Muzyczne kalendarium – 7 lutego

vanessa.fm 7 godzin temu

1960, W Lublinie urodziła się Urszula Kasprzak, popularna wokalistka rockowa. W latach 1982-87 współpracowała z Budką Suflera, z którą nagrała takie piosenki jak “Fatamorgana ’82”, “Bogowie i demony” czy “Dmuchawce, latawce, wiatr”. Kontynuowała też udaną karierę solową nagrywając w 1996 roku multiplatynową płytę “Biała droga”, z której pochodziły przeboje “Na sen, “Konik na biegunach” oraz “Niebo dla Ciebie”.

1960, Urodził się Steve Bronski, muzyk brytyjskiego trio Bronski Beat, które odniosło sukces w latach 80-tych tanecznymi utworami “Smalltown Boy”, “Why?” i “Hit That Perfect Beat”, Oprócz Bronskiego w grupie grał Larry Steinbachek, a wokalistą był Jimmy Somerville.

1962, W Tulsa w stanie Oklahoma urodził się Garth Brooks, wokalista country, niezmiernie popularny w Stanach Zjednoczonych. W latach 90-tych Brooks sprzedał ponad 60 milionów płyt, z których najbardziej popularne to “Ropin’ The Wind”, “No Fences” i “Double Live” (21-krotna platyna). Chociaż w roku 2000 złożył oficjalnie oświadczenie o zakończeniu kariery, okazjonalnie nagrywał single, a w 2014 roku wydał płytę “Man Against Machine” i rozpoczął światową trasę koncertową.

1964, Na nowojorskim lotnisku JFK tłum złożony z pięciu tysięcy fanów powitał muzyków The Beatles, którzy po raz pierwszy odwiedzili Stany Zjednoczone. Wizyta Beatlesów była poprzedzona sukcesem ich singla “I Want To Hold Your Hand” na amerykańskich listach przebojów.

1969, W Morgan Studio w Londynie zespół The Who nagrał utwór “Pinball Wizard”, który później znalazł się na płycie “Tommy”. “Pinball Wizard” był od tego czasu grany praktycznie na każdym koncercie The Who i stał jednym ze sztandarowych utworów tej formacji.

1970, Zespół Led Zeppelin zdobył po raz pierwszy szczyt brytyjskiej listy albumem “Led Zeppelin II. Wydany w listopadzie 1969 roku zawierał kompozycję “Whole Lotta Love”, która w zestawieniu singli przebywała łącznie 136 tygodni.

1970, Holenderska grupa Shocking Blue zdobyła szczyt amerykańskiej listy piosenką “Venus”, w Wielkiej Brytanii docierając do miejsca ósmego. Szesnaście lat później taki sam wynik na Wyspach osiągnęła grupa Bananarama własną wersją przeboju Holendrów.

1981, Disco-soulowa grupa Kool & The Gang wprowadziła na szczyt listy w USA kompozycję “Celebration”. W Wielkiej Brytanii utwór ten dotarł do miejsca siódmego.

1981, Pochodząca z płyty “Double Fantasy” piosenka “Woman” Johna Lennona zajęła pierwsze miejsca brytyjskiego zestawienia singli. Był to już trzeci hit numer jeden Lennona w zaledwie siedem tygodni od jego śmierci w grudniu 1980 roku.

1987, W Twardorzeczce koło Żywca urodziła się Monika Brodka, wokalistka, laureatka trzeciej edycji programu “Idol”. W 2005 roku została nominowana do Nagrody Muzycznej Fryderyk w trzech kategoriach między innymi jako wokalistka roku. Jej debiutancki album uzyskał status złotej płyty, kolejne płyty “Moje piosenki”, “Granda” oraz “LAX” przyniosły Brodce przeboje “Znam Cię na pamięć”, “Miał być ślub”, “Krzyżówka dnia” i “Varsovie”.

1987, George Michael wraz z Arethą Franklin zdobyli pierwsze miejsce w Wielkiej Brytanii duetem “I Knew You Were Waiting (For Me)”. Utwór skomponowany przez Simona Climie z grupy Climie Fisher dał Franklin jej pierwszy hit numer jeden po prawie dwudziestu latach przerwy.

1999, Grupa Blondie dotarła do pierwszego miejsca brytyjskiej listy piosenką “Maria” pochodzącą z płyty “No Exit”. 54-letnia wówczas Debbie Harry stała się tym samym najstarszą wokalistką, której udało się umieścić swoją piosenkę na pierwszym miejscu listy.

2005, W ankiecie widzów kanału czwartego w Wielkej Brytanii “Thriller” Michaela Jacksona został ogłoszony najlepszym wideoklipem w historii. Wideo ukazujące Jacksona jako wilkołaka i zombie pobiło animowane wideoklipy Peter Gabriela (“Sledgehammer”) i grupy A-Ha (“Take On Me”).

2022, W wieku 82 lat zmarł Zbigniew Namysłowski, wybitny muzyk jazzowy, saksofonista, który jako pierwszy jazzman z Polski wydał płytę za granicą. Współpracował między innymi z Krzysztofem Komedą, Czesławem Niemenem i Michałem Urbaniakiem. Chętnie łączył jazz z muzyką etniczną i klasyczną. Jego najbardziej znane albumy to “Winobranie”, “Kuyaviak Goes Funky” oraz “Air Conditon”.

Idź do oryginalnego materiału