Na Wielkopolskim Kongresie Pamięci Narodowej o odtwarzaniu struktur NSZZ Solidarność w województwie kaliskim

2 miesięcy temu
"Czas przełomu 1989 roku w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej", to panel dyskusyjny jaki odbył się podczas niedawnego Wielkopolskiego Kongresu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Uczestniczyli w nim: prof. UAM dr hab. Paweł Stachowiak (Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM) prof. UAM dr hab. Konrad Białecki (IPN Oddział w Poznaniu/ Wydział Historii UAM), dr hab. Waldemar Handke, dr hab. Elżbieta Wojcieszyk dr Grażyna Schlender (Archiwum Państwowe w Kaliszu).


Moderatorem panelu był prof. dr. hab. Krzysztof Brzechczyn . Uczestnicząca w nim dr Grażyna Schlender , dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu w swoim wystąpieniu mówiła o roku 1989 w województwie kaliskim, przede wszystkim o odtwarzaniu struktur NSZZ „Solidarność”.

Proces ten zaczął się w Duszpasterstwie Ludzi Pracy działającym przy klasztorze oo. Jezuitów w Kaliszu. W styczniu do Kalisza przyjechał z polecenia KKW Bogdan Narożny z Wrześni i przekazał wytyczne dotyczące tworzenia struktur regionalnych. 14 stycznia utworzono Komitet Organizacyjny TZR. W skład jego wchodzili: Anna Binder, Stanisław Kordelas, Jan Marciniak, Stanisław Słodkiewicz, Wojciech Smaga i Wanda Znajkiewicz. Na czele komitetu stanął Jan Mosiński z „Runoteksu”. Informacje o tym podała Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa, a nazwiska członków komitetu odczytał z ambony po mszy świętej o. Stefan Dzierżek w k
Idź do oryginalnego materiału