We wtorek (8 lipca) na południu kraju nastąpi początek intensywnych opadów deszczu, a w nocy z wtorku na środę – ich kulminacja, podczas których w Beskidzie Śląskim i Żywieckim sumy opadów mogą wynieść do 60 mm – poinformowała synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska. Instytut ostrzega przed gwałtownym wzrostem stanów wody.
W poniedziałek, do końca dnia, w całym kraju będzie pochmurno. Zaczną występować przelotne opady deszczu i burze. Najbardziej intensywnych zjawisk burzowych możemy spodziewać się w godzinach popołudniowych na południowym wschodzie – podczas burz może spaść od 35 do 40 mm deszczu, głównie w woj. małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i lubelskim. Porywy wiatru podczas burz mogą osiągać choćby do 100 km/h i nie wykluczone są również opady gradu. Po południu pojawią się również burze na południu kraju, ale tam będą one już zdecydowanie słabsze – prognozuje się tam opady deszczu do 20 mm i porywy wiatru do 70 km/h. Co do temperatur – na południowym wschodzie pozostanie upalna masa powietrza – w Przemyślu termometry mogą wskazać do 33 st. C. Na pozostałym obszarze będzie już chłodniej – do 25 st. C, nad samym morzem około 20 st. C, a w Kotlinach Sudeckich choćby 18 st. C. Wiatr jest z kierunków zachodnich i na ogół słaby i umiarkowany.
Dalsza część tekstu pod tweetem
Prognoza godzinowa opadu i zachmurzenia na 4 dni (model COSMO 7.0 )https://t.co/Iksh6KtHjx#IMGW #opady #model pic.twitter.com/htHtfr7sir
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) July 7, 2025
Już w poniedziałek (7 lipca) IMGW wydało ostrzeżenia hydrologiczne I stopnia przed gwałtownymi wzrostami stanów wody. Będzie ono obowiązywało w południowo-wschodniej części Polski, czyli na terenie woj. lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i południowej części mazowieckiego. Na tych obszarach mogą wystąpić podtopienia, a w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, punktowo istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych. Ostrzeżenia te będą obowiązywały do poniedziałku do godz. 23.
Od kiedy deszczowe chmury?
W nocy z poniedziałku na wtorek na południu kraju, czyli w Małopolsce, na Podkarpaciu i na wschodnim Wybrzeżu cała noc będzie pogodna. Na wschodzie będą zanikały burze z opadami do 35 mm i słabszymi porywami wiatru do 80 km/h. Na pozostałym obszarze pojawią się jeszcze przelotne napady deszczu. Temperatura wyniesie od 12 st. C na obszarze województwa świętokrzyskiego, 12 st. C w Kotlinach Sudeckich i miejscami na Pomorzu. Najcieplej, bo 17 st. C przewiduje się na krańcach południowo-wschodnich. Wiatr powieje z kierunków zachodnich, słaby i umiarkowany, poza burzami nie będzie on porywisty.
Wtorek zacznie się pochmurno w całym kraju. Od południa w kierunku centrum i dalej na północ przemieszczać się będzie strefa opadów deszczu razem z burzami. Ten deszcz będzie dość intensywny – spadnie od 30 do 40 mm deszczu na terenie woj. opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Również w tych burzach, które mogą występować na obszarze całego kraju, porywy wiatru mogą sięgać do 70 km/h z kierunków zachodnich z przewagą północno-zachodniego. Wtorek będzie chłodniejszy. Temperatura wyniesie od 15 st. C w rejonach podgórskich Sudetów, około 23 st. C na przeważającym obszarze kraju, a najcieplej będzie jeszcze na południowym wschodzie – tam do 28 st. C.
Dalsza część tekstu pod tweetem
Dekalog wakacyjny IMGW-PIB:
2. Opady ??
Letnie deszcze to źródło wody i ulga w czasie suszy. Pamiętajmy, iż od maja do września opady mogą być nagłe i intensywne. Warto na bieżąco śledzić mapy:https://t.co/JefjngQ2KO i ostrzeżenia: https://t.co/6RBb2so2tZ
#IMGW
#dekalog
pic.twitter.com/HU9g5UkEcE
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) July 7, 2025
Noc z wtorku na środę zapowiada się również pochmurna, wręcz z zachmurzeniem całkowitym, któremu będą towarzyszyć najbardziej intensywne opady deszczu. Jeszcze początkowo na południowym wschodzie mogą zdarzyć się burze. Prognoza opadów przewiduje od 40 do 50 mm deszczu na wschodzie województwa dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego.
Całe południe kraju może mieć choćby do 50 mm opadów deszczu w nocy
– wyjaśniła synoptyczka Grażyna Dąbrowska.
Dodała, iż „lokalnie, szczególnie w Beskidzie Śląskim i Żywieckim sumy prognozowane tych opadów mogą wynieść do 60 mm”. Wiatr będzie wiał z kierunków północnych i północnozachodnich, słaby i umiarkowany.
Niż genueński nad Polską
Synoptyczka odniosła się również do niżu genueńskiego. Powiedziała, iż „to będzie niż, który dopiero tak naprawdę jutro wejdzie na obszar naszego kraju. Przy czym nie do końca jest to niż genueński, ale niż, który powstał nad Bałkanami i następnie będzie przemieszczał się w kierunku północno-wschodnim”. Dąbrowska wytłumaczyła, iż „na tym niżu będzie front i na tym zafalowanym froncie powstanie ośrodek niżowy, który już we wtorek, w nocy z wtorku na środę i w środę i w dalszych dniach będzie przemieszczał się przez obszar naszego kraju”.
I na tym właśnie niżu pochodzącym znad Bałkan związane będą te silniejsze opady deszczu
– powiedziała.
Dalsza część tekstu pod grafikami
Burze z deszczem i gradem. Gdzie obowiązuje ostrzeżenie IMGW?
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I i II stopnia przed burzami z opadami deszczu i gradu oraz porywami wiatru. Alertami objęta jest zachodnia, południowo-wschodnia i południowa Polska. Upał pojawi się na wschodzie, termometry wskażą tam do 32 st. C.
Ostrzeżenie II stopnia przed burzami wydano dla woj. podkarpackiego i części woj. lubelskiego oraz małopolskiego. Pojawią się tam burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu do 50 mm, porywy wiatru do 100 km/h, a lokalnie grad. Ostrzeżenie będzie obowiązywać w godz. 13-21 w poniedziałek.
Dalsza część tekstu pod tweetem
W dzień zachmurzenie umiarkowane. Miejscami opady deszczu; również burze, lokalnie z gradem.
Opady do 15mm, w burzach do 45mm.
Temperatura od 18°C do 33°C.
Wiatr słaby i umiarkowany; w burzach porywy wiatru do 70km/h, lokalnie do 100km/h.
??https://t.co/16QmSAFVB6#IMGW
#pogoda
pic.twitter.com/L8HIO7TJk5
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) July 7, 2025
Ostrzeżeniem przed burzami I stopnia objęto pozostałą część woj. lubelskiego i małopolskiego oraz częściowo woj. mazowieckie, świętokrzyskie i śląskie, a także zachodnią Polskę: woj. lubuskie i część woj. wielkopolskiego, dolnośląskiego i zachodniopomorskiego. IMGW prognozuje tam silne opady deszczu do 35 mm oraz porywy wiatru do 85 km/h, a lokalnie także grad. Ostrzeżenia zaczną obowiązywać w poniedziałek po południu i potrwają do wieczora.
Wschodnia Polska przez cały czas jest objęta ostrzeżeniem przed upałem. Alert II stopnia obejmuje woj. lubelskie i część woj. podkarpackiego, gdzie temperatura do godz. 19 w poniedziałek może sięgać 31 st. C. Z kolei alert I stopnia wydano dla części woj. podlaskiego i powiatu łosickiego w woj. mazowieckim. Tam temperatura może wynieść do 32 st. C. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 19.
Ostrzeżenie I stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, mogących powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Instytut zaleca ostrożność i śledzenie komunikatów o rozwoju sytuacji pogodowej.
Ostrzeżenie II stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.