Muzyczne kalendarium – 7 września

vanessa.fm 2 tygodni temu

1936, W Lubbock w Teksasie urodził się Buddy Holly (właściwie: Charles Hardin Holley), wokalista i kompozytor, założyciel grupy The Crickets. Jego piosenki wywarły wpływ na takich wykonawców jak The Beatles czy The Rolling Stones. Wraz z The Crickets Holly wylansował takie przeboje jak “That’ll Be The Day”, “It Doesn’t Matter Anymore” czy “Peggy Sue”. Jako jeden z pierwszych wykonawców komponował, nagrywał i produkował swoje piosenki. Holly zginął młodo w katastrofie lotniczej w lutym 1959 roku. W tym samym wypadku śmierć ponieśli The Big Bopper oraz Ritchie Valens.

1949, W Newark na świat przyszła Gloria Gaynor, wokalistka której piosenka “I Will Survive” z 1979 roku nazywana przez prasę “kobiecym hymnem” stała się wielkim hitem wczesnej ery disco. Kompozycja pojawiła się na stronie B singla z utworem “Subsititute”, ale prezenterzy gwałtownie rozpoznali potencjał piosenki i zaczęli emitować ją w radiu. Chociaż Gaynor nagrała później jeszcze jeden przebój “Never Can Say Goodbye”, to nie potrafiła już przebić sukcesu “I Will Survive”.

1951, Urodziła się Chrissie Hynde, amerykańska wokalistka i gitarzystka, związana z rockowym zespołem The Pretenders, z którym nagrała takie przebojowe single jak “Brass In Pocket” z 1980 roku, “Don’t Get Me Wrong” z 1986 roku czy ballada “I’ll Stand By You” z 1994 roku. W życiu osobistym Hynde była związana z Rayem Daviesem z zespołu The Kinks, Jimem Kerr, wokalistą grupy Simple Minds oraz kolumbijskim artystą Lucho Brieva.

1956, W Nowym Jorku urodziła się Robin Beck, wokalistka, która w 9188 roku podbiła listy przebojów przebojem “The First Time”. Piosenka została pierwotnie napisana na potrzeby telewizyjnej reklamówki coca-coli, ale gwałtownie zaczęła żyć własnym życiem. Utwór na jesieni 1988 roku zdobył szczyt brytyjskiej listy singli, podobnie w Niemczech, Norwegii, Austrii i Szwajcarii.

1956, W Chorzowie urodził się Ryszard Riedel, charyzmatyczny wokalista zespołu Dżem, do którego dołączył w 1973 roku. Riedel był autorem tekstów takich utworów formacji jak “Whisky”, “Naiwne pytania”, “Wehikuł czasu” i wielu innych. Przez lata uzależniony od narkotyków (głównie heroiny) zmarł w lipcu 1994 roku.

1959, Craig Douglas zdobyła pierwsze miejsce brytyjskiej listy przebojów własną wersją przeboju Sama Cooke’a “Only Sixteen”. Douglas (który naprawdę nazywał się Terence Perkins) przed rozpoczęciem kariery w przemyśle muzycznym był mleczarzem – prasa gwałtownie przypięła mu łatkę “Singing Milkman” (śpiewający mleczarz).

1967, W Paryżu urodził się David Guetta, francuski didżej i producent muzyki tanecznej. Sukces osiągnął dzięki takim kompozycjom jak “When Love Takes Over”, “Gettin’ Over You” czy “Titanium”. Był również producentem nagrań innych wykonawców między innymi “I Gotta Feeling” zespołu Black Eyed Peas, “Sexy Bitch” w wykonaniu Akona oraz “Right Now” Rihanny.

1972, W Warszawie urodził się Jarosław Polak znany jako Sidney Polak, muzyk zespołów Cytadela i T.Love. W 2002 roku rozpoczął solową karierę nagrywając takie przeboje jak “Chomiczówka”, “Otwieram wino” oraz “Przemijamy”. W 2004 roku otrzymał nagrodę Fryderyka między innymi w kategoriach kompozytor roku i alternatywny album roku (za płytę “Sidney Polak”).

1976, Szwedzka grupa ABBA zdobyła szczyt brytyjskiej listy piosenką “Dancing Queen”. Był to już ich czwarty hit w Wielkiej Brytanii. Singiel pojawił się też na pierwszym miejscu w kilkunastu krajach europejskich oraz w USA, gdzie został jedynym przebojem numer jeden tej formacji za Oceanem.

1978, Keith Moon, perkusista grupy The Who zmarł z powodu przedawkowania leków na abstynencję. Moon przez lata zmagał się z alkoholizmem. Jego grę słychać na takich przebojowych płytach The Who jak “My Generation” czy albumie “Who Are You”, który został wydany na dwa tygodnie przed jego śmiercią.

1985, Angielski wokalista John Parr rozpoczął dwutygodniowe przewodzenie na amerykańskiej liście singlem “St. Elmo’s Fire (Man In Motion)”. Piosenka pojawiła się także w filmie fabularnym o tym samym tytule. Parr wraz z Davidem Fosterem napisał ją dla kanadyjskiego sportowca Ricka Hansena, który wtedy przemierzał świat na wózku inwalidzkim w celu uświadomienia społeczeństwu problemów ludzi z przerwanym rdzeniem kręgowym – jego podróż nosiła nazwę “Man in Motion Tour”.

1996, W Pradze Michael Jackson zagrał pierwszy koncert swojej trasy HIStory World Tour. Tournee Jacksona składające się z 82 występów obejrzało ponad 4 miliony fanów – wpływy z koncertów przekroczyły zysk poprzedniej trasy “Bad” i wyniosły ponad 160 milionów dolarów.

2003, Grupa Black Eyed Peas rozpoczęła pierwszy z sześciu tygodni przewodzenia na brytyjskiej liście przebojów piosenką “Where Is The Love”. Nagranie, w którym pojawił się też Justin Timberlake zostało najlepiej sprzedającym się singlem roku.

Idź do oryginalnego materiału