Na ratunek zabytkom! Wielka kwesta na Starym Cmentarzu w Tarnowie [ZDJĘCIA]

1 rok temu
Zdjęcie: kwesta


Potrzeb jest wiele, stąd ich wielka mobilizacja. Na wszystkich cmentarzach komunalnych w Tarnowie trwa jubileuszowa, bo już 30. zbiórka pieniędzy na rzecz odnowy zabytkowych grobów znajdujących się na Starym Cmentarzu w Tarnowie.

Pierwsza część kwesty, która jest organizowana przez Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem odbyła się w dniach 28-29 października, jak dotąd udało się zebrać ponad 6 tysięcy złotych. Główna jej część odbywa się w uroczystość Wszystkich Świętych.

Prezes Komitetu Ewa Filipów mówi Radiu RDN Małopolska, iż zainteresowanie kwestą w tym roku jest ogromne.

– Jest wyjątkowo duże zainteresowanie nie tylko ze strony ludzi, którzy wrzucają coś do puszek, ale również ze strony samych kwestujących. Jest tylu wolontariuszy, iż zabrakło nam już puszek i identyfikatorów, jest cała masa osób, które nie zapowiadały udziału w kweście a przyszły. Bardzo nas to cieszy, bo wszystkie pieniążki, które zbieramy są na ratunek Starego Cmentarza.

W kwestowanie włączyło się wiele wolontariuszy. Wśród nich jest młodzież, starsi, samorządowcy, parlamentarzyści, a choćby Tarnowska Konfederacja Motocyklistów ‘Wataha’.

Jak przyznawali w rozmowach z reporterem RDN Małopolska, każdy ma swoją motywację, aby zaangażować się w wolontariat na rzecz odnowy zabytków.

– Pomagamy jak możemy, bo chcemy być uczestnikami tego miasta. Działanie na rzecz odnowy takiego miejsca powinno być obowiązkiem każdego Polaka – mówią członkowie ‘Watahy’. Kwestuję ze względu na pamięć do tego co było, o znanych ludziach, którzy tutaj spoczywają. – Jestem tu bo rozumiem potrzebę renowacji tego cmentarza, bo jest on najstarszy w Małopolsce. Starych i opuszczonych grobów jest wiele i wymagają one nasze zaangażowania. – Cenię sobie czas tutaj spędzony podczas kwestowania. Jest coś takiego jak trwałość pamięci i to jest takie uniwersalne ‘credo’ ponad terytorium i powiązania rodzinne. To podpowiada, iż należy dbać o takie miejsca, bo przecież jeżeli zapomnimy o grobach naszych przodków to kim będziemy?

Odwiedzający Stary Cmentarz mówią, iż tradycją dla nich jest, aby wybrać się właśnie w te miejsce w uroczystość Wszystkich Świętych, bo jest ono przepiękne.

– Cmentarz jest już coraz piękniejszy, ja pamiętam te czasy kiedy większość pomników była tutaj zniszczona. Teraz jest cudownie. – To jest moje ulubione miejsce, bo przychodzę tutaj do moich bliskich. – Stary Cmentarz to wyjątkowy zabytek. Jest to tak piękne miejsce, iż należy je odrestaurować. – Rzeczywiście te wszystkie groby są bardzo charakterystyczne i w jakiś sposób wyjątkowe. – Z roku na rok pięknieje to miejsce. – To jeden z najpiękniejszych cmentarzy w Polsce. – Trochę tutaj jest podobnie do największego i najsławniejszego cmentarza w Paryżu – Père-Lachaise , który miałem okazję zwiedzić.

Kwesta potrwa do godzin wieczornych. Członkowie Komitetu zapowiadają, iż jeżeli pogoda będzie sprzyjać, to kwestujących z puszkami na Starym Cmentarzu będzie można spotkać także 2 listopada.

Według szacunków komitetu, odrestaurowania na cmentarzu wymaga w tym momencie około 400 nagrobków, a koszt takiego przedsięwzięcia to ponad 4 mln złotych.

Podczas ubiegłorocznej kwesty zebrano rekordową kwotę 50 tysięcy złotych, która przyczyniła się do odnowy kilku z nich.

Idź do oryginalnego materiału