Na czym polega tzw. kredyt we frankach?

nowagazeta.pl 1 tydzień temu
W ostatnich latach kredyty we frankach wywoływały skrajne emocje. Z jednej strony były korzystne, a z drugiej prowadziły do bankructw, rozpadów małżeństw i przekraczających dochody rat. W mediach pojawiały się sprzeczne informacje, co wprowadzało chaos i zniechęcenie. Czy kredyty frankowe są rzeczywiście złym sposobem finansowania marzeń i inwestycji? Czas rozwiać wątpliwości i uporządkować wiedzę.
Kredyty udzielane w latach 2005-2010

W latach 2005-2010 banki masowo udzielały kredytów złotówkowych powiązanych z kursem franka szwajcarskiego (CHF). W obiegu powszechnym określane były jako „umowy kredytu walutowego” lub „umowy kredytu we frankach”.

Różnice w nazewnictwie

W ekonomii funkcjonuje inne nazewnictwo, które kilka ma wspólnego z tymi terminami. Według raportu z 2016 roku, kredyty walutowe można podzielić na kilka kategorii:

Kredyt złotówkowy

To kredyt udzielony w polskich złotych (PLN), z ratami spłacanymi w tej samej walucie.

Kredyt walutowy

Różni się tym, iż udzielany jest w walucie obcej, najczęściej w CHF, EUR lub USD. Kredytobiorca spłaca go w walucie określonej w umowie.

Kredyt waloryzowany kursem obcej waluty

Jest to kredyt udzielony w złotówkach, ale część kwoty jest przeliczana na walutę obcą według kursu w dniu uruchomienia kredytu. Raty spłacane są w zł
Idź do oryginalnego materiału