dźwiękową do filmu “Gorączka sobotniej nocy” rozpoczęła 18-tygodniowy okres przewodzenia na brytyjskiej liście przebojów. Album, na którym znalazło się siedem piosenek zespołu Bee Ges, sprzedał się w ilości ponad 30 milionów sztuk na całym świecie.

1984, Na rynku ukazał się singiel “What’s Love Got To Do With It” Tiny Turner. Pochodzący z piątej w dyskografii płyty wokalistki, “Private Dancer” stał się najbardziej kasowym singlem Turner w jej karierze. Rok później piosenka została nagrodzona trzema statuetkami Grammy, a w 1993 roku tym samym tytułem nazwano biograficzny film o artystce.

1989, Były wokalista grupy Frankie Goes To Hollywood, Holly Johnson, zdobył pierwsze miejsce w Wielkiej Brytanii solowym debiutanckim albumem zatytułowanym “Blast”. Na płycie pojawiły się takie hity Johnsona jak “Love Train”, “Americanos” i “Atomic City”. Krążek pozostał na liście przez siedemnaście tygodni i uzyskał sprzedaż na poziomie 300 tysięcy sztuk.

1995, Grupa Oasis wprowadziła na listę przebojów swój pierwszy singiel z piosenką “Some Might Say”. Kompozycja Noela Gallaghera pochodząca z drugiego albumu formacji “(What’s The Story) Morning Glory?” dotarła do miejsca pierwszego na Wyspach Brytyjskich.

2001, Była członkini grupy Spice Girls, Geri Halliwell, po raz czwarty wprowadziła na szczyt listy przebojów na Wyspach Brytyjskich solowy singiel – tym razem była to nowa wersja hitu grupy Weather Girls z 1984 roku, “It’s Raining Men”. Piosenka pojawiła się także na ścieżce dźwiękowej do filmu “Dziennik Bridget Jones” z Renée Zellweger w roli głównej.

2013, Lauryn Hill, była wokalistka zespołu The Fugees, została skazana przez sąd w New Jersey na trzy miesiące wiezienia za unikanie płacenia podatków. 37-letnia wokalistka w latach 2005-2007 nie zapłaciła prawie dwóch milionów dolarów należnego podatku. Karę odbyła w więzieniu w Danbury w stanie Connecticut.

Idź do oryginalnego materiału