W Krakowie rozpoczęła się Teqballowa Liga Mistrzów.
Koniec lata dla sympatyków Teqballa w Polsce zostanie zakończony wyjątkowym akcentem – już w dniach 14-17 września w Krakowie będziemy świadkami rywalizacji w ramach Teqball World Series! Biorąc pod uwagę listę zgłoszonych zawodników oraz potencjał organizacyjny, zapowiada się jedno z największych wydarzeń Teqball w historii! W akcji zobaczymy zawodników z ponad 20 państw z pięciu kontynentów. Zawodnicy powalczą nie tylko o tytuły w pięciu kategoriach, ale również o nagrody finansowe – pula nagród Mistrzostw Świata Teqball w Gliwicach to 100 tys. dolarów.
Czym jest Teqball?
Teqball dla wielu osób to wciąż zagadka, zatem przy okazji każdego kolejnego turnieju warto przypomnieć charakterystykę tego sportu. Specyfika gry w Teqball polega na odbijaniu piłki pomiędzy zawodnikami przy specjalnie wyprofilowanym stole. Rozgrywki Teqball realizowane są zarówno w formule singlowej, deblowej oraz debla mieszanego (mikst) – turnieje mogą być rozgrywane zarówno na hali jak i na plaży.
Sama dyscyplina ma swoje początki w 2014 roku i została wymyślona na Węgrzech. Ambasadorami Teqball na świecie są takie osobistości jak Ronaldinho, Carles Puyol, natomiast w Polsce za promocję dyscypliny odpowiadają przede wszystkim Michał Listkiewicz (aktualny prezes Polskiego Związku Teqball), Szymon Marciniak (sędzia piłkarski) czy Piotr Dziewicki i Paweł Golański (byli profesjonalni piłkarze). Polska to jeden z prekursorów rozwoju Teqballa. Dzięki zaangażowaniu Polskiej Fundacji Sportu na czele z Tomaszem Zabielskim oraz Polskiego Związku Teqball, w grudniu 2021 roku w naszym kraju, a dokładnie na Arenie Gliwice udało się zorganizować Mistrzostwa Świata Teqball.
Teqball World Series – format rozgrywek dla najlepszych
Teqball World Series to stosunkowo nowy format rozgrywek stworzony w tym roku przez Międzynarodową Federację Teqball (FITEQ), dedykowany najlepszym zawodnikom Teqball. Jest to cykl turniejów, które można śmiało określić miałem Teqballowej Ligi Mistrzów. Wydarzenie z serii Teqball World Series zostały rozegrane po raz pierwszy w marcu w Paryżu. Zawodnicy w walczą o punkty do światowego rankingu Teqball oraz nagrody finansowe – pula nagród w tego typu wydarzeniach to 100 tys. dolarów.
Wydarzenie Teqball World Series odbędzie w dniach 14-17 września – faza grupowa oraz mecze eliminacyjne zostaną rozegrane na Hali 100-lecia KS Cracovia przy ulicy Focha 40 w w Krakowie. Mecze finałowe zaplanowano na sobotę 17 września, a rywalizację o zwycięstwo będzie można obserwować na Małym Rynku – początek finałów zaplanowano na 11:00 (transmisja w kanale Eurosport). Zawodnicy w ciągu czterech dni rywalizować będą w pięciu kategoriach – Singlu Kobiet i Mężczyzn, Deblu Kobiet i Mężczyzn oraz Deblu Mieszanym. Organizacja tak dużej imprezy możliwa jest dzięki zaangażowaniu i otwartości na innowacyjne dyscypliny sportu Miasta Krakowa.
“W Polsce jesteśmy pionierami jeżeli chodzi o wdrażanie projektów rozwojowych Teqball. Możemy być stawiani jako wzór do naśladowania dla innych państw z całej Europy. Organizując Teqball World Series w Krakowie mamy nadzieję pokazać naszą siłę i potencjał oraz umocnić swoją pozycję w światowej hierarchii Teqball” – opowiada Tomasz Zabielski, prezes Polskiej Fundacji Sportu i Kultury.
Teqball World Series to również idealna okazja do promocji i przedstawienia tej ciekawej dyscypliny mieszkańcom Krakowa na rok przed przyszłorocznymi Igrzyskami Europejskimi, których częścią jest właśnie Teqball. To dzięki inicjatywie Janusza Kozioła, pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rozwoju Kultury Fizycznej, udało się włączyć Teqball do programu Igrzysk.
Medaliści Mistrzostw Świata Teqball w Krakowie
Zwracając uwagę na zbudowaną otoczkę wokół wydarzenia, na turnieju w Krakowie nie zabraknie światowej czołówki Teqball. Uczestników kusi elitarność tych rozgrywek oraz wysoka pula nagród. Po grudniowych Mistrzostwach Świata w Gliwicach jest to kolejny rozgrywany w Polsce tak mocno obsadzony turniej Teqball – w rywalizacji zobaczymy aktualnych medalistów Mistrzostw Świata:
- Ádám Blázsovics (Wegry) – Mistrz Świata Teqball w grze singlowej oraz brązowy medalista Mistrzostw Świata Teqball w grze deblowej (w parze z Csaba Bányik) z 2021 roku
- Csaba Bányik (Węgry) – brązowy medalista Mistrzostw Świata Teqball w grze deblowej (w parze z Ádám Blázsovics) oraz Mistrz Świata Teqball w deblu mieszanym (w parze z Zsanett Janicsek) z 2021 roku
- Bogdan Marojević (Serbia) – Mistrz Świata Teqball w grze deblowej (w parze z Nikola Mitro) z 2021 roku
- Nikola Mitro (Serbia) – Mistrz Świata Teqball w grze deblowej (w parze z Bogdan Marojević) z 2021 roku
- Apor Györgydeák (Rumunia) – Wicemistrz Świata Teqball w grze deblowej (w parze z Ilyes Szabolcs) oraz brązowy medalista Mistrzostw Teqball w deblu mieszanym (w parze z Tunde Miklos) z 2021 roku
- Ilyes Szabolcs (Rumunia) – Wicemistrz Świata Teqball w grze deblowej (w parze z Apor Györgydeák) z 2021 roku
- Julien Grondin (Francja) – Wicemistrz Świata Teqball w grze singlowej z 2021 roku
- Natalia Guitler (Brazylia) – Mistrzyni Świata Teqball w grze deblowej (w parze z Rafaella Fontes) z 2021 roku
- Rafaella Fontes (Brazylia) – Mistrzyni Świata Teqball w grze deblowej (w parze z Natalia Guitler) z 2021 roku
- Anna Izsák (Węgry) – Mistrzyni Świata Teqball w grze singlowej z 2021 roku
Wskazana powyżej lista jest zawodników z pewnością robi wrażenie. Trudno wskazać faworytów, ponieważ w zasadzie każdy z przedstawionych zawodników w każdej z kategorii przyjeżdża do z jasnym celem, jakim jest walka o medale – tym bardziej świadczy to o wyjątkowości zbliżającego się wydarzenia i czekającej nas niezwykle interesującej rywalizacji.
Oprócz przedstawionych aktualnych medalistów Mistrzostw Świata Teqball reprezentujących Węgry, Serbię czy Rumunię, w Krakowie zobaczymy także zawodników z Azji, Afryki czy Ameryki Południowej. Turniej w Krakowie będzie jedną z nielicznych okazji, gdzie swoje siły skonfrontują najlepsi zawodnicy z Europy z Teqballistami z innych części świata. Szans na jak najwyższe miejsca w turnieju można upatrywać również wśród zawodników z Polski. Szeroką reprezentację wystawiła Podkowa Teqball Club – zarówno w kategoriach męskich jak i kobiecych.
Fot. Jacek Prondzynski