Nadwrażliwość zębów – czy można ją wyleczyć?

5 godzin temu

Czy kiedykolwiek poczułeś ostry ból zęba przy jedzeniu zimnego loda lub piciu gorącej kawy? jeżeli tak, to najprawdopodobniej doświadczyłeś nadwrażliwości zębów. Wbrew pozorom nie jest to tylko problem stomatologiczny wpływający na komfort codziennego życia. Nieleczona nadwrażliwość zębów może prowadzić do poważnych problemów w jamie ustnej. Jak wobec tego poradzić sobie z tym schorzeniem? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Nadwrażliwość zębów dotyczy co piątej osoby dorosłej

Nadwrażliwość zębów to problem, który dotyczy aż 20% dorosłej populacji. Objawia się bólem i dyskomfortem podczas spożywania gorących, zimnych, słodkich czy kwaśnych pokarmów, a także w wyniku wdychania chłodnego powietrza. Choć jest to powszechne schorzenie, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, iż można je skutecznie kontrolować, a w niektórych przypadkach także całkowicie wyleczyć.

Co powoduje nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwość zęba jest w większości przypadków wynikiem odsłonięcia kanalików zębinowych, które prowadzą do jego nerwu. Najczęściej dochodzi do tego z powodu niewłaściwej higieny, w tym zbyt agresywnego szczotkowania. Nadwrażliwy ząb może być także spowodowany przez wzrost kwasowości w jamie ustnej. Częste spożywanie kwaśnych pokarmów przyczynia się do osłabienia szkliwa i odsłonięcia zębiny.

W niektórych przypadkach nadwrażliwość dziąseł lub zębów może być również następstwem przeprowadzonych zabiegów stomatologicznych, takich jak wybielanie zębów lub leczenie kanałowe. Aby jej uniknąć, należy zawsze stosować się do wydawanych przez stomatologów zaleceń, które minimalizują ryzyko wystąpienia tego problemu.

Jak leczyć nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwość jednego zęba lub kilku to objaw, który zawsze powinien skłonić do odwiedzenia gabinetu dentystycznego. Podczas wizyty stomatolog będzie w stanie zdiagnozować przyczynę problemu i zaproponować odpowiednie leczenie, które może obejmować zarówno zabiegi przeprowadzane na fotelu dentystycznym, jak i środki przeznaczone do samodzielnego stosowania w domu.

Leczenie nadwrażliwości zębów w gabinecie stomatologicznym

Leczenie nadwrażliwości zębów w gabinecie stomatologicznym, takim jak Studio Stomatologii Powiśle w Warszawie, obejmuje przede wszystkim przeprowadzenie ich lakierowania. Zabieg ten wykonywany jest z użyciem lakierów fluorkowych, które zamykają otwarte kanaliki zębinowe, wzmacniają szkliwo, a co za tym idzie, zmniejszają wrażliwość zębów. Alternatywą dla niego jest biostymulacja laserowa. To nowoczesna technika, która przy wykorzystaniu wiązki lasera w bezbolesny sposób uszczelnia kanaliki zębinowe. Jej rezultaty są szybkie i utrzymują się przed długi czas, tym samym minimalizując ryzyko nawrotów nadwrażliwości zębów.

W przypadku głębszych ubytków szkliwa stomatolog może zastosować uszczelniacze i wypełnienia kompozytowe. Materiały te skutecznie odbudowują uszkodzoną powierzchnię zęba, eliminując ból związany z odsłoniętymi kanalikami.

Leczenie nadwrażliwości zębów w domu

Pojawiający się ból zębów po jedzeniu lub od zimna można załagodzić również dzięki domowych metod. Zalicza się do nich głównie stosowanie past oraz płukanek, które zawierają aminofluorki lub stront — substancje uszczelniające kanaliki zębinowe. Cierpiąc na nadwrażliwość dziąseł lub zębów, warto także używać miękkich szczoteczek oraz unikać past wybielających, a także zawierających twarde cząsteczki, które mogą powodować dodatkowe podrażnienia.

Czy można całkowicie wyleczyć nadwrażliwość?

Większość przypadków nadwrażliwości zębów można skutecznie kontrolować dzięki prostych, domowych metod. Statystyki pokazują, iż stosowanie odpowiednich past i technik szczotkowania skutkuje poprawą w 96% przypadków. Wyłącznie w rzadkich, trudniejszych sytuacjach, takich jak zaawansowane uszkodzenia szkliwa, może być konieczne wdrożenie bardziej inwazyjnych metod leczenia, takich jak leczenie kanałowe.

Cierpiąc na nadwrażliwość zębów, należy przede wszystkim pamiętać, iż nie jest ona problemem, który znika samoczynnie. choćby jeżeli zostanie wyeliminowana, wcale nie oznacza braku nawrotu uwrażliwienia zębów czy dziąseł. Chcąc zminimalizować ryzyko wystąpienia nadwrażliwości zębów, warto więc zadbać o regularne wizyty u dentysty, adekwatną higienę jamy ustnej oraz unikanie czynników ryzyka, takich jak kwaśne pokarmy czy zbyt agresywne szczotkowanie.

Nadwrażliwość zębów to powszechny problem, który można skutecznie kontrolować i w wielu przypadkach wyleczyć. Najważniejszym elementem w walce z tym schorzeniem jest odpowiednia profilaktyka oraz szybka reakcja od razu, gdy pojawi się ból. Systematycznie przeprowadzane przeglądy stomatologiczne w połączeniu z adekwatnym dbaniem o higienę jamy ustnej to podstawy profilaktyki. Elementy te skutecznie pomagają zapobiegać nieprzyjemnym dolegliwościom, jakie powoduje nadwrażliwość zębów.

Artykuł sponsorowany

Idź do oryginalnego materiału