W województwie warmińsko-mazurskim wpłynęło ponad 32 tys. wniosków o rentę wdowią (w oddziale ZUS w Elblągu złożono 9,5 tys. a w oddziale w Olsztynie – prawie 23 tys.). W całym kraju do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 791 tysięcy wniosków. Najpopularniejszym kanałem składania dokumentacji jest Sala Obsługi Klientów. Tym sposobem wpłynęło ponad 605 tys. wniosków. 89% wszystkich wniosków jest złożone przez kobiety a jedynie 11% przez mężczyzn.
– 1 lipca Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyda pierwsze decyzje oraz dokona pierwszych wypłat renty wdowiej. Ważne jest aby wniosek wpłynął do Zakładu do 31 lipca br. Zagwarantuje to wypłatę świadczenia od lipca – informuje Anna Grabowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim
Wnioski o rentę wdowią można składać od 1 stycznia 2025 roku. Świadczenie to daje możliwość pobierania jednocześnie dwóch świadczeń: renty rodzinnej po zmarłym małżonku oraz własnej emerytury lub renty. Warto mieć na uwadze, iż oba świadczenia nie będą wypłacane w pełnej wysokości. Można otrzymać pełną rentę rodzinną po małżonku (dla przypomnienia: renta rodzinna dla jednej osoby wynosi 85% świadczenia, jakie przysługiwałoby osobie zmarłej) oraz 15% własnego świadczenia, lub odwrotnie. Od 1 stycznia 2027 roku drugie świadczenie (czyli albo renta rodzinna, albo własne emerytura czy renta) będzie wypłacane w wysokości 25%. Maksymalna kwota wypłaty renty wdowiej nie może jednak przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury – od 1 marca jest to 5636,73 zł brutto.
– Aby otrzymać przysługujące świadczenie, niezbędne jest złożenie wniosku na formularzu ERWD i spełnienie określonych warunków. Nie warto odkładać złożenia wniosku na ostatnią chwilę. Wcześniej złożony wniosek daje pewność, iż nie przepadnie żadna wypłata. Złożenie wniosku po 31 lipca będzie skutkowało prawem do świadczenia od miesiąca w którym go złożono – dodaje rzeczniczka
klienci mają do wyboru kilka możliwości złożenia wniosku. Można zrobić to osobiście w placówce ZUS-u, wysłać za pośrednictwem poczty lub przekazać online poprzez platformę PUE/eZUS.
Osoby, które chcą otrzymać tzw. rentę wdowią, muszą spełnić określone warunki. Najważniejszym z nich jest prawo do dwóch świadczeń emerytalno-rentowych – w tym do renty rodzinnej po zmarłym małżonku. jeżeli wdowa lub wdowiec do tej pory nie miał przyznanej renty rodzinnej lub własnej emerytury czy renty, ale spełnia wymagane warunki, powinien jak najszybciej złożyć odpowiedni wniosek. Należy również dostarczyć do Zakładu formularz ERWD (jest to wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną).
Kolejnym warunkiem do spełnieni jest wiek. Kobieta musi mieć ukończone 60 lat, a mężczyzna – 65. Osoba ubiegająca się o to świadczenie musi także:
• pozostawać we wspólności małżeńskiej aż do śmierci współmałżonka,
• nie pozostawać w tej chwili w związku małżeńskim,
• nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż po ukończeniu 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna).
– Renta wdowia przysługuje wyłącznie po ostatnim zmarłym współmałżonku. Prawo do świadczenia wygasa dzień przed zawarciem nowego związku małżeńskiego – tłumaczy Anna Grabowska
W rozwianiu wątpliwości pomocna będzie ankieta i kalkulator
W przypadku wątpliwości dotyczących spełnienia wszystkich warunków niezbędnych do uzyskania „renty wdowiej”, można skorzystać ze specjalnej ankiety, która znajduje się na stronie internetowej ZUS-u. Po jej wypełnieniu można też obliczyć przy pomocy udostępnionego kalkulatora szacunkową wysokość „renty wdowiej”.
Anna Grabowska
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
województwa warmińsko-mazurskiego