Na jarmarku u tkaczy

id-24.pl 1 miesiąc temu

CHEŁMSKO ŚLĄSKIE. W najbliższy weekend, 24-25 sierpnia w Chełmsku Śląskim odbędą się wydarzenia „Z lnem w Europie. Lniana tradycja – dziedzictwo kulturowe Chełmska Śląskiego” oraz Jarmark Tkaczy Śląskich.

Tegoroczne świętowanie w Chełmsku Śląskim jest niepowtarzalną okazją, by przenieść się w czasie i poznać bogate tradycje rzemieślnicze naszego regionu.

W sobotę 24 sierpnia wydarzenie pn. „Z lnem w Europie” rozpocznie się o godzinie 15.00 tradycyjną paradą Tkaczy Śląskich „Cztery pory roku”. W programie sobotniego wydarzenia przewidziano także pokaz mody lnianej Urszuli Jonikisz, wystawę „Lniana lalka” przekazanie klucza do kapsuły czasu oraz występy lokalnych artystów. Wydarzeniu niezmiennie towarzyszyć będzie festiwal stoisk rękodzielniczych. Wystąpią: zespół Szczyle, Natalia Iwaniec oraz zespół Zielone Żabki. Pierwszy dzień świętowania zakończy się zabawą taneczną z zespołem Mi’a Dor.

W niedzielę 25 sierpnia – Jarmark Tkaczy Śląskich rozpocznie się również o godzinie 15.00. Jego nadrzędnym celem jest integracja społeczności polsko-czeskiej, promowanie relacji oraz zdobywanie wiedzy o kulturze i historii poprzez celebrowanie tradycji i kultury. Podczas wydarzenia zaprezentują się rękodzielnicy prezentujący unikalne wyroby pochodzące zarówno z Polski, jak i z Czech.

Podczas jarmarku mieszkańcy gminy Lubawka, powiatu oraz turyści będą mieli możliwość zwiedzenia wioski warsztatowej, w której znajdować się będzie aż osiem unikalnych stanowisk rzemieślniczych. Każde stanowisko to inny rodzaj rękodzieła, a uczestnicy będą mogli na własne oczy zobaczyć, jak powstają tradycyjne wyroby oraz samodzielnie spróbować swoich sił w wybranej dziedzinie. Wioska warsztatowa obejmie następujące stanowiska: garncarstwo, tkactwo, makrama, papiernictwo, piekarnictwo, snycerstwo, wiklina oraz jubilerstwo. Oprócz warsztatów rękodzielniczych odbędą się również koncerty lokalnych artystów, na najmłodszych czekać będą animacje. Oba przedsięwzięcia są doskonałą okazją, by zbliżyć się do lokalnej tradycji polsko-czeskiego pogranicza oraz odkryć tajniki rzemiosła artystycznego. Podczas dwudniowego eventu dostępna będzie również obszerna strefa gastronomiczna.

Idź do oryginalnego materiału