Nad Bałtyk po zdrowie!

e-ropczyce.pl 2 tygodni temu

Morski typ klimatu charakteryzuje się dużą wilgotnością powietrza, stosunkowo niewielką roczną amplitudą temperatur, co oznacza łagodne lata i zimy, zdecydowanie chłodniejsze niż w głębi lądu, są częste opady, występują wiatry zmienne w całym cyklu rocznym.

Wiatry latem wieją głównie znad morza, a zimą przychodzą z głębi lądu. Morski klimat w Polsce występuje w pasie wybrzeża Morza Bałtyckiego. Jego charakterystyczne cechy możemy odczuć, jeżeli mieszkamy, czy jedziemy na wakacje na Pomorze Zachodnie, zwłaszcza na wyspy Uznam i Wolin oraz w region Zalewu Szczecińskiego. Poniższy artykuł nie jest pisany w celach medyczno-marketingowych. Ma służyć informacji i rozrywce.

Klimat nadmorski, jaki występuje u wybrzeży Polski, obejmuje znaczny obszar terenu w głębi lądu. Jest to przede wszystkim efekt występowania dużych mas słonej wody i połączonych z tych faktem zjawisk atmosferycznych. Oto cechy klimatu morskiego:

– Przede wszystkim jest tam duża wilgotność powietrza. Są w nim tzw. aerozole solankowe, czyli drobinki wody zawierające sole mineralne.

– Stosunkowo wysokie ciśnienie atmosferyczne! Osoby z nadciśnieniem muszą się zastanowić nad pobytem nad morzem! W pobliżu morza słupek ciśnienia atmosferycznego jest najwyższy.

– Mała dobowa i roczna amplituda temperatur – masy morskiej wody, które zmieniają temperaturę znacznie wolniej niż ziemia, latem schładzają powietrze, a zimą je ogrzewają.

– Częste wiatry, o kierunkach zależnych od pory roku i dnia – wywołane różnicami w tempie nagrzewania się obszaru lądu i morza, a także spowodowanymi tym faktem różnicami ciśnień.

– Częste zachmurzenie i opady. Kto był nad naszym polskim morzem i to kilka razy z rzędu, ten wie, iż pogoda w tym regionie jest kapryśna. Radzimy zabrać ze sobą wszelkiego rodzaju obuwie!

Klimat morski, tak inny niż klimat kontynentalny, z wielu względów ma korzystny wpływ na samopoczucie wielu ludzi. Odczuwają ten typ klimatu nie tylko mieszkańcy nadmorskich terenów, ale również osoby, które odwiedzają je tylko w czasie urlopów. Już aktywnie spędzony, kilkutygodniowy pobyt nad Bałtykiem może przynieść poprawę stanu zdrowia. O bardzo dobrym wpływie klimatu morskiego na organizm ludzki w znacznej mierze decyduje powietrze, które jest wolne od alergenów i zanieczyszczeń, a jednocześnie zawiera dobroczynne dla zdrowia aerozole. W drobinkach wody obecnych jest naprawdę wiele minerałów np. brom, magnez, czy wapń, ale najcenniejszy jest jod. Kto jeździ nad morze pewnie czuł, jak się mu przeczyszczają płuca. Jodu często bowiem brakuje w codziennej diecie. Nie występuje on także w powietrzu w głębi lądu, a jest niezbędny do utrzymania prawidłowych funkcji fizjologicznych, w szczególności pracy tarczycy. Przebywanie w klimacie nadmorskim służy profilaktyce chorób tego gruczołu.

Świeże, morskie powietrze jest bogate w sole mineralne, a to doskonałe środowisko dla dróg oddechowych, zwłaszcza w przypadku osób, które na co dzień przebywają w miejscach zanieczyszczonych smogiem, pyłem itp. Pobyt w tym klimacie to okazja do dotlenienia organizmu. Oczyszcza płuca, oskrzela, a także nawilża i odżywia błony śluzowe dróg oddechowych. Z powyższych względów przebywanie w klimacie morskim wskazane jest w leczeniu i profilaktyce schorzeń dróg oddechowych. Nadmorskie powietrze korzystne jest także dla alergików. Dzięki częstym wiatrom jest ono wolne nie tylko od zanieczyszczeń, ale i od uczulających pyłków.

Pobyt nad morzem to także duża dawka witaminy D, którą organizm wytwarza pod wpływem działania słońca. Promieniowanie słoneczne nad morzem jest szczególnie intensywne, więc skórę trzeba chronić kremami z filtrem UV oraz jasną i przewiewną odzieżą. Jednak choćby wówczas ekspozycja na słońce działa stymulująco na powstawanie cennej witaminy D, która jest niezbędna m.in. do przyswajania wapnia, a zatem wpływającej na stan kości i zębów.

Korzyści związane z pobytem na naszym polskim wybrzeżu nie kończą się na dobrodziejstwach specyficznego, morskiego klimatu. Zdrowiu służą także woda morska, która dzięki wysokiej zawartości soli mineralnych działa antyseptycznie na skórę, czy piasek na plaży, stanowiący świetny peeling dla skóry, idealny do spacerów dla osób z płaskostopiem. Pływanie wśród fal to doskonały trening, który wiąże się z większym wysiłkiem niż w przypadku innych akwenów, ale zalecamy słuchać się ratowników i patrzeć na flagę na plaży, czy nie jest czerwona. Dla zachowania kondycji fizycznej i odpowiedniej masy ciała cenne są także spacery na świeżym powietrzu, także z kijkami! Kontakt z przyrodą (wspaniałe widoki, kojący szum fal itd.) pozwala na relaks, koi nerwy, poprawia samopoczucie.

Nie powinniśmy ignorować tych informacji. Wyjazd nad nasze morze może się okazać strzałem w dziesiątkę. Zwłaszcza, jeżeli ktoś z rodziny cierpi na częste anginy, zapalenia gardła, alergie i problemy z drogami oddechowymi. Dwa tygodnie pobytu i cały rok bez lekarza – tak to działa, sprawdzone!

Idź do oryginalnego materiału